توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۶
کشف بقایای ساختمان اداری ۵۶۰۰ ساله در رباط‌کریم
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان رباط‌کریم از کشف بقایای یک ساختمان اداری بزرگ با تاریخی در حدود ۵۶۰۰ سال قبل توسط کاوشگران در اطراف محله پرندک رباط‌کریم خبر داد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، حمید کریمی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان رباط‌کریم با اشاره به یافته‌های ارزشمندی که توسط کاوشگران کشف شده در شهرستان اظهار کرد: در اولین مرحله کاوش باستان‌شناسی در محوطه باستانی پرند شهرستان رباط‌کریم، چند نقش اقتصادی، ظروف شکسته و پرداخت جیره به کارگران به دست آمده است‌‌.

وی از ویژگی‌های مهم بنای کشف شده به کف‌سازی چند لایه خاک و قلوه‌سنگ به همراه آثار رنگ‌آمیزی دیوارها با رنگ‌های مختلف اشاره کرد و افزود: این بنا شباهت زیادی به ساختمان اداری دارد هر چند برای اطمینان بیشتر باید منتظر پایان فاز اول کاوش در این تپه باشیم.

 


کریمی هدف از این سلسله کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی را کسب اطلاعات ارزشمند برشمرد و ادامه داد: تحقیقات همکاران باستان‌شناس ما در بررسی‌ها و مطالعات نشان می دهد رباط کریم حدود ۷ هزار سال قدمت دارد.

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان رباط‌کریم در خاتمه تاکید کرد: هم اکنون در دو شهرستان رباط کریم و بهارستان سه تپه تاریخی میمنت آباد، چخماق تپه و تپه پرندک توسط کارشناسان ما در حال کاوش و بررسی هستند که یافته‌های ارزشمندی هم بدست آمده است و به محض پایان کاوش‌های نهایی گزارش‌های تکمیلی اعلام خواهد شد.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 314062