توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۰
ایران به حمایت از مردم و دولت سوریه ادامه می‌دهد
نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان این‌که به حمایت از مردم و دولت سوریه در تلاش‌های آنها برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان ادامه می‌دهیم، گفت: حق مشروع سوریه برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسیم.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی خود در نشست روز دوشنبه ۳۰ خرداد شورای امنیت در مورد تحولات بشردوستانه سوریه، با محکوم کردن تجاوزات و حملات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه سوریه اظهار داشت: رژیم اسرائیل به نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ادامه می‌دهد در حالی که شورای امنیت همچنان در این زمینه سکوت می‌کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران اشغال طولانی ‌مدت بلندی‌های جولان سوریه توسط رژیم اسرائیل و همچنین نقض متعدد حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، از جمله حملات اخیر که غیرنظامیان و اهداف و زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار داده، به ویژه حملات تروریستی علیه فرودگاه بین‌المللی دمشق را به شدت محکوم می‌کند.

به گفته تخت روانچی این اقدامات شرورانه و تروریستی رژیم اسرائیل حقوق بین‌الملل، حقوق بشردوستانه بین‌المللی و حاکمیت سوریه را نقض می‌کند و ثبات و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد.

نماینده دائم ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران حق مشروع سوریه برای دفاع از خود را بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل به رسمیت می‌شناسد.

وی گفت: ما از شورای امنیت می‌خواهیم که استاندارد دوگانه خود را کنار بگذارد و اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل را به صراحت محکوم کرده و این رژیم یاغی را در قبال تجاوزات و فعالیت‌های بدخواهانه خود پاسخگو کند.

نماینده دائم کشورمان در سخنرانی خود همچنین به وضعیت و تحولات سوریه اشاره کرد و گفت: ۱۱ سال درگیری، تجاوز، اشغال و تروریسم، مشکلات عظیمی را برای مردم سوریه به همراه داشته است. این وضعیت با اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه مردم سوریه، که مانع اجرای قطعنامه ۲۵۸۵ شورای امنیت و ارائه خدمات اولیه و اجرای پروژه‌های بازیابی و بازسازی فوری است، تشدید شده و در نتیجه مانع تلاش‌های بازسازی سوریه شده است.

وی ادامه داد: تحریم‌ها علیه سوریه حتی ارسال کمک‌های بشردوستانه را به طرق مختلف مختل کرده و باعث تاخیر در بازگشت پناهندگان و آوارگان به سوریه شده است. علاوه بر این، توانایی دولت سوریه برای دستیابی به ثبات اقتصادی و اجتماعی و همچنین بهبود شرایط زندگی مردم سوریه، با این اقدامات غیرقانونی تضعیف شده است.

سفیر کشورمان به گزارش‌های سازمان ملل اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش سازمان ملل، ۱۴.۶ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند که ۱.۲ میلیون نفر نسبت به سال ۲۰۲۱ بیشتر است. خدمات اساسی مانند آب، برق و مراقبت‌های بهداشتی به طور فزاینده‌ای کاهش یافته است. با توجه به وضعیت وخیم سوریه، ارائه کمک‌های بشردوستانه ضروری است و نباید اجازه داد که شرایط سیاسی مانع از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم نیازمند شود. اما این اقدامات باید با احترام کامل به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت ملی سوریه انجام شود.

نماینده دائم ایران همچنین با اشاره به نشست سه جانبه اخیر نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه در قالب روند آستانه، اظهار داشت: کشورهای ضامن روند آستانه، در نشست اخیر خود در اوایل ماه جاری، نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت انسانی در سوریه ابراز کرده و بر لزوم رفع موانع و افزایش کمک‌های بشردوستانه به همه سوری‌ها در سراسر کشور بدون تبعیض، سیاسی کاری یا هرگونه پیش‌ شرط تأکید کردند. نمایندگان مذکور همچنین تحریم‌های یکجانبه‌ای را که ناقض قوانین بین‌المللی، حقوق بشردوستانه بین‌المللی و منشور سازمان ملل است، محکوم کردند و مخالفت خود، از جمله با هرگونه اقدام تبعیض آمیز مانند اعمال معافیت‌ها برای مناطق خاص که می‌تواند با کمک به برنامه‌های جدایی طلبانه منجر به فروپاشی کشور شود، ابراز کردند.

سفیر ایران در این نشست بر لزوم تسهیل بازگشت امن، شرافتمندانه و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان سوری با احترام به حق بازگشت آنها تأکید کرد و با تمجید از فرمان عفو عمومی رئیس جمهور سوریه گفت: این تصمیم نشان دهنده رویکرد سازنده دولت سوریه است.

وی در ادامه بر نقش مهم کمیته قانون اساسی در تسهیل حل و فصل سیاسی مناقشه سوریه تاکید و از تلاش‌های فرستاه ویژه دبیرکل در امور سوریه در تسهیل دور هشتم کمیته قانون اساسی سوریه و اعلام این که نشست بعدی در ۲۵ تا ۲۹ ژوئیه برگزار خواهد شد، تشکر کرد.

سفیر ایران در پایان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به حمایت از مردم و دولت سوریه در تلاش‌های آنها برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان ادامه می‌دهد.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 312548