توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۱۱
شگفت‌زدگی روزنامه اسرائیل از ایران در ساخت هواپیمای مسافربری
روزنامه اسرائیلی "جروزالم پست" در واکنش به مصاحبه تسنیم درباره ساخت هواپیمای مسافربری جت ۷۲ نفره ایرانی اذعان داشت: توانایی ایران در ساخت هواپیما از این جهت مهم است که به دانش ایران در مسائل دیگر همانند ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و موشک کمک می‌کند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، اخیراً مصاحبه مشروحی با عنوان صفر تا صد پروژه ساخت "هواپیمای جت ایرانی"/ علت اصرار برای ساخت جت 72نفره ایرانی چیست؟! در تسنیم و در گفت‌وگو با دکتر "محمدعلی وزیری" استاد طراحی هواپیمای دانشکده هواوفضای امیرکبیر و از مسئولان ارشد این پروژه و چهره‌های ماندگار صنعت هوانوردی ایران منتشر شد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

روزنامه صهیونیستی "جروزالم پست" روز شنبه در واکنش به این مطلب تسنیم در تحلیلی به قلم "ست فرانتسمن" تحلیلگر ارشد خود در گزارشی با عنوان «چه عاملی پشت پیشرفت ایران در ساخت هواپیماهای بومی نهفته است؟» نوشت:

"توانایی ایران در ساخت هواپیما مهم است زیرا به دانش ایران در زمینه‌های دیگر مانند ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و موشک کمک می‌کند؛ رسانه‌های ایرانی در آخر هفته پیشنهاد کردند که ایران باید به پیشرفت در ساخت هواپیمای مسافربری ساخت داخل ادامه دهد. در مصاحبه‌ای که در خبرگزاری تسنیم منتشر شده، اینطور آمده است که هواپیمای جت 72 نفره ساخت ایران در حال گذراندن هشت مرحله آزمایشی است اما هنوز مشخص نیست که این هواپیمای 72 نفره چه زمانی آماده می‌شود."

سازمان هواپیمایی کشوری , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

سازمان هواپیمایی کشوری , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,براساس این گزارش، این هواپیما، طراحی شده و سپس سیستم‌های آن از نظر قابلیت ایمنی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و سپس یک نمونه اولیه ساخته خواهد شد و مونتاژ نهایی تمام سیستم‌ها قبل از تایید گواهی نهایی، 1500 ساعت پرواز را در شرایط مختلف انجام می‌دهد. در این مرحله ایرادات و اشکالات مورد ارزیابی و اصلاح قرار می‌گیرد و بازرسان عالی‌رتبه سازمان هواپیمایی کشوری آن را بررسی می‌کنند.

در گزارش روزنامه اسرائیلی آمده است: ابراهیم رئیسی؛ رئیس‌جمهوری ایران در بازدید از شرکت صنعتی هواپیماسازی ایران (هسا) در شهر اصفهان خواستار راه‌اندازی خط جدید برای ساخت هواپیماهای مسافربری شده بود و دستور طراحی و ساخت این شرکت را صادر کرد که ساخت هواپیمای مسافربری با حداقل 72 صندلی یکی از این پروژه‌ها است.

روزنامه "جروزالم پست" می‌نویسد: چند ماه پیش رسانه دولتی تهران تایمز اشاره کرده است که وزارت دفاع ایران مسئول تولید هواپیمای داخلی است و سازمان هواپیمایی کشوری نیز بر این روند نظارت دارد. مقامات ایرانی می‌گویند سکوی جدید هواپیمای ایران 140 نخستین پرواز خود را تا پایان سال جاری انجام خواهد داد. ایران، 330 فروند هواپیمای مسافربری دارد اما احتمالاً تنها 175 فروند از آنها هنوز در حال پرواز هستند.

این روزنامه اسرائیلی ادامه می‌دهد:  در گزارش تهران‌تایمز آمده است که ایران با  90 فرودگاه و بیش از 80 میلیون جمعیت، به حداقل 550 هواپیما از همه نوع و کلاسی نیاز دارد. رئیس‌جمهور بعد از بازدید از هسا در ژوئن 2022 به متخصصان این کارخانه دستور داده تا تولید هواپیمای مسافربری با 72 سرنشین را بلافاصله بعد از بازدید از هسا‌ آغاز کنند.

"جروزالم پست" در گزارش خود مدعی شد: توانایی ایران در ساخت هواپیما از این جهت مهم است که به دانش ایران در مسائل دیگر همانند ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و موشک کمک می‌کند. گاهی اوقات ایران، اقلام مهمی با کاربرد دوگانه دارد که ادعا می‌کند برای مصارف غیرنظامی هستند اما در واقع برای پهپادهای مسلح مصرف می‌شود. ایران در جنگ مسکو و اوکراین، پهپادهای خود را در اختیار مسکو قرار داده است و همچنین با چین در ساخت برخی از عناصر و اقلام کلیدی برای هواپیماهای بدون سرنشین و سایر صنایع ایران شریک است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 324573