توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۴ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۲
خاتمی: دشمن در پی تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت کشور است
خطیب جمعه تهران، گفت: دشمن در پی تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت کشور است و آن‌ها در این زمینه توطئه‌هایی دارند، رهبر انقلاب فرمودند که ما هم محکم در برابر توطئه‌های آن‌ها ایستاده‌ایم و توطئه‌های آن‌ها را خنثی می‌کنیم و به فضل خدا نمی‌توانند هیچ غلطی انجام دهند.
خاتمی: دشمن در پی تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت کشور است
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز،‌ آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های امروز (جمعه، 24 شهریورماه) نماز جمعه تهران که در مصلی امام خمینی (ره)‌ تهران، اقامه شد،‌ گفت: نبی گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند؛ سفارش می‌کنم که برای خدا حریم نگه دارید و سفارش شما را هم به خداوند دارم، هشدار می‌دهم که سعی داشته باشید آینده خوب برای خود رقم بزنید. خودتان را نگیرید و کسی ندانید علو و برتری جویی در میان بندگان نداشته باشید.

وی افزود: از مباحث بسیار مهم توحیدی محبت‌الله است، یعنی عشق به خدا. در این جهان هستی قله عشق ما باید به ذات مقدس ربوبی باشد. به فرموده خداوند در آیه ۱۶۵ سوره بقره در قرآن، مومنین بالاترین عشق را به خداوند دارند.

خطیب جمعه تهران، بیان کرد:‌امام صادق (ع) فرمود اگر کسی می‌خواهد بداند که ایمان او کامل است یا خیر به این مطلب بنگرد که خدا را از جان خود بیشتر دوست داشته باشد از پدر مادر فرزندان خانواده و اموال و همه مردم. یعنی اوج عشق او ذات مقدس ربوبی باشد.

وی ادامه داد: بحث محبت خدا یک بحث مهم اعتقادی و اخلاقی است. به همین دلیل جای آن دارد که چند هفته در این خصوص صحبت کنیم. اما این هفته به مناسبت‌های ولایی که داریم اربعین که گذشت شهادت پیامبر اکرم، امام مجتبی و امام رضا می‌خواهم یک نکته بگویم و این است که محبت خدا باید نماد و نمود داشته باشد که نماد و نمود آن عشق به اولیای خداست.

آیت الله خاتمی با تاکید بر اینکه حب محبوب خدا حب خداست، تصریح کرد: اینکه انسان پیامبر را از عمق جان خود دوست بدارد و در داغ پیامبر لباس مشکی بر تن کند. این در حقیقت حب الله است. پیامبر می‌فرماید من برای زحماتی که در مسیر رسالت متحمل شدم هیچ مزدی از شما نمی‌خواهم فقط می‌خواهم فرزندان و اهل بیت من را دوست بدارید. البته اجر این محبت هم متعلق به شماست.

وی افزود: شما وقتی اهل بیت را دوست بدارید یعنی راه آن‌ها را دوست می‌دارید  که در پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنید یعنی حسین جان عاشق راه، اخلاص و ایثار شما هستم. شما که به زیارت امام رضا مشرف می‌شوید در حقیقت از امام رضا (ع) راه می‌گیرید. اگر می‌خواهید سبک زندگی خدایی را پیدا کنید این محبت در حقیقت به شما کد می‌دهد، سبک زندگی دینی این است که ببینید امام رضا چگونه زندگی کرد و شما نیز آن گونه زندگی کنید.

