توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۲۷
آمریکا و عربستان سعودی به یک توافق امنیتی نزدیک شده اند
منابع آگاه از نزدیک شدن واشنگتن و ریاض به یک توافق امنیتی جدید خبر می‌دهند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات آمریکایی و سعودی از نزدیک شدن دو کشور برای رسیدن به یک توافق امنیتی جدید خبر دادند.

بر این اساس، منابع آگاه آمریکایی و سعودی که نخواستند نامشان فاش شود به وال استریت ژورنال اعلام کردند: دولت بایدن در راستای تلاش‌های خود به منظور تسهیل عادی سازی روابط میان ریاض و تل آویو، در حال نهایی سازی توافقی است که طی آن آمریکا به دفاع از عربستان سعودی کمک خواهد کرد.

توافق احتمالی میان دو طرف بخشی از یک بسته گسترده‌تر شامل پیمان هسته‌ای غیرنظامی میان آمریکا و عربستان، گام‌های عملی برای ایجاد کشور مستقل فلسطین، و پایان دادن به منازعه فعلی در غزه است.

وال استریت ژورنال می‌گوید: موافقت با توافق جدید واشنگتن با ریاض نیازمند تصویب در کنگره است که در آن صورت دو سوم قانونگذاران باید با آن موافقت کنند. رسیدن به چنین اجماعی تنها در صورتی قابل تحقق است که این موضوع منوط به عادی سازی روابط میان عربستان و اسرائیل باشد.

مقامات آگاه می‌گویند پیش نویس این معاهده براساس پیمان امنیتی دوجانبه میان آمریکا با ژاپن طراحی شده است.

به گزارش مهر از آنجا که آمریکا براساس پیمان دو جانبه با ژاپن متعهد به دفاع نظامی از این کشور در برابر حمله خارجی است، معلوم نیست آیا توافق جدید با عربستان شامل این موضوع می‌شود یا خیر.
کد مطلب : 336527
به کدامیک از نامزدها رای می دهید؟
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
علیرضا زاکانی
مصطفی پورمحمدی
قاضی زاده هاشمی
مسعود پزشکیان