توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۲
 پوتین: خطر نفوذ گروه‌های تروریست از افغانستان به آسیای مرکزی
رئیس جمهور روسیه با اشاره به پیچیدگی وضعیت موجود در افغانستان، خطر نفوذ گروه‌های مختلف تروریستی از این کشور به قلمرو کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را امکان‌پذیر دانست.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ضمن سخنرانی در نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی که در شهر «ایروان» پایتخت ارمنستان برگزار شد، با پیچیده عنوان کردن وضعیت افغانستان، خطر نفوذ گروه‌های مختلف تروریستی به قلمرو کشورهای عضو این سازمان را امکان پذیر دانست.

وی اظهار داشت: من شریک نگرانی‌های سران کشورهای حاضر در نشست هستم که در مورد وضعیت افغانستان صحبت کردند، بدون تردید خطر نفوذ شبه‌نظامیان سازمان‌های تروریستی مختلف بین‌المللی به خاک کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی همچنان زیاد است.

وی ادامه داد: همچنین گسترش ایدئولوژی افراط‌گرایی در میان جمعیت کشورهای آسیای مرکزی خطر فعال شدن فعالیت‌های افراطی‌ زیرزمینی را در منطقه افزایش می‌دهد. این در واقع برای همه کشورهای ما صدق می‌کند.

رئیس جمهور روسیه با توجه به شرایط موجود تاکید کرد: هماهنگی بیشتر در مورد تمام جنبه های کلیدی مسئله افغانستان در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی را مورد نیاز جدی می دانیم. به منظور شناسایی به موقع تهدیدات تروریسم، افراط گرایی و جنایات مرتبط با مواد مخدر، باید همکاری‌های نزدیک نهادهای ذیصلاح ادامه ادامه یافته و البته این تهدیدات با کمک عملیات ویژه مشترک و اقدامات عملیاتی که کارایی آنها ثابت شده خنثی شوند.

پوتین ادامه داد: در چارچوب سایر سازوکارهای چندجانبه نیز به عادی شدن اوضاع در افغانستان کمک خواهیم کرد.

وی با اشاره به برگزاری نشست «فرمت مسکو» با حضور نمایندگان روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و پنج کشور آسیای مرکزی در هفته گذشته، تصریح کرد: وظیفه اولویت دار در این مرحله تضمین تشکیل یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان است که شامل حضور نمایندگان تمام اقوام در سطح لازم خواهد بود.
مرجع : فارس
کد مطلب : 317150