توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۳۵
وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال محقق شد
نرخ بیکاری در 3 سال گذشته به کمترین میزان سال‌های اخیر کاهش یافت و وعده تولید یک میلیون شغل در سال محقق شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز؛ نرخ بیکاری از ۹.۶ درصد در ابتدای دولت‌ سیزدهم‌ به‌ ۷.۶ درصد در پایان پاییز ١٤٠٢ رسید که کاهش‌ ٢ واحد درصدی داشت؛ این موضوع را وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به ابهام مطرح شده در مورد یک میلیون شغل،‌ اعلام کرد‌.

اشتغال جمعیت‌ ١٥ سال و بیشتر کشور در پاییز ١٤٠٢ به‌ میزان ٢٤ میلیون و ٧٧٥ هزار و ٩١٣ نفر معادل ۳۸.۳ درصد جمعیت‌ فعال بوده است‌ که‌ نسبت‌ به‌ پاییز ١٤٠١، ۰.۶ واحد درصد افزایش‌ یافته‌ است‌.

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی‌ نیز از ۱۲.۵ درصد در پاییز ١٤٠١ به‌ ۱۱.۴ درصد در پاییز ١٤٠٢ کاهش‌ یافته‌ است‌.

جمعیت‌ غیرفعال ١٥ ساله‌ و بیشتر در پاییز ١٤٠٢ نسبت‌ به‌ پاییز ١٤٠١، تنها ١٤٥ هزار و ٩٩٩ نفر افزایش‌ یافته‌ (خروج از بازار کار) در حالی که‌ جمعیت‌ فعال اقتصادی در این‌ بازه ٦١٢ هزار و ٣٤٥ نفر (ورود به‌ بازار کار) افزایش‌ داشته‌ است‌. میزان اشتغال ایجاد شده در این‌ بازه زمانی‌ نیز ٧٠٥ هزار و ٥٠١ نفر بوده است‌.

آمار اشتغال ایجادی کشور از اول سال ١٤٠٢ تا اسفند ماه مبتنی‌ بر اطلاعات سامانه‌ ملی‌ رصد اشتغال، معادل ٩٠٥ هزار و ٧٨٣ نفر است‌.

ایجاد ٤٢٦ هزار و ٩٦٦ اشتغال در مشاغل‌ خانگی‌ از شروع دولت‌ مردمی‌ تا اسفند ماه ١٤٠٢ که رشد بیش‌ از ٥٦٠ درصدی اشتغال ایجاد شده در حوزه مشاغل‌ خانگی‌ نسبت‌ به‌ دو سال پایانی‌ دولت‌ دوازدهم‌ را نشان می‌دهد.

پرداخت ۵۷۰.۶ هزار میلیارد ریال وام اشتغال در ١٤٠٢ به ٨٣٠٠ واحد تولیدی‌
یکی از مهمترین اقدامات دولت در راستای کاهش نرخ بیکاری اختصاص تسهیلات اشتغال زایی بوده است. بر این اساس ٩٧ هزار و ٨٩٧ میلیارد ریال تسهیلات جهت‌ اشتغال زایی‌ از محل‌ تبصره ١٨ در سال ١٤٠١و ۵۷۰.۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی‌ در سال ١٤٠٢ به ٨٣٠٠ واحد تولیدی پرداخت شد.

میزان تسهیلات قرض‌الحسنه‌ اشتغال و مشاغل‌ خانگی‌ نیز افزایش قابل توجهی داشته است.در سال ۱۴۰۰ میزان تسهیلات اشتغال ٦١.٨ درصد و مشاغل خانگی ۱.۲ درصد رشد کرد.

این رقم در سال ۱۴۰۱ به ترتیب به ۲.۲۷۰ و ۱.۲۱ هزار میلیارد ریال و در سال ۱۴۰۲ به ترتیب به ٥٧٠/٦ و ٢٦/٨ هزار میلیارد ریال رسید.
مرجع : فارس
کد مطلب : 336789