توصيه به ديگران
۰
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۲۴
نماینده چین: مخالفت با آتش بس در غزه به منزله چراغ سبز برای ادامه کشتار است
نماینده چین در سازمان ملل مخالفت با آتش بس در غزه را به منزله چراغ سبز برای ادامه کشتار خواند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از بخش خاورمیانه رادیو و تلویزیون چین CMG، نماینده چین در سازمان ملل مخالفت با آتش بس در غزه را به منزله چراغ سبز برای ادامه کشتار خواند.

«جانگ جون» این سخنان را در شورای امنیت سازمان ملل پس از رأی‌گیری برای تصویب پیشنویس قطعنامه اجرای آتش بس بشردوستانه در غزه اعلام کرد. این قطعنامه توسط الجزایر به نمایندگی از کشورهای عربی ارائه شده بود و آمریکا آن را وتو کرد.

پیش نویس این قطعنامه 13 رای موافق، 1 رای مخالف از سوی آمریکا و 1 رای ممتنع از سوی بریتانیا دریافت کرد. با توجه به حق وتوی ایالات متحده به عنوان عضو دائمی شورای امنیت، پیش نویس این قطعنامه به تصویب نرسید.

جانگ جون طی سخنانی به منظور توضیح رای موافق چین به این قطعنامه گفت که چین به پیش نویس قطعنامه رای مثبت داد و از اینکه این پیش نویس توسط ایالات متحده وتو شد به شدت ابراز ناامیدی و نارضایتی می کند.

او افزود، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر که به نمایندگی از کشورهای عربی ارائه داده شد، خواهان ایجاد آتش بس فوری در غزه، آزادی فوری همه گروگان ها، تضمین دسترسی به کمک های بشردوستانه و مخالفت با جابجایی اجباری فلسطینی‌ها است که نه تنها از فوریت های کنونی هستند بلکه جزو اساسی ترین الزامات بشردوستانه به شمار می‌روند و باید مورد حمایت همه اعضای شورای امنیت قرار بگیرند.

او تاکید کرد نتیجه رای‌گیری به وضوح نشان داد که در مورد آتش‌بس و جنگ در غزه، این گونه نیست که شورای امنیت یک اجماع قاطع نداشته باشد، بلکه این آمریکا است که با استفاده ازحق وتوی خود، اجماع شورای امنیت را از بین برده است.

او افزود، وتوی آمریکا با ارسال یک پیام اشتباه، وضعیت را در غزه به سوی خطرناک‌تر شدن سوق داد.

نماینده چین ضمن بی اساس خواندن ادعای ایالات متحده مبنی بر تداخل قطعنامه شورای امنیت با تلاش های دیپلماتیک جاری گفت که در شرایط کنونی، منفعل ماندن و طفره رفتن از موضوع لزوم برقراری آتش بس فوری، به منزله چراغ سبز برای ادامه کشتار است.

«جانگ» همچنین از اسرائیل خواست با گوش فرا دادن به درخواست‌های جامعه بین‌المللی و لغو برنامه خود برای حمله به رفح، مجازات دسته جمعی مردم فلسطین را متوقف کند.

او گفت، ما امیدواریم که برخی کشورهای با نفوذ کمتر درگیر محاسبات سیاسی باشند و با یک دیدگاه منصفانه و مسئولانه واقعی، گزینه درست را برای ترویج آتش بس در غزه انتخاب کنند؛ ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که تمام تلاش‌های دیپلماتیک را به کار گیرد تا به مردم غزه فرصتی برای ادامه زندگی و به مردم کل خاورمیانه فرصتی برای صلح و عدالت داده شود.
لازم به ذکر است از اکتبر سال گذشته، ایالات متحده چهار بار از حق وتوی خود در مورد موضوع آتش بس غزه استفاده کرده است
کد مطلب : 333655