توصيه به ديگران
۰
شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۱
تنفس "برجام" به شمارش افتاد!
بسیاری از ما مردم از همان روزهایی که دولت حسن روحانی با شعار تعامل با جهان وارد مذاکرات برجامی شد و با گذشت زمان همه چیزمان را به برجام گره زد می دانستیم که این پیمان هم مانند دیگر مواردی از این دست به بایگانی تاریخ روابط خارجی ما و غربیها خواهد پیوست.
تنفس "برجام" به شمارش افتاد!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز بسیاری از ما مردم از همان روزهایی که دولت حسن روحانی با شعار تعامل با جهان وارد مذاکرات برجامی شد و با گذشت زمان همه چیزمان را به برجام گره زد می دانستیم که این پیمان هم مانند دیگر مواردی از این دست به بایگانی تاریخ روابط خارجی ما و غربیها خواهد پیوست.

مروری بر توافقات الجزایر، بروکسل، تهران، پاریس و... همگی نشان می داد که اینبار هم غربی ها و خصوصا آمریکا ییها بنا به خوی زیاده خواهی های خود این توافق نامه را نیز به محاق شکستی دیگر خواهند کشاند اما گوش شنوایی در میان دولتمردان روحانی و شخص او برای شنیدن نظرات منتقدان وجود نداشت.

وی بیش از آنکه نگران وضعیت معاش مردم و شئونات انقلاب اسلامی باشد نگران رفتار غربی ها بود. نمی گویم علیه منافع ملی مردم خود طی طریق می کرد که اگر این ادعا را بکنیم اصولا مشروعیتش از زمان سوگند ریاست جمهوری در سال 1392 تا آخرین روزهای کاریش زیر سئوال خواهد رفت اما می توان دولت او را دولتی دانست که در خوشبینانه ترین حالت می توانست همه قدرت ملی کشور را دو دستی تقدیم غربیها بکند.

شاید برخی ها بگویند اینکار را کرد اما من می گویم اینکار را نکرد و نه می توانست بکند زیرا ساختار سیاسی کشور بگونه ای چینش شده است که در صورت وجود معایبی از این دست دیگر بخشها وارد میدان شده و اجازه حرکتی بر خلاف منافع ملی را برای بخش از ریل خارج شده نخواهند داد.

در هر صورت دمکراسی مردم سالارانه جمهوری اسلامی بالاخره با هر مصیبت و مشکلی که بود دولت روحانی را کلا از چرخه سیاسی کشور خارج کرد و بدنبال آن سونامی حذف تمامی افکاری از نوع تفکرات دولت روحانی در دیگر بخش ها مانند: مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا نیز کار را تمام کرد.

اما امروز هنوز هم تبعات برجام دامن گیر ملت ایران است. آمریکایی ها کماکان ما را تهدید به حمله و تحریم می کنند و غرب گرایان وطنی نیز باز هم خواستار مذاکره مستقیم با آمریکا و واگذاری چرخه های امنیت ملی به غرب هستند:

1- غرب گرایان اینروزها با نوعی خود فراموشی مزمن طوری وانمود می کنند که بانی وضع موجود دولت هفت ماهه سید ابراهیم رئیسی است و گویی اصلا دولتی بنام دولت تدبیر و امید سکاندار هدایت 8 ساله گذشته کشور نبودند.

2- آمریکا خود از برجام خارج شد و کشورهای اروپایی را هم به برکت مواضع بسیار ضعیف دولت روحانی که می گفت حتی با خروج آمریکا و دیگر کشورها به تعهدات برجامی خود پای بند است را تهدید به تحریم در صورت ادامه تعهدات برجامی خود به ایران نمود امروز طلبکارانه می گوید: ما به دنبال بازگشت همزمان به توافق هسته‌ای با ایران هستیم ما با متحدان خود برای سناریوی عدم توافق با ایران آماده می‌شویم و باید به تاکتیک‌های دیگری متوسل شویم. (ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا/ جهان نیوز / کد خبر:799143/ مورخه: 15 اردیبهشت 1401)

3- و بالاخره در آخرین مورد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  چهارشنبه 18 خرداد1401 قطعنامه‌ای را که ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم می‌کند به تصویب رساند.

بنظر می رسد که با در نظر گرفتن همه حوادث داخلی، منطقه ای و جهانی روند تنفس توافقات برجام به شمارش افتاده است و امکان مرگ یا کمای زمانی ادامه مذاکرات، دور از انتظار نخواهد بود.

رضا احمد زاده
کد مطلب : 312245