توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۳
دروغ‌گویی برای ایجاد آشوب در ایران
«ایران‌ اینترنشنال» رسانه فارسی زبان وابسته به آل سعود پیرامون تصاویر سیتی اسکن مهسا امینی ادعایی کرده است. فارس نیز موازی با «ایران‌ اینترنشنال» روایتی را منتشر کرده است، اکنون معیار قضاوت کجاست؟
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز شبکه «ایران‌اینترنشنال» وابسته به آل سعود روز گذشته در خبری با تیتر «سیتی‌اسکن مهسا نشانگر شکستگی جمجمه، خونریزی و اِدِم مغزی است» نوشت: «تصاویر اختصاصی از سیتی اسکن مهسا امینی که از سوی یک گروه هکری در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفته است نشانگر وجود ترشحات و خون در ریه اوست. به گفته پزشکان، تجمع مایعات در ریه، ناشی از ورود به کما در پی ضربه سنگین به سر اوست.»


سه نکته در اینجا وجود دارد:

۱: این ادعا که یک گروه هکری به این تصاویر دست یافته است، چندان محلی از اعراب ندارد. می‌تواند حقیقت داشته باشد، می‌تواند هم صرفاً برای جذاب کردن ادعای بعدی صورت پذیرفته شده باشد. امّا پیگیری فارس نشان می‌دهد «تصاویر سیتی اسکن منتشر شده مربوط به مرحوم امینی است».

یکی از پزشکان مغز و اعصاب در این رابطه به فارس گفت که متاسفانه برخی از افراد با دیدن تصاویر ناقص سیتی اسکن در فضای مجازی اقدام به اعلام نظر کرده‌اند اما واقعیت این است که در تصاویر کامل اثری از شکستگی نیست و این رسانه سعودی تصاویر را از زاویه‌ای منتشر کرده که شکستگی به نظر برسد.

۲: با کدام معیار می‌توان خبر ایران اینترنشنال را قبول کرد؟ مسائل مربوط به ادعاهای پزشکی این خبر را مبنا قرار می‌دهیم و  این سوال را مطرح می‌کنیم: فارس روایتی منتشر کرد که طی آن، پزشکان متخصص معتقدند «تصاویر سیتی اسکن منتشر شده از مرحوم امینی گویای این موضوع است که هیچ شواهدی از ضربه به سر و خونریزی در این تصاویر به چشم نمی‌خورد.»

روایت پزشک مصاحبه کننده با فارس در تضاد با روایت پزشک مصاحبه کننده با ایران اینترنشنال است. اکنون معیار قضاوت برای مخاطب جهت صحت سنجی چه خواهد بود؟

تفاوت روایت میان فارس و اینترنشنال در حالی است که در شبکه‌های اجتماعی، روایت دیگری برخلاف روایت شبکه سعودی اینترنشنال از یک پزشک بیرون آمده است، رضا طاهریان رزیدنت سال آخر رادیولوژی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

"امروز موفق شدم به سی‌تی‌اسکن‌های مهسا امینی دسترسی پیدا کنم و به عنوان یک رزیدنت سال آخر رادیولوژی و پس از مشورت با یکی از اساتید و یکی از همکاران نوروسرجن ریپورت این سی‌تی‌اسکن رو خدمت شما می‌گم.

پست من در دفاع از شواهدی است که در سی‌تی‌اسکن ایشان دیده می‌شود نه دفاع یا حمله به کسی یا حکومتی و... در ضمن حفظ اسرار بیماران جزو اخلاقیات پزشکی است ولی از آنجایی که فوت خانم امینی به یک قضیه ملی و برجسته تبدیل شده و موجب ناراحتی و سردرگمی مردم شده است، بنده برای دفاع از حقیقت بر این اصل پا می‌گذارم.