امام جمعه موقت تهران،‌ خاطرنشان کرد:‌ در سبک زندگی مهم است که با خدا، مردم و خود چگونه باشیم. اهل بیت راه به سوی خدا هستند همه چیز را نشان داده‌اند. یعنی با خدا چگونه باشیم و عاشق بی‌قرار او باشیم.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) به بلال می‌فرمودند اذان بگو تا با خدا باشیم. ایشان شب تا صبح چندین بار برمی‌خاست و نماز شب می‌خواند. امام حسن مجتبی (ع) آن‌چنان عاشق خداوند بود که وقتی وضو می‌گرفتند رنگ ایشان تغییر می‌کردند. وقتی این تغییر رنگ حاصل می‌شد از ایشان می‌پرسیدند که علت چیست حضرت می‌فرمودند کسی که در مقابل خدا قرار می‌گیرد باید این چنین باشد.

آیت‌الله خاتمی، گفت: امام مجتبی (ع) ۲۵ مرتبه پیاده از مدینه به مکه رفتند و برخی اوقات نیز این مسیر را با پای برهنه طی می‌کردند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به مقامات حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، بیان کرد:‌در احوالات امام رضا (ع) داریم که ایشان نماز را هدیه خداوند می‌دانستند و از اقامه نماز به ویژه نماز اول وقت بسیار خشنود می‌شدند.

وی افزود: در تاریخ داریم، گروهی به استقبال یکی از سادات علوی رفته بودند، هنگام نماز فرا رسید امام رضا (ع) فرمودند اذان بگویید تا نماز را اقامه کنیم، جمع حاضر خطاب به ایشان گفتند هنوز برخی به اینجا نرسیده‌اند. ایشان فرمودند؛ نماز اول وقت را بی‌دلیل ترک نکنید و همواره نماز را اول وقت اقامه کنید. این همان سیره، روش و سبک زندگی است.

آیت‌الله خاتمی، گفت: امام رضا (ع) با عمران صابی که بزرگ صابئیه بود که خود را از پیروان حضرت یحیی (ع) می‌دانند، در حال مناظره بودند که هنگام نماز فرارسید، ایشان فرمودند به نماز می‌روم عمران گفت آقا تازه مناظره رنگ و شکل گرفته است. اما، امام رضا(ع) فرمودند نماز اول وقت را به هیچ چیز نباید داد.

وی تصریح کرد: این یک هشدار به همه ماست، برکت هر خانه‌ای به نماز اول وقت است. روزی به همراه اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محضر مقام معظم رهبری حضور داشتیم که میانه صحبت ایشان اذان گفته شد، رهبر انقلاب گفتند حرف‌زدن میان این اذان لجبازی با نماز است. ابتدا نماز را اقامه می‌کنیم و سپس جلسه را ادامه می‌دهیم.

خطیب جمعه تهران، افزود: این یک راه و روش است، باید برای نماز یک حساب ویژه باز کرد. این سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) است.

وی همچنین در بخشی از خطبه اول نماز جمعه امروز تهران دقایقی را به ذکر مصیبت آ‌ل‌الله اختصاص داد.

آیت‌الله خاتمی در خطبه‌ دوم نماز جمعه امروز تهران، ضمن دعوت مجدد به رعایت تقوای الهی، بیان کرد:‌ امام علی (ع) در خطبه ۱۶۷ نهج البلاغه می‌فرمایند؛ در همه عرصه‌ها تقوا را رعایت کنید، شما حتی نسبت به املاک و احشام نیز مسئولیت دارید و انجام مسئولیت تقواست.

