توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۶
آمریکا به دنبال مبادله هواپیماهای افغانستان برای حضور دوباره در منطقه
منابع در دولت آمریکا اعلام کردند واشنگتن با ازبکستان و تاجیکستان در حال مذاکره است تا هواپیماها و بالگردهای افغانستان را در ازای حمایت‌ نظامی از خود به آنها بسپارد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، منابع در دولت آمریکا اعلام کردند واشنگتن با ازبکستان و تاجیکستان برای سپردن حدود 50 فروند بالگرد و هواپیمای نیروی هوایی افغانستان که سال گذشته هنگام سقوط کابل توسط خلبان‌های افغان به این کشورها آورده شده بود، در حال مذاکره است.

سال گذشته شماری از خلبانان دولت سابق افغانستان برای فرار از اسارت طالبان و پناه بردن به ازبکستان و تاجیکستان، حدود 50 فروند بالگرد و هواپیما را به این کشورها انتقال دادند.

طالبان همواره تأکید کرده‌اند این هواپیماها و بالگردها متعلق به افغانستان است و باید به این کشور بازگردانده شود، اما مقامات ازبکستانی و تاجیکستانی می‌گویند اینها متعلق به آمریکا هستند و به طالبان تحویل داده نمی‌شوند.

به گزارش «پولتیکو»، به دلیل حساسیت روابط افغانستان با ازبکستان و تاجیکستان و نفوذ اقتصادی و نظامی روسیه در آسیای مرکزی تاکنون درباره توافق آمریکا با این کشورها چیزی علنی نشده است، اما یک مقام ارشد وزارت دفاع و یکی از دستیاران کنگره می‌گویند مقامات آمریکایی بی سر و صدا در تلاش هستند تا از این هواپیما به عنوان اهرمی برای به دست آوردن جای پا در منطقه‌ای استفاده کند که ارتش آمریکا دیگر در آنجا حضور ندارد.

این مقامات آمریکایی افزودند آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای ارزیابی این هواپیماها است تا ببیند آیا آنها قابل پرواز هستند یا خیر. به گفته این مقامات، هدف ارائه تعدادی هواپیما به دولت‌های ازبکستان و تاجیکستان در ازای یک توافق غیررسمی برای «تعمیق روابط امنیتی ما» در زمینه امنیت مرزی و مبارزه با تروریسم است.

گزارش می‌افزاید: این توافق می‌تواند شامل هر چیزی باشد، از افزایش اشتراک‌گذاری اطلاعات، تا در درازمدت، استقرار نیروها یا هواپیماها در آن کشورها به‌عنوان یک پایگاه منطقه‌ای برای نظارت بر فعالیت‌های تروریستی در افغانستان، چیزی که دولت بایدن تلاش کرد و نتوانست قبل از این به آن دست یابد.

پولتیکو اضافه کرد: اما در حال حاضر، به احتمال زیاد این توافق شامل دسترسی به اطلاعاتی باشد که ازبک‌ها و تاجیک‌ها درباره شبکه‌های تروریستی در افغانستان دارند.

مقامات کشورهای آمریکا، ازبکستان و یا تاجیکستان تاکنون به طور رسمی چیزی در این باره نگفته‌اند.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 314956