توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۲۷
سازمان ملل: بیمارستان الشفا غزه «منطقه مرگ» است
سازمان جهانی بهداشت یکشنبه اعلام کرد هیأت ارزیابی بشردوستانه که از بیمارستان الشفا در شمال نوار غزه بازدید کرد، این بیمارستان را «منطقه مرگ» توصیف کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، سازمان جهانی بهداشت یکشنبه گفت یک تیم ارزیابی بشردوستانه از بیمارستان الشفا در شمال نوار غزه بازدید کرد و نشانه‌های گلوله‌باران و تیراندازی را در جایی که «منطقه مرگ» توصیف کرد، مشاهده کرد.

طبق بیانیه سازمان جهانی بهداشت، تیم تحت هدایت سازمان ملل که شامل کارشناسان بهداشت عمومی، افسران امور لجستیک و کارکنان امنیتی از دپارتمان‌های مختلف سازمان ملل می‌شود، به دلیل نگرانی‌های امنیتی تنها توانست یک ساعت را در روز شنبه در بیمارستان سپری کند.

این تیم وضعیت بیمارستان را ناامیدکننده توصیف کرد و افزود بیمارستان اساساً به دلیل کمبود آب تمیز، سوخت، دارو و سایر ضروریات، به عنوان یک مرکز پزشکی عمل نمی‌کند.

در بیانیه سازمان جهانی بهداشت همچنین گفته شده تیم یک گور جمعی را در ورودی بیمارستان دید و به آن‌ها گفته شد بیش از ۸۰ نفر در آنجا دفن هستند.

هیأت سازمان ملل اعلام کرد: راهروها و محوطه بیمارستان مملو از زباله‌های پزشکی و جامد است و بیماران و کارکنان بهداشتی نسبت به سلامتی و ایمنی خود ابراز نگرانی کردند. ۲۵ نفر از کارکنان بهداشتی و ۲۹۱ بیمار از جمله ۳۲ کودک در وضعیت بحرانی در الشفا هستند. سازمان جهانی بهداشت و شرکا به سرعت در حال تدوین طرح‌هایی برای تخلیه فوری باقی بیماران، کارکنان و خانواده‌های آن‌ها هستند.

آن‌ها افزودند طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت آینده، در انتظار تضمین عبور ایمن از سوی طرف‌های درگیر، مأموریت‌های بیشتری برای انتقال فوری بیماران به بیمارستان‌های دیگر در جنوب غزه ترتیب داده می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد ۲۵۰۰ آواره داخلی باقیمانده که به  محوطه الشفا پناه برده بودند، پس از صدور دستور تخلیه توسط نیروهای اسرائیلی در روز شنبه، آنجا را ترک کردند.

نیروهای رژیم صهیونیستی هفته گذشته در حمله خود به شمال غزه، الشفا را تصرف کردند و مدعی شدند مرکز فرماندهی زیرزمینی حماس در آنجا قرار دارد. ارتش صهیونیستی همچنین مدعی شد شواهدی از وجود یک پایگاه زیرزمینی حماس پیدا کرده است. کارکنان بیمارستان اما گفتند رژیم صهیونیستی چنین چیزی را ثابت نکرده است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد این بازدید در یک منطقه درگیری فعال و هنگام درگیری‌های شدید در نزدیکی بیمارستان رخ داد. سازمان جهانی بهداشت درخواست خود را برای آتش بس‌فوری و کمک‌های بشردوستانه مداوم تکرار کرد.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 331597