به‌طور خلاصه و برای همکاران غیر پزشک: هیچ شواهدی از ضربه به سر و خونریزی در سی‌تی‌اسکن سر یافت نمی‌شود. شواهد جراحی قبلی در سر دیده می‌شود. برای همکاران پزشک باید بگویم شواهد کرانیوتومی فرونتوتمپورال قبلی همراه با اتروفی مختصر عضلانی و تغییرات بافت نرم در محل جراحی بیمار مشهود است. اتروفی مختصر لوب فرونتال راست همراه با دیلاتاسیون مختصر ثانویه در شاخ فرونتال بطن جانبی راست مشهود است. ناحیه کلسیفیکاسون کورس سوپرا سلار دیده می‌شود. شکستگی استخوانی و شواهد ای‌سی‌اچ دیده نمی‌شود. در سی‌تی‌اسکن ریه شواهد کانتیوژن پست سی‌پی‌آر و پنومونی اسپیراسیونی مشهود است. لوله تراشه در محل مناسب دیده می‌شود.

در مشورت با یکی از همکاران نوروسرجن احتمال داده می‌شود که بیمار پیشتر تحت جراحی کرانیوفارنژیوم قرار گرفته و بخشی از تومور در ناحیه سوپراسلار باقی مانده است. نوع کرانیوتومی با جراحی انجام شده جهت دسترسی به ناحیه سوپرا سلار از طریق فیشر سیلوین مطابقت دارد.

با توجه به جراحی انجام شده در این ناحیه وقوع دیابت بی‌مزه در بیمار دور از انتظار نیست و با توجه به اتروفی لوب فرونتال راست احتمال صرع را برای بیمار نمی‌توان رد کرد هرچند اساساً تشخیص صرع یا دیابت بی‌مزه با سی‌تی‌اسکن مقدور نیست..."

در واقع رسانه اینترنشنال و دیگر رسانه‌های معاند برای گسترش آشوب، به هر دروغی مستمسک می‌شوند تا جرقه گسترده شدن آشوب، کلید بخورد.

در ادامه فهرستی از آخرین مطالب کذبی که رسانه‌های ضد ایرانی منتشر کردند، می‌بینید.


گزارش کذب روزنامه مشهور نیویورک تایمز |تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱

بی‌اعتبار شدن نیویورک تایمز:‌ این روزنامه به نقل از چهار منبع ادعایی و مجهول الهویه، از مراقبت شبانه روزی رهبر انقلاب خبر دادند. این منابع مدعی شده بودند که تمامی جلسات علنی به دلیل وخامت احوال ایشان لغو شده است.

نکته جالب اینجاست که نیویورک تایمز مدعی بود یکی از منابع ادعایی، نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. این روزنامه در ادامه مدعی شده بود "پزشکان نگران این هستند که ایشان ضعیف تر از آن است که بتواند بنشیند!" همزمان بی‌بی‌سی، ایران اینترنشنال و العربیه فارسی همراه با سایبری‌های معاند در توئیتر و اینستاگرام این خط خبری را پررنگ کردند.[1]


روز شنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ مراسم سالانه اربعین حسینی با حضور رهبر انقلاب برگزار شد. احتمالاً این خبرپراکنی‌ها با هدف تحت الشعاع قرار دادن راهپیمایی عظیم اربعین صورت گرفت. امّا ایستاده حضور یافتن رهبر انقلاب، دقیقاً ۲۴ ساعت بعد از ادعاهای مشهورترین روزنامه آمریکا، تمام اعتبار نیویورک تایمز را به عنوان یکی از جراید کهنه کار جهانی زیر سوال برد.امّا این اولین دروغ رسانه‌های سعودی و انگلیسی نبود و آخرین آن نیز هم نخواهد بود.

دادگاه آبان:‌ این محفل آبان ۱۴۰۰ در انگلیس برگزار شد. در این محفل عده‌ای بصورت مجازی یا حضوری درباره حوادث آبان ۱۳۹۸ به اصطلاح شهادت می‌دادند. افراد حاضر خود را از نیروهای داخل حکومت معرفی می‌کردند و تحت پوشش و عناوینی نظیر نیروی انتظامی یا افسر ارشد سپاه پاسداران شهادت می‌دادند.

نکته اینجاست که نه چهره این افراد مشخص است و نه مدرکی برای ادعاهای خود نظیر "فیلم از داخل بازداشتگاه" ارائه کردند. ادعا نیز این بود که «برای حفظ امنیت شاهد او توسط شخص دیگری بازگویی می‌شود!»؛ یعنی نه صدا، نه تصویر و نه مدرک!

