توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۷
هواپیمای پلوسی در فرودگاه تایپه به زمین نشست
هواپیمای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با وجود هشدارهای شدید پکن، عصر روز سه‌شنبه در مرکز جزیره تایوان به زمین نشست.
هواپیمای پلوسی در فرودگاه تایپه به زمین نشست
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، منابع خبری اعلام کردند که هواپیمای «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در فرودگاه تایپه، مرکز جزیره تایوان به زمین نشست.

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در حالی صورت می‌گیرد که پکن پیش از این هشدار شدیدی درباره این سفر صادر کرده بود.

پلوسی عالی‌ترین مقام آمریکا به شمار می‌آید که از سال 1997 به بعد به تایوان سفر می‌کند.

همزمان با عزیمت «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، چند فروند جنگنده چین در تنگه تایوان به پرواز در آمدند.

وزارت امور خارجه چین در واکنش به حضور پلوسی در تایوان اعلام کرد که این اقدام، خیانت عمدی آمریکا به اصل «چین یکپارچه» است.

وزارت امور خارجه چین تاکید کرده است که پایان، برای آمریکایی‌ها خوب نخواهد بود و واشنگتن به عنوان بزرگترین تهدید برای صلح جهانی به شمار می‌آید.

این وزارتخانه در ادامه واکنش خود به سفر پلوسی اضافه کرد: «این سفر اقدام تحریک آمیز سیاسی بزرگی بوده و آمریکا نباید در امور داخلی چین مداخله کند».

وزارت امور خارجه چین تاکید کرد: «پکن تمامی اقدامات ضروری برای حفاظت از حق حاکمیت خود در واکنش به سفر پلوسی به تایوان را اتخاذ خواهد کرد و واشنگتن و جدایی‌طلبان تایوانی مسئولیت پیامدهای سفر پلوسی به تایپه را متحمل خواهند شد».

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراَ دولت آمریکا لایحه صدها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

نماینده چین در سازمان ملل هم با بیان اینکه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، هشدار داده پکن اقدامات قاطعی را برای حفظ حاکمیت ملی خود انجام خواهد داد.
کد مطلب : 313783