وی افزود: در هفته‌های گذشته مناسبت‌هایی را داشتیم که لازم است آن‌ها را گرامی بدارم؛ ۱۴ شهریورماه شهادت دادستان عادل کل کشور شهید آیت الله قدوسی و سرتیپ وحید دستجردی توسط منافقین، ۱۹ شهریورماه ارتحال مجاهد نستوح اولین امام جمعه تهران پس از انقلاب آیت الله طالقانی و ۲۰ شهریورماه شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی نماینده امام خمینی (ره) و امام جمعه تبریز را داشتیم که رحمت و رضوان خداوند بر همه این عزیزان باد.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، گفت: وقوع زلزله در مراکش را به برادران و خواهران مسلمان خود تسلیت عرض می‌کنیم. همچنین، وقوع سیل و طوفان در شرق لیبی را که یک سیل بی‌سابقه در تاریخ لیبی بود و شهروندان فراوانی از این دیار به رحمت خدا رفتند، ما برای جان‌باختگان این حوادث طلب مغفرت داریم و صبر و اجر برای بازماندگان را از درگاه خداوند خواهانیم.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به فرارسیدن ۳۰ صفر روز شهادت امام رضا (ع)، بیان کرد: اگر چه در خطبه اول از اهل بیت (علیهم‌السلام) گفتم. اما، عشق به من می‌گوید که دوباره از آن‌ها سخن بگویم. فردا روز شهادت آقا جانمان حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) است، ان‌شاءالله همیشه سنگ  تمام گذاشته‌ایم و گذاشته‌اید، ان‌شاءالله در این داغ هم سنگ تمام خواهید گذاشت.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمود؛ آستان مقدس رضوی مطاف فرشتگان و کروبیان و قبله اهل دل و ملجا مومنان صادق است.

خطیب جمعه تهران، اظهار کرد: آقا امام رضا (ع) خود صاحب خانه هستند، برخی تعبیر می‌کنند که ایشان مهمان ما هستند باید گفت که خیر بلکه ما بر سر سفره احسان عالم آل محمد آقا امام رضا (ع) هستیم.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی، افزود: آغاز ماه مهر ماه بشارت‌دهنده بهار دانش پیش روی ما قرار دارد. من این بهار را به آموزش و پرورش حوزه‌های علمیه آموزش عالی و دانشگاه‌ها تهنیت عرض می‌کنم. امید که سال تحصیلی سراسر موفقیت برای دانش پژوهان عزیز کشورمان داشته باشیم.

آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: مقام معظم رهبری در یک ماه اخیر رهنمودهای بسیار فراوان کلیدی داشتند و خطبای محترم به آن پرداختند که اربعین، دیدار هیئت دولت با ایشان و مطالب مهم از دیدار فرماندهان سپاه را شامل می‌شود و ان‌شاءالله خطبا حق مطلب را ادا کرده‌اند.

وی افزود: مطلبی که می‌خواهم در این خطبه به آن اشاره کنم دیدار مردم سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی با مقام معظم رهبری است که از دیدارهای کلیدی به شمار می‌رود، آن دسته از دیدارهایی که ضد انقلاب را سوزانده است. یکی می‌گوید به دیگران لباس بلوچی پوشانده‌اند آن‌ها را آورده‌اند و دیگری می‌گوید که آن‌ها را با پول به این دیدار آوردند این نشان سوختن فوق‌العاده آن‌هاست.

امام جمعه موقت تهران، گفت: من به آن‌ها می‌گویم که شاهی‌هایی که بعضاً شما هم از آن شاهی‌ها هستید درباره راهپیمایی‌های مردم همین مهملات را می‌گفتند، ادعا می‌کردند که به مردم پول داده‌اند و می‌گفتند این‌ها مردم نیستند و نوار می‌گذارند. شما از این حرف‌های بی‌پایه و اساس گفتید، واقعیات‌ها را مشاهده نکردید و سرنگون شدید.

وی ادامه داد: ۴۴ سال است که خمیازه می‌کشید و می‌گویید ۶ ماه دیگر، یک سال دیگر اما ۴۴ سال از آن گذشته است و خمیازه می‌کشید و تا ابد نیز خمیازه خواهید کشید.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به دیدار مردم سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی با مقام معظم رهبری، تصریح کرد: رهبر انقلاب مطالب مهمی را در این دیدار فرمودند، دو مطلب خیلی شاخص بود. نخست، اینکه آمریکا مجموعه‌ای را برای بحران‌سازی در کشورها تولید کرده است که در مواقف بحران‌زا بدمند و آن‌ها را تحریک کنند.