سطح دادگاه موسوم به آبان به قدری پایین بود که رسانه‌های جهانی حاضر به پوشش این محفل نشدند. اکنون نیز رسانه‌های لندن‌نشین در گزارش‌های خود هیچگونه استنادی به صحبت‌های مطروحه در آن محفل مضحک نمی‌کنند. بخشی از اظهارات ۲ تن از به اصطلاح شاهدان را در ادامه ببینید:

انتشار فیلم قدیمی: از جمله تکنیک‌های رسانه‌های معاند «انتشار فیلم قدیمی با فضایِ یکسان با موضوع روز» جهت التهاب افکنی است. به عنوان نمونه؛‌ پس از ماجرای حذف ارز ۴۲۰۰ شبکه‌های لندن نشین کلیپی تحت عنوان «غارت یک فروشگاه در قزوین» منتشر کردند.

پلتفرمی که فیلم در آن منتشر شد نیز اینستاگرام بود. امّا بررسی‌ها نشان داد که این کلیپ مربوط به کرج در آبان ۹۸ بود نه شهر قزوین در اردیبهشت ۱۴۰۱. از طرفی اگر به پوشش کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که افراد حاضر در این فیلم لباس زمستانی پوشیده‌اند. این در حالیست  قزوینی‌ها در آن ایام به رسم دیرینه خود مراسم ۵۰ بدر را برگزار می‌کردند. این مراسم، ۵۰ روز بعد از نوروز و با ورود به فصل گرما برگزار می‌شود و گزارش تصویری آن را در اینجا می‌توانید مشاهده کنید.

در نمونه‌ای دیگر؛ اخیراً فیلمی از سوی اکانت‌های سایبری و سلبریتی‌هایی نظیر علی کریمی تحت عنوان وداع پرستاران با مهسا امینی در بیمارستان کسری منتشر شد. اما این فیلم متعلق به بیماری است که در ارومیه دچار مرگ مغزی شده بود و اعضای بدنش را اهدا کردند. همانطور که در فیلم منتشر شده هم مشخص است به بدن بیماری که درحال انتقال برای اهدای عضو می‌باشد،  سرم وصل است.

افشاء هویت بازجوی معاونت امنیت سپاه پاسداران(!): رسانه سعودی از تکنیک‌های آلمان نازی پیروی کرده است. «گوبلز» وزیر تبلیغات هیتلر معتقد بود «دروغ هر چه قدر بزرگتر باشد مردم بیشتری آن را باور خواهند کرد.»

ایران اینترنشنال با انتشار تصویری از مرحوم سیدمهدی حاجی آبادی مدعی شد نام مستعار وی مهدی مجاهد و از ماموران ویژه اطلاعات سپاه در دولت سید ابراهیم رئیسی است! این درحالی است که حاجی آبادی خبرنگار خبرگزاری دانشجو بود که ۳ شهریور ۱۴۰۰ براثر بیماری کرونا به رحمت خدا رفت. وی در هنگام فوت ۳۰ ساله بود. فیلم زیر گزارش ایران اینترنشنال در این مورد است:


موارد مذکور مشتی از خروار است. قرار به ذکر تمام موارد از سال ۸۸ تا امروز باشد، خود مثنوی هفتاد من خواهد شد. البته کسانی که همواره بر کوره التهابات می‌دمند، به دنبال حقیقت نیستند. پس مخاطب این گزارش نمی‌توانند باشند. مخاطب کسانی هستند که در وقایع به دنبال حقایق هستند.

۳: روند تحقیقات به پایان نرسیده است. طبعاً تا سرانجام پرونده، بازار عبارات مجهول نظیر به نقل از منابع آگاه و مطلع در فضای مجازی/رسانه‌ای پر رونق خواهد بود. معیار معقول و منطقی گزارش نهایی قوه قضاییه است. «محسنی اژه‌ای» رئیس دستگاه قضا در این رابطه گفت: «نتیجه تحقیقات براساس حق و موازین اعلام خواهد شد. هیچ ملاحظه‌ای در این خصوص نخواهیم داشت.»

[1]:https://www.nytimes.com/2022/09/16/world/middleeast/irans-supreme-leader-ayatollah-ali-khamenei-ill.html
مرجع : فارس
کد مطلب : 314966