توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۸
راهبرد ‌الزام صنایع به ساخت نیروگاه به گام سوم رسید‌
سومین واحد نیروگاهی، در قالب برنامه الزام صنایع به نیروگاه‌سازی با ظرفیت 307 مگاوات روز جمعه 7 مهر 1402 با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، الزام واحدهای صنعتی به ساخت نیروگاه موضوع مرتبط به دوره حاضر نیست و اولین بار در میانه دهه هشتاد، مسئله ساخت نیروگاه اختصاصی برای صنایع در دستور کار قرار گرفت.

برق ارزان و عدم الزام قانونی سبب شد تا پس از یک دوره نیروگاه‌سازی صنایع در دهه 80، صنعت دیگر رغبتی برای ساخت واحدهای نیروگاهی از خود نشان ندهد اما در سال 1400 همزمان با شروع فعالیت دولت سیزدهم، بار دیگر دولت بزرگترین مصرف‌کننده برق کشور را ملزم به ساخت واحدهای نیروگاهی کرد و تصویب قانون مانع زدایی از صنعت برق توسط مجلس شورای اسلامی به الزام مشترکان صنعتی برای ساخت نیروگاه رنگ قانونی بخشید.

در حقیقت 19 مهر سال 1400 بلافاصله پس از استقرار دولت علی‌اکبر محرابیان و سیدرضا فاطمی‌امین به عنوان متولی دو وزارت‌خانه نیرو و صنعت، معدن و تجارت در قالب امضای تفاهم‌نامه‌ای از احداث 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن خبر دادند.

از سوی دیگر، بر اساس ماده۴ قانون مانع زدایی از صنعت برق، صنایع انرژی‌بر با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو مکلفند، حداقل ۹۰۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی با بازدهی حداقل 55 درصد و ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و پاک تا پایان سال ۱۴۰۴ از محل منابع داخلی صنایع مذکور احداث کنند. در صورت عدم احداث، تأمین برق این صنایع در شرایط کمبود برق، در اولویت طرحهای مدیریت مصرف برق وزارت نیرو قرار می گیرد.

*جزئیات پیشرفت برنامه الزام صنایع به ساخت نیروگاه

پس از امضای این تفاهم‌نامه، بررسی‌هایی به منظور جزئیات ساخت تک تک واحدهای نیروگاهی زیرمجموعه در دستور کار قرار گرفت و 3 ماه بعد یعنی در تاریخ 2 بهمن‌ماه سال 1400، اولین قرارداد تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت صمت منعقد شد.

بر اساس آخرین گزارش شرکت برق حرارتی وزارت نیرو از روند پروژه‌های نیروگاهی صنایع، هم اکنون 18 نیروگاه بخش صنعت وارد مرحله ساخت شده و از این تعداد 2 واحد نیروگاهی در سایت سمنان با ظرفیت مجموع 366 مگاوات برق خود را به شبکه کشور تزریق کرده است.

همچنین اولین واحد نیروگاه اختصاصی فولاد مبارکه با ظرفیت 307 مگاوات مراحل سنکرون خود را پشت سر گذاشته و برق خود را به این واحد صنعتی عرضه کرده است.

علاوه بر واحدهای نیروگاهی یاد شده، 15 واحد نیروگاهی توسط صنایعی نظیر گل گهر سیرجان، آلومینیوم المهدی، سالکو، فولاد خوزستان، صنعت مس و چادرملو پیشرفت فیزیکی بین 5 تا 97 درصد دارند.

* ساخت 39 نیروگاه حرارتی و 42 نیروگاه تجدیدپذیر علاوه بر برنامه تامین برق صنایع

در همین راستا، سید زمان حسینی، مجری طرح نیروگاه‌های حرارتی صنایع در وزارت نیرو به خبرنگار فارس گفت: تا پایان سال 1402، میزان 1295 مگاوات واحد نیروگاهی در قالب الزام قانونی صنایع برای ساخت نیروگاه به مدار تولید برق کشور اضافه می‌شود.

مجری طرح نیروگاه‌های حرارتی صنایع در وزارت نیرو گفت: در سال‌های 1403 و 1404 به ترتیب 2754 مگاوات و 5585 مگاوات نیروگاه برق خود را به مشترکان صنعتی عرضه خواهند کرد.

وی افزود: وزارت نیرو در راستا تسریع در عملیات ساخت این واحدهای نیروگاهی و در قالب تفاهم‌نامه با وزارت صمت به صورت شبانه‌روزی پیشرفت و رفع موانع این واحدهای نیروگاهی را پیگیری می‌کند.

حسینی تاکید کرد: برنامه 10 هزار مگاوات برق صنایع جزئی از برنامه 30 هزار مگاوات ساخت واحدهای نیروگاهی وزارت نیرو است و تاکنون 39 نیروگاه حرارتی و 42 نیروگاه تجدیدپذیر خارج از واحدهای صنایع برق خود را به شبکه تزریق کرده‌اند.

 


* برای اولین‌بار تامین برق صنایع از بخش خانگی در فصل تابستان پیشی گرفت

به گزارش فارس، مشترکان صنعتی کشور بزرگترین مشتری صنعت برق کشور هستند و در سال 1402 طی فصل گرم برای اولین بار میزان تامین برق صنعت کشور از مشترکان خانگی پیشی گرفت. تامین برق صنعتی نسبت به سال 1400 رشد نزدیک به 30 درصدی را به ثبت رساند و همین مسئله زمینه افزایش تولید و عرضه کالاهای صنعتی نسبت به تقاضا را فراهم کرد.

در این راستا به نظر می‌رسد، توسعه واحدهای نیروگاهی توسط صنایع و همچنین بهینه‌سازی مصرف و استفاده از انرژی برای تولید کالا در سطح استانداردهای بین‌المللی می‌تواند زمینه افزایش سهم صنعت از تامین برق را فراهم کند.
مرجع : فارس
کد مطلب : 329760