توصيه به ديگران
۰
جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۳
فوران خشم پکن؛ چین تمامی دیدارها و رویدادهای دوجانبه با آمریکا را تعلیق کرد
در ادامه عصبانیت چین از اقدامات آمریکا، دولت پکن تمامی رویدادهای دوجانبه سیاسی، نظامی و دیپلماتیک با مقامات آمریکایی را به حالت تعلیق درآورد و سطح روابط با واشنگتن را کاهش داد.
فوران خشم پکن؛ چین تمامی دیدارها و رویدادهای دوجانبه با آمریکا را تعلیق کرد
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، در ادامه عصبانیت چین از سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن دیدارهای مقامات دفاعی دو کشور را لغو کرده است.

چین طی روزهای گذشته علاوه بر برگزاری یک رزمایش موشکی و هوایی در نزدیکی تنگه تایوان، نانسی پلوسی و افراد نزدیک به وی را تحت تحریم قرار داده است و تعدادی از سفرای متحدان آمریکا را فراخوانده است. واشنگتن نیز روز جمعه در واکنش به اقدامات چین، سفیر پکن را فراخواند.

در ادامه این اقدامات، وزارت خارجه چین امروز جمعه اعلام کرد که در اعتراض به اقدامات خصمانه ایالات متحده، چندین دیدار مقامات نظامی چین با مقامات ارشد پنتاگون و فرماندهان منطقه‌ای آمریکا را لغو کرده و مذاکرات دوجانبه درباره تغییرات آب و هوایی را نیز به حالت تعلیق درآورده است.

وزارت خارجه چین در آنچه که آن را کاهش سطح روابط با آمریکا خوانده است همچنین اعلام کرد، همکاریها با واشنگتن در زمینه‌های مهاجرت غیرقانونی، جنایات فرامرزی و کنترل مواد مخدر را نیز به حالت تعلیق درآورده است. یکی دیگر از رویدادهای دوجانبه میان دو کشور که پکن آن را لغو کرده است، گفتگوهای دوجانبه درباره مکانیزم امنیت تردد دریایی یا کشتیرانی است.

ارتش چین در واکنش به سفر تحریک‌آمیز پلوسی به تایوان، رزمایش‌هایی را اطراف این جزیره آغاز کرده است. علاوه بر هجوم جنگنده‌ها به خط حائل تنگه تایوان، ارتش چین پنجشنبه اعلام کرد که «حمله موشکی دقیقی» در تنگه تایوان به‌عنوان بخشی از رزمایش نظامی انجام داده است.

وزارت دفاع تایوان در واکنش، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از سیستم‌های نظارتی هشدار اولیه برای رهگیری شلیک موشک‌ها که به سمت شمال شرقی و جنوب غربی تایوان پرتاب شده، استفاده کرده است. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که نیروهای این جزیره در آماده‌باش کامل هستند و بر اوضاع نظارت دارند تا از تنش‌های بیشتر جلوگیری کنند.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 313841