توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۵۲
داعش، عامل حمله شیمیایی سال ۲۰۱۵ در سوریه اعلام شد
سازمان منع جنگ‌افرازهای شیمیایی، گروه تروریستی «داعش» را عامل حمله شیمیایی سال ۲۰۱۵ در نزدیکی حلب معرفی کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز اعترافی مهم هر چند دیر هنگام؛ سازمان منع تسلیحات شیمیایی به تازگی افشا کرده بر اساس «دلایلی متقن» گروه تروریستی داعش عامل حمله شیمیایی سال ۲۰۱۵ در شهر «مارع» در نزدیکی حلب بوده است.

تیم شناسایی و تحقیقات این سازمان در گزارشی که پنجشنبه منتشرشده به این جمع‌بندی رسید که یگان‌هایی از داعش عامل حمله با گاز خردل به چندین منطقه در سراسر این شهر در روز ۱ سپتامبر سال ۲۰۱۵ (۱۰ شهریور ۱۳۹۴) بوده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «دلایلی متقن مبنی بر این وجود دارد که روز ۱ سپتامبر ۲۰۱۵ ببین ساعت ۹ و ۱۲، در جریان حملات مستمر برای تصرف شهر مارع، یگان‌هایی از داعش از گاز خردل استفاده کردند.»

گزارش جدید در شرایطی منتشر شده که کشورهای غربی بارها دولت سوریه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کرده است. دمشق این ادعاها را رد کرده است.

سوریه سال ۲۰۱۴ سلاح‌های شیمیایی خود را تحویل کارگروهی متشکل از آمریکا و سازمان منع جنگ‌افزارهای شیمیایی داد. این سازمان بر نابودی این سلاح‌ها نظارت کرد.

دمشق گفته هدف از «صحنه‌سازی» حملات شیمیایی فشار بر دولت سوریه در زمانی بود که نیروهای ارتش این کشور در حال پیشروی علیه تروریست‌های تحت حمایت قدرت‌های خارجب بودند.

سازمان منع جنگ‌افزارهای شیمیایی در توضیحات بیشتر درباره حادثه سال ۲۰۱۵ گفته است: «هیچ سازمان دیگری از ابزارها، انگیزه‌ها و توانمندی‌های لازم برای استفاده از گاز خردل به عنوان بخشی از حمله به مارع در ۱ سپتامبر ۲۰۱۵ برخوردار نبوده است.»

طبق این گزارش، دست‌کم ۱۱ نفر بر اثر این حمله که از مناطق تحت کنترل داعش انجام شد زخمی شدند.

گاز خردل یک جنگ‌افزار شیمیایی است که به محض تماس با بدن باعث ایجاد تاول روی پوست و غشاهای مخاطی می‌شود.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 333718