توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۹
دام اسرائیل برای جذب سرمایه شهروندان ایرانی
رفتار صرافی مشکوک کوینکس، موید آن بود که دولت آمریکا عمداً چشم بر برنامه ریزی جذب سرمایه های ایرانیان توسط این پلتفرم بسته و شواهد دیگر نیز از مشارکت تیم های سایبری نزدیک به رژیم صهیونیستی برای جمع آوری دیتای ایرانیان فعال در این بازار حکایت دارد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز اگرچه طی یکسال اخیر بازار ارزهای دیجیتال با رشد محسوسی همراه نبوده و کاربران ایرانی همچون سایر علاقمندان به فعالیت در این بازار، ترجیح داده اند به حفظ سرمایه خود بپردازند اما پیش از آن، رمزارزهایی همچون بیت کوین با رشد چند برابری خود موجب شدند تا بسیاری، سودای کسب ثروت فراوان در کوتاه مدت را در این بازار جستجو کنند.

اگرچه بخش قابل توجهی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال در داخل کشور برای انجام معاملات خود و تبدیل رمزارزها از صرافی‌های ارز دیجیتال بومی استفاده می ‌کنند اما بخشی از کاربران ایرانی نیز به سراغ صرافی ‌های خارجی رفته اند.

به اعتقاد این عده، صرافی‌ های ارز دیجیتال خارجی نکات مثبتی دارند که رغبت کاربران حرفه ‌ای برای مبادله در آن‌ ها را بیشتر می‌ کنند اما این استدلال، فقط یک روی سکه است و به دلیل تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا، پلتفرم های معتبر خارجی اجازه ندارند به کاربران ایرانی خدمات ارائه دهند و شهروندان ایرانی برای استفاده از این صرافی ‌ها باید دردسرهای زیادی را متحمل شوند.

به عنوان مثال بسیاری از کاربران حرفه ای ایرانی از صرافی بایننس (Binance) برای معاملات رمزارزی خود استفاده می‌کردند، اما از تابستان1400، این شرکت اعلام کرد به دلیل فشارهای آمریکا، احراز هویت برای تمام کاربران آن الزامی شده و کاربران ایرانی که بدون احراز هویت از بایننس استفاده می ‌کردند، به دنبال راه ‌حلی برای ادامه فعالیت‌های خود بودند.

اگرچه تعدادی از کاربران به دنبال جعل اسناد رفتند تا بتوانند با مدارک هویتی ساختگی، احراز هویت خود را در بایننس تکمیل کنند اما بخش دیگری، اسیر دام تبلیغات چند صرافی مشکوک خارجی شدند.


دام اسرائیل برای جذب سرمایه شهروندان ایرانی

از این مقطع، تبلیغات و تلاش های برخی صرافی های مشکوک و ناشناخته خارجی برای جذب سرمایه شهروندان ایرانی بیش از گذشته شد که یکی از بزرگترین کمپین های تبلیغاتی به صرافی "کوینکس" اختصاص داشت.

فارسی سازی تمام بخش های صرافی برای جذب ساده تر کاربران ایرانی

این صرافی بی نام و نشان، با ادعای عدم تبعیت از تحریم های آمریکا، تلاش کرد با ایجاد یک شبکه تبلیغاتی و مارکتینگ قوی، شرایطی ساده و سریع را برای ثبت نام کاربران ایرانی و انتقال دارایی های رمزارزی آنها تبلیغ کند به گونه ای که حتی برخی کاربران فاقد پاسپورت، می توانستند با ترجمه گواهینامه یا کارت ملی خود در این صرافی به ظاهر معتبر، فعالیت کنند !

این در حالی است که در هیچ کجای جهان و درباره اتباع هیچ کشوری، امکان فعالیت انتقال و خرید ارز با در اختیار داشتن مدارکی همچون ترجمه گواهینامه وجود ندارد اما یک صرافی  مشکوک خارجی، با این ترفند توانست دهها و بلکه صدها میلیون دلار از سرمایه کاربران ایرانی را جذب خود کند.


