توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۴۶
ششمین سد کردستان سرریز کرد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان گفت: سد زیویه کامیاران با دبی یک متر مکعب بر ثانیه سرریز کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز آرش آریانژاد اظهار داشت: به دلیل بارش‌های موثر و مناسب، سد زیویه شهرستان کامیاران به عنوان ششمین سد در استان کردستان سرریز کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان خاطرنشان کرد: سد زیویه بر روی رودخانه شاهینی قرار دارد و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۴ آغاز و در ۲۳ فروردین ماه سال ۱۳۹۲ افتتاح شد و آخرین سرریز آن در۲۶ دیماه سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد.

وی به احتمال بروز خطرات احتمالی در حاشیه رودخانه و پایین‌دست سد به دلیل سرریز آن اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش دبی رودخانه شاهینی و اضافه شدن دبی سرریز، از مردم، کشاورزان و گردشگران گرامی درخواست می‌شود از نزدیک شدن به جریان سیلابی رودخانه و سرریز سد، خودداری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در خصوص مشخصات فنی سد زیویه گفت: این سد در ۲۶ کیلومتری شمال غربی کامیاران و در فاصله یک کیلومتری جنوب غربی روستای زیویه، بر روی رودخانه فصلی شاهینی واقع شده است.

آریانژاد ادامه داد: این سد خاکی با هسته رسی، ارتفاع از پی ۵۲ متر، طول تاج ۵۶۰ متر، در تراز نرمال دریاچه ۱۵۸۵ حجم مخزن سد ۱۶ میلیون مترمکعب بوده و شبکه آن از نوع ثقلی است.

وی به اهداف ساخت این سد نیز اشاره کرد و افزود: سد زیویه با هدف جلوگیری از خروج آب‌های مرزی، تأمین آب کشاورزی پایاب سد، توسعه کشاورزی، افزایش اشتغال، بهبود دامداری و ارتقای زیست محیطی منطقه، کنترل سیلابهای رودخانه شاهینی و تأمین آب شرب روستاهای مجاور، احداث شده و شبکه آبیاری و زهکشی آن نیز یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی پایین دست را زیرپوشش قرار داده است.

وی با توجه به سرریز سد به بروز خطرات احتمالی در حاشیه رودخانه و پایین‌دست آن اشاره و افزود: با توجه به افزایش دبی رودخانه شاهینی و اضافه شدن دبی سرریز، از مردم، کشاورزان و گردشگران گرامی تقاضا می‌شود از نزدیک شدن به جریان سیلابی رودخانه و سرریز سد، جداً خودداری نمایند.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 334558