توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۸
فرانسه: آمریکا و اروپا موضع واحدی در قبال ایران دارند
وزیر خارجه فرانسه گفته آمریکا و کشورهای اروپایی موضع یکسانی در قبال تحقیقات ادعایی آژانس اتمی در ایران دارند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، وزیر خارجه فرانسه می‌گوید آمریکا و کشورهای اروپایی موضع واحدی در قبال پرونده تحقیقات ادعایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران دارند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از «کاترین کولونا»، وزیر امور خارجه فرانسه نوشته آمریکا و شرکای اروپایی موضع یکسانی در خصوص حل و فصل تحقیقات آژانس در خصوص ادعای یافت شدن ذرات اورانیوم در سه سایت در ایران دارند.

ساعاتی قبل‌تر، «محمد اسلامی»، رئیس سازمان انرژی اتمی گفته بود که این نهاد بین‌المللی قصد بستن پرونده سه مکان ادعایی را دارند. اسلامی گفت: «پیغام‌هایی که از طرف آژانس آمده، نشان می‌دهد قصد بستن پرونده سه مکان ادعایی را دارند. امیدواریم صادق باشند و بیش از این وقت خود را تلف نکرده و فکر نکنند که با چنین موردی بتوانند فشار حداکثری اعمال کنند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های گذشته برخی از ادعاهای مطرح‌شده از سوی رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار داده و تکرار کرده است. تهران این ادعاها را ساختگی دانسته و آنها را رد کرده است.

روز ۲۳ شهریور، در جلسه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۵۶ کشور که ۲۳ طرف آن عضو شورای حکام آژانس بودند بیانیه‌ای علیه ایران صادر کرده و تهران را به عدم همکاری با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متهم کردند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین خردادماه سال جاری قطعنامه‌ای به تصویب رساند که تهران را به عدم همکاری با این نهاد بین‌المللی در خصوص یافت شدن «مواد هسته‌ای اعلام‌نشده» در «چندین مکان اعلام‌نشده در ایران» متهم می‌کند. آژانس ادعا کرده بود که ایران بر خلاف تعهداتش در «توافقنامه پادمان‌های ان‌پی‌تی» مواد هسته‌ای خودش را اعلام نکرده است.

ایران در واکنش به این قطعنامه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد فعالیت تعدادی از دوربین‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران را متوقف کرده است.

در بیانیه‌ای که سازمان انرژی اتمی در آن زمان صادر کرده بود تصریح شد: « «جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است که متأسفانه آژانس بدون اینکه در نظر داشته باشد که این همکاری‌ها ناشی از حسن نیت ایران است، نه تنها قدردان این همکاری‌ها نبوده، بلکه به نوعی آن را وظیفه ایران نیز تلقی کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز فعالیت‌ دوربین‌های فراپادمانی دستگاه اندازه گیری بر خط سطح غنا OLEM‌ و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسئولان مربوطه داده شده است.»

وزیر امور خارجه فرانسه امروز درباره مذاکرات رفع تحریم‌های وین هم اظهار نظر کرده است. او گفته پیشنهاد بهتری به ایران برای احیای توافق هسته‌ای ارائه نخواهد شد.

کاترین کولونا که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک صحبت می‌کرد گفت: «پیشنهاد بهتری روی میز نخواهد بود و بر عهده ایران است که تصمیم‌های درست را بگیرد.»

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیئت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی شده بود بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که حاوی راهکارهای به‌روزشده‌ای در خصوص رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.
مرجع : فارس
کد مطلب : 314963