یکی از آمارهای جهانی که نشان دهنده حجم بالای کاربران ایرانی کوینکس است

حتی بررسی های ساده در خصوص محل فعالیت COINEX با اطلاعات مشخص و درستی همراه نبود و در حالی که در تبلیغات، محل اصلی فعالیت این شرکت هنگ کنگ عنوان می شد اما در وب سایت صرافی مذکور، محل آنرا کشور بی نام و نشان و فاقد زیرساخت های مناسب بانکی یعنی استونی اعلام می کردند.

این دام اقتصادی – امنیتی آنقدر گسترده شده بود که کوینکس برخلاف دیگر صرافی‌های خارجی که از هر نوع تراکنش و همکاری با کاربران ایرانی می ترسیدند و مراقب بودند تحریم های آمریکا آنها را زمینگیر نکند، با آغوش باز از شهروندان ایرانی استقبال، به طور کامل از زبان فارسی پشتیبانی و حتی کاربران ایرانی را نیز با هر مدرکی احراز هویت می ‌کرد.

چنین رفتاری، موید آن بود که دولت آمریکا عمداً چشم بر این برنامه ریزی جذب سرمایه های شهروندان ایرانی بسته و برخی شواهد اطلاعاتی دیگر نیز از حضور و مشارکت چشمگیر تیم های سایبری نزدیک به رژیم صهیونیستی برای رصد تراکنش ها و جمع آوری دیتا ایرانیان فعال در این بازار حکایت داشت.

در اینجا بود که بخشی از نهادهای قضایی و امنیتی کشورمان به این جمع بندی رسیدند که حداقل اقدام، فیلتر کردن این صرافی است و در پاییز سال 1400 این بخش از فرآیند به انجام رسید، اما به دلیل تبلیغات گسترده در شبکه های اجتماعی خارجی نظیر تلگرام و توییتر، مهمترین اقدام برای مقابله با این صرافی، افزایش سواد علمی و رسانه ای کاربران بود.

سلبریتی هایی که خلاف امنیت و مصالح ملی حرکت می کنند

علی رغم تاکیدات نهادهای مسئول و اطلاع فعالان و برخی تشکل های شناخته شده ایرانی از پشت پرده کوینکس، اما علایق مالی و بی توجهی به مصالح ملی موجب شد تا عده ای از آنها همچنان به تبلیغ این صرافی پرداخته و عده ای دیگر عمدا سکوت کنند .

نکته تلخ این رفتار آن است که برخی از اعضای یک انجمن علمی که به شرط انجام امور آموزشی و کمک به افزایش سطح سواد علمی شهروندان ایرانی در حوزه ارزهای دیچیتال و بلاکچین، از دولت قبل مجوز فعالیت در قالب NGO دریافت کرده بودند به دنبال ثبت دامنه ایرانی کوینکس و تبلیغ در اختیار داشتن آن رفتند!


درج هنرمندانه نام کوینکس با پسوند کوچک IR برای استفاده تبلیغاتی از صرافی مشکوک در سایت یک سمن آموزشی

بخش دیگری از اعضای این انجمن نیز در روزهای اخیر و پس از هک بزرگ صرافی کوینکس، خروج دهها میلیون دلار رمزارز از آن که منجر به مسدود شدن سرمایه های شهروندان ایرانی در روزهای اخیر و بروز نگرانی گسترده در این قشر شده، تلاش می کنند جلوی انتشار خبر ناامن بودن این پلتفرم مشکوک و انتقال سرمایه ها به پلفترم های داخلی را بگیرند که می تواند سرنخ مناسبی برای نهادهای امنیتی و قضایی کشورمان باشد.

این بی توجهی به منافع ملی و سرمایه های کاربران ایرانی در میان برخی سلبریتی های اقتصادی و فرهنگی نیز وجود دارد و آنها تلاش می کنند همچنان پلتفرم های مشکوک و بی هویت خارجی را معتبر نشان دهند تا به نوبه خود، قدمی در جهت تضعیف اقتصاد کشور برداشته باشند و ژست مخالفت با نظام را از طریق دود شدن رمزارزهای هم وطنان خود حفظ کنند.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 329272