توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۴۸
توضیحات رئیس دانشگاه آزاد درباره افزایش شهریه
رئیس دانشگاه آزاد از افزایش بین ۲۰ تا ۲۵ درصدی شهریه‌های دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: میزان افزایش شهریه‌ها نسبت به سال قبل تفاوتی نداشته است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد در حاشیه نشست اساتید دانشگاه‌های استان تهران، در جمع خبرنگاران گفت: سازمان سنجش اسامی دانشجویان جدیدالورود را اعلام نکرده است به همین دلیل دو بازه زمانی برای آغاز سال تحصیلی داریم به طوریکه دانشجویانی که کلاس‌های افرادی که هفته گذشته ثبت نام خود را انجام داده‌اند از این هفته شروع می‌شود و در هفته آینده موعد حذف و اضافه آنها خواهد بود.

وی با ارائه توضیحاتی درباره شهریه دانشگاه آزاد نیز گفت: میزان افزایش شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد در سال جاری با میزان افزایش شهریه در سال گذشته برابر بوده و بالاتر نرفته است، براساس جدول شهریه دانشگاه آزاد شهریه واحدها و کد رشته محل ها با یکدیگر متفاوت است یعنی دانشگاه آزاد که بیش از ۱۸ نوع واحد دانشگاهی دارد با شهریه های متفاوتی براساس واحد و رشته محل روبرو می شود به عنوان مثال رشته تاریخ با رشته حقوق مساوی نیست و این طور نیست همه رشته های علوم انسانی یک شهریه داشته باشند.

طهرانچی با بیان اینکه براساس عدالت آموزشی شهریه ها در دانشگاه آزاد تابعی از رشته محل است، عنوان کرد: براین اساس متوسط افزایش شهریه در سال جدید بین ۲۰ تا ۲۵ درصد بوده است. یعنی از افزایش ۵ درصدی در برخی از واحدهای دانشگاهی شروع شده تا واحدهایی مانند تهران مرکز و علوم تحقیقات که افزایش شهریه ها در آن بیشتر بوده است.

طهرانچی گفت: سال گذشته به دلیل اینکه دولت در مهرماه حقوق کارکنان را دوباره افزایش داد ما نیز مجبور شدیم افزایش شهریه ای را برای افزایش حقوق کارکنان و اساتید داشته باشیم که امسال این موضوع اتفاق نمی افتد.

وی افزود: هر دانشجویی که درخواست تخفیف داشته باشد تخفیف آن در ازای کار دانشجویی خواهد بود که در فضای دانشگاه برای او تعریف می شود. سال گذشته حدود 90 میلیارد تومان در این زمینه هزینه کردیم که دانشگاه امسال با تعریف کارهای دانشجویی هزینه مربوطه در این بخش را افزایش می دهد.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین درباره بورسیه شدن دانشجویان در دانشگاه آزاد نیز گفت: ما سعی کردیم زمینه اشتغال را برای دانشجویان در دانشگاه فراهم کنیم و چیزی به عنوان تخفیف نگاه جدیدی است که در این زمینه دیده شده است.

طهرانچی درباره موضوع معافیت مالیات حقوق اساتید دانشگاه آزاد نیز گفت: دانشگاه آزاد در دانشگاه آزاد موضوع سقف حقوق برای اساتید مطرح نبوده است چون دولتی محسوب نمی شود. اما آن چیزی که در دانشگاه آزاد و در جلسه اخیر هیئت امنا مطرح شد کاهش اتکا بودجه دانشگاه به بحث شهریه است. وابستگی بودجه دانشگاه آزاد به شهریه از ۸۴ درصد به ۷۵ درصد رسیده است که امیدواریم در سال مالی جدید دانشگاه بتوانیم شاهد روند کاهشی این مسئله باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد درباره روند جذب اساتید در دانشگاه آزاد نیز گفت: امسال طرح ویژه ای را تحت عنوان هیئت علمی وابسته و دستیار آموزشی برای جذب اعضای هیئت علمی مطرح کردیم که ۴۰ هزار نفر متقاضی شدند و از این بین ۲۰ هزار نفر انتخاب شدند.

طهرانچی ادامه داد: این ۲۰ هزار نفر در دوره پایه کارشناسی تدریس می کنند و روند انتخاب آنها همچنان ادامه دارد. این افراد بخشی از شهریه تحصیل خود را در مقطع دکتری را می توانند به این شکل پرداخت کنند

وی خاطرنشان کرد: دستیاران آموزشی توسط اساتید پشتیبانی می شوند و پس از گذراندن 16 سال از دوره آموزشی مدرک دستیار آموزشی را از دانشگاه آزاد دریافت می کنند.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه با اساتید حق التدریس خداحافظی کرده ایم گفت: جذب 6 هزار عضو هیئت علمی وابسته را نیز در دستور کار داریم که در حال جذب و روند جذب آنها در هفته دوم مهر ماه پایان می یابد.

طهرانچی افزود: ۱۳ هزار نفر متقاضی عضویت هیئت علمی در دانشگاه آزاد شدند که هیئت های اجرایی جذب در حال مصاحبه از آنها هستند. در این بین داشتن دکتری و تجربه های علمی جزو ملاک های دانشگاه آزاد محسوب می شود و افراد پس از تایید صلاحیت علمی و عمومی جذب دانشگاه آزاد می شود

وی درباره تحول امسال دانشگاه آزاد نیز گفت: با رویکرد جدیدی که در دانشگاه آزاد رخ داده که همان ماموریت گرا کردن دانشگاه آزاد است، با ۲۲ دانشکده با عناوین ماموریتی شاهد آرایش جدیدی در حوزه فعالیتهای آموزشی در دانشگاه آزاد خواهیم بود و امیدواریم با این تحول بتوانیم نگاه جدیدی به آموزش عالی را در کشور جاری کرده و به پرورش دانشجویان متناسب با شغل و ماموریت های اجتماعی کشور بپردازیم.
مرجع : فارس
کد مطلب : 329280