توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۴۵
ایران و آمریکا با چه استراتژی‌هایی در منطقه بازی می کنند؟
امروز که بالای 137 روز از جنگ غزه گذشته، ارتش صهیونیست ها به غریقی می مانند که برای نجات خود حاضرند همه را با خود به پایین بکشند. آنان بخوبی فهمیده اند که همچون ارتش آمریکا در جنگ عراق و افغانستان و سوریه در تله استراتژی های انقلاب اسلامی بدام افتاده و ایران با هزینه و سرمایه غربی ها صهیونیست ها را به سراشیبی اضمحلال و نابودی کشانده اند.
ایران و آمریکا با چه استراتژی‌هایی در منطقه بازی می کنند؟
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز روزنامه صهیونیستی تایمز اسرائیل به قلم «باز گانور، رئیس دانشگاه ریچمن» نوشت: آمریکایی‌ها پوکر (بازی تاکتیکی آمریکایی مبتنی بر فریبکاری و فریب) بازی می‌کنند و ایرانی‌ها شطرنج (بازی استراتژیک بر اساس برنامه‌ریزی بلندمدت و محاسبه قدم‌های پیش‌رو):

1- امروز که بالای 137 روز از جنگ غزه گذشته، ارتش صهیونیست ها به غریقی می مانند که برای نجات خود حاضرند همه را با خود به پایین بکشند. آنان بخوبی فهمیده اند که همچون ارتش آمریکا در جنگ عراق و افغانستان و سوریه در تله استراتژی های انقلاب اسلامی بدام افتاده و ایران با هزینه و سرمایه غربی ها صهیونیست ها را به سراشیبی اضمحلال و نابودی کشانده اند.

2- استراتژی فریب و فریبکاری آمریکایی ها نه تنها در سرزمین های اشغالی که در دیگر نقاط جهان نیز در حال فروپاشی است. اسرائیل طی سال‌ها، تحت رهبری نتانیاهو عملیات مختلفی را با هدف آسیب‌رسانی، بازدارندگی و جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای ایران آغاز کرده خواه ترور هدفمند، نفوذ اطلاعاتی، حملات سایبری، خرابکاری، آتش‌سوزی یا سایر اقدامات باشد ، اما نتایج همه آن کارها نشان داد که صهیونیست ها و به تبع آنان غربی ها بیش از آنکه با عقل و منطقق مهره های خود را در میدان نبرد حرکت دهند تابع نوعی احساس برخواسته از توهمات رسانه ای و هالیوودی خود گیر کردند و بدون آنکه قدرت و توان حریف را بسنجند تنها تکیه گاهشان داده های تکنولوژیکی و باوری است که نسبت به جهان دارند.

سخن محمد جواد ظریف در این بخش  مفید است که می گوید: این خصوصیت آمریکایی هاست که در مذاکره این شعار را دارند که مال من مال خودم ، مال تو قابل مذاکره است. حال اگر این سخن را به میدان تعمیم دهیم خواهیم دیئ که آمریکایی ها خصوصا و غربی ها عموما  بر این باور هستند. در نتیجه وضعیت امورشان در اقتصاد و سیاست و میلیتاریسم وحشی بر همین باور است که خود را شریک اموال مادی و معنوی ملت ها می دانند و همین خصلت ممکن است سرآغار فروپاشی خود آمریکا و اقمار پیرامونی آن باشد زیرا نه ملت ها و به تبع آن دولت ها  دولت های دهه 50 ببعد هستند.

3- در 24 ساعت گذ شته ظاهرا دو انفجار در خطوط گازی ایران رخ داده است. این دو انفجار قطعا به زغم توهمات آقایان هیچ بازخوردی در روند استراژی بلند مدت ایران نخواهد داشت و حتی می تواند اجرای برخی محورها توسط ایران را تسریع کند. صهیونیست ها در وضعیت بغرنجی قرار دارند هم داخلی و هم خارجی لذا تلاش مذبوحانه و بدون خاصیت انفجار خطوط گازی ایران تنها در این راستا قابل تحلیل خواهد بود.

4- اما با در نظر گرفتن بند یاد شده باید نگاهی به محور مقاومت و استراتژی آنها نیز داشته باشیم . باید توجه داشت که این استاد دانشگاه در جایی چنین می گوید که: ایرانی‌ها از روی غریزه برای انتقام عمل نمی‌کنند. حمله حماس فقط از نظر انتقام قابل درک نیست. محرک این جنگ، هدف استراتژیک یعنی سازماندهی یک انفجار منطقه‌ای بود که یک‌بار برای همیشه تلاش‌های آمریکا و اسرائیل را برای ایجاد ائتلاف‌ها و ائتلاف‌های ضدایرانی با عربستان و دیگر کشورهای عربی از بین می‌برد.

این سخن اعتراف صریحی است به اینکه ایران اهداف بالاتری را دنبال کرده و اصولا رژیم صهیونیستی را در حد و اندازه خود نمی بینند تا تنها هدف خود را این رژیم بدانند. قطعا بکار بردن واژه انفجار منطقه ای ناظر به هدف استراتژی ایران به حذف کامل غربی ها از منطقه و جلوگیری از ائتلاف های منطقه ای است که آمریکا برای حضور و دخالت نظامی در کشورها محور مقاومت به آن نیاز اساسی دارد. که در همین حضور فعال یمن در حمایت از غز ه و دفاع از خود مویدی بود بر این امر که با شکست هم روبرو شد.

در مجموع بازی فریب و فریب کاری آمریکایی ها در برابر استراتژی محور مقاومت محکوم به شکست است که انجام ترورهای هدفمند صهیونیست ها نیز موید این نکته است که دیگر عملیات های نظامی فایده ای نداشته و ترور تنها راه باقی مانده است که ادامه این روش نیز در آینده دور از انتظار نیست.

رضا احمد زاده
کد مطلب : 333578