وی افزود: این گروه در ایران در خصوص اختلافات قومی، مذهبی، جنسیتی و مسئله زن می‌خواهند بدمند و برای ما گرفتاری و مشکل ایجاد کرده و ضربه وارد کنند ولی بهترین جواب همان فرمایش رهبر انقلاب است که فرمودند شتر در خواب بیند پنبه دانه. به فضل خداوند آنچنان که در گذشته ناکام بودید، اکنون و بعد هم ناکام خواهید بود.

خطیب جمعه تهران، گفت: مطلب دوم این است که دشمن در پی تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت کشور است و آن‌ها توطئه در این زمینه دارند، رهبر انقلاب فرمودند که ما هم محکم در برابر توطئه‌های آن‌ها ایستاده‌ایم و توطئه‌های آن‌ها را خنثی می‌کنیم و به فضل خدا نمی‌توانند هیچ غلطی انجام دهند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به پیاده‌روی اربعین، افزود: حدود ۴ میلیون از جمعیت کشورمان ما در رزمایش اربعین حضور داشتند که جداً یک رزمایش خدایی و بی‌نظیر بود. آماری که عتبه عباسیه و آستان مقدس حضرت عباس اعلام کرده‌اند بیش از ۲۲ میلیون نفر در این پیاده‌روی حضور داشتند.

وی، گفت: پیاده‌روی اربعین تشویق امامان است و کار هیچ کسی نیست. در صفحه ۲۵۳ کتاب کامل الزیارات آمده است که خداوند برای هر کسی که به زیارت امام حسین مشرف شود برای هر قدم و گام او هزار پاداش می‌نویسد و هزار گناه را او پاک می‌کند و هزار درجه به او می‌دهد. بنابراین اساس و مبنای آن نیز مشخص است. این پیاده‌روی هیچ تحلیلی جز عشق ندارد؛ جوان، پیر، کودک، سالم و بیمار در این پیاده‌روی حضور دارند.

امام جمعه موقت تهران، تصریح کرد: پیاده‌روی اربعین نماد همدلی دو ملت بود ملت ایران و ملت عراق پس از شیطنتی که صدام انجام داد. انصافاً این پذیرایی و میزبانی از مردم و دولت عراق و حشدالشعبی عراق جای تشکر دارد که در پذیرایی و تکریم ایرانیان سنگ تمام گذاشتند.

وی افزود: راهپیمایی اربعین رزمایش مواسات و همدلی بود. آنچه در این پیاده روی اجرا شد همه‌اش مردمی بود و یک ریال آن دولتی نبوده است. البته دولت وظیفه داشت پشتیبانی کند و من از دولت محترم و فرمانده فراجا صمیمانه تشکر می‌کنم. همچنین، پیاده روی اربعین کلاس پایبندی به دین بود زیرا کسی که در این مسیر قرار گرفته در حرم امام حسین(ع) قرار گرفته است.

آیت‌الله خاتمی، تاکید کرد: یکی از نشانه‌های تاثیرگذاری این حماسه عصبانیت دشمن است. لذا؛ باید به آن‌ها گفت که از این عصبانیت بمیرید. برخی می‌گویند این راهپیمایی یک مانور تبلیغاتی است که باید گفت اگر دولتی چنین توانی دارد که ۲۲ میلیون نفر را در یک مسیر قرار دهد قدرتمندترین دولت منطقه است.

خطیب جمعه تهران در پایان، گفت: از هفته آینده هفته دفاع مقدس آغاز می‌شود و باید به استقبال این هفته رفت.

وی ادامه داد: ارزش جهاد فقط برای دوره جنگ نیست و خانواده شهدا و ایثارگران تا پایان نور چشم این ملت هستند. مردم و مسئولان وظیفه دارند به پاس ارزش جهاد، ایثارگران را تجلیل کنند زیرا دشمن در پی خاموش کردن ارزش‌های الهی است و شما نباید بگذارید او موفق شود.
کد مطلب : 329201