توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۰۹
هشدار ورود سامانه بارشی به کشور
سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی و خسارت به کشاورزان از طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در برخی مناطق خبر داد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز،‌ بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز یکشنبه در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، شرق هرمزگان، ارتفاعات کرمان، ارتفاعات شرقی البرز، شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی رگبار باران گاهی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در ارتفاعات رشته‌کوه البرز و ارتفاعات مرکزی زاگرس بارش برف و در نقاط مستعد بارش تگرگ روی می‌دهد.

بعدازظهر دوشنبه با ورود سامانه بارشی از جنوب کشور به‌تدریج در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و شرق خوزستان، شرق لرستان،  نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس و جزایر واقع در خلیج فارس و تنگه هرمز بارش‌ها آغاز می‌شود.

سه‌شنبه 28 فروردین با توسعه و تقویت سامانه علاوه بر مناطق ذکرشده در کرمان، هرمزگان، جنوب استان‌های یزد و اصفهان بارش شدید باران رگبار و رعدوبرق، در مناطق مستعد تگرگ و وزش باد شدید با احتمال خیزش گردوخاک روی می‌دهد.

بارش‌ها در جنوب بوشهر، نیمه جنوبی فارس، هرمزگان، نیمه جنوبی استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان و نیز در جزایر واقع در مرکز و شرق خلیج فارس و هرمز شدت بیشتری خواهد داشت.

فعالیت سامانه روز چهارشنبه در استان‌های فارس،کرمان، خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب اصفهان و جزایر واقع در شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان است. شدت بارش‌های این روز برای جنوب کرمان، شرق هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان است.

روز پنجشنبه با تضعیف فعالیت سامانه بارشی در استان‌های کرمان،‌ خراسان جنوبی، شرق فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و تنگه هرمز رگبار پراکنده باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است. سامانه بارشی اواخر وقت پنجشنبه به‌تدریج از سمت جنوب شرق از کشور خارج می‌شود.

لازم به ذکر است فردا دوشنبه در برخی نقاط شمال غرب کشور و سه‌شنبه در ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. دوشنبه خلیج فارس و از سه‌شنبه تا پنجشنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به‌سبب وزش باد شدید مواج و متلاطم هستند.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یکشنبه 1403/01/26

زمان پایان: چهارشنبه 1403/01/29

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک ، تگرگ

منطقه اثر:

یک‌شنبه 1403/01/26: شرق استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی.

سه‌شنبه 1403/01/28: فارس، هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب اصفهان، جنوب و غرب کرمان، جنوب بوشهر، جنوب یزد، شرق استانهای چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد.

چهارشنبه 1403/01/29: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق هرمزگان، جنوب یزد، شرق فارس.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آب‌گرفتگی معابر عمومی، صاعقه، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: فاصله گرفتن از رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عدم استقرار در مناطق مرتفع، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، بازگشایی دهانه پل‌ها، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: چهارشنبه 1403/01/29

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/01/26: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق هرمزگان، ارتفاعات گلستان، یزد، شمال استانهای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

دوشنبه 1403/01/27: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، شرق لرستان، شمال شرق خوزستان، جنوب سیستان و بلوچستان، شمال و غرب فارس، غرب و جنوب اصفهان، آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، شرق خراسان رضوی، ارتفاعات کرمان.

سه‌شنبه 1403/01/28: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، نیمه جنوبی اصفهان، ارتفاعات استان‌های تهران و مازندران.

چهارشنبه 1403/01/29: خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، یزد.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و درختان آسیب‌پذیر.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی.

هشدار هواشناسی کشاورزی ـ سطح نارنجی

زمان پایان: چهارشنبه 1403/01/29

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک، تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/01/26: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، گلستان، یزد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،

دوشنبه 1403/01/27: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، لرستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، کرمان.

سه‌شنبه 1403/01/28: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، اصفهان، تهران، مازندران، فارس، هرمزگان، یزد.

چهارشنبه 1403/01/29: سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، یزد، فارس، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: آسیب به محصولات کشاورزی

توصیه: انتقال محصولات دپوشده در فضای باز به مناطق سرپوشیده، عدم انجام هرگونه عملیات کشاورزی در نخیلات استان‌های جنوبی به‌ویژه گرده‌افشانی، عدم انجام آبیاری مزارع به‌دلیل وقوع بارندگی و جهت جلوگیری از خوابیدگی مزارع آماده برداشت، زهکشی و پاک‌سازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، عدم انجام محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، حفاظت از مزارع صیفی‌جات، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، بسته نگه‌داشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما و بارش، عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها، جلوگیری از نفوذ روان‌آب به داخل سالن‌ها، پاک‌سازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها جهت جلوگیری از ورود آب گل‌آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها (به‌ویژه در مزارع پرورش میگو)، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذادهی به‌میزان نصف نرمال به‌دلیل ابرناکی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‏، عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد ماشین‌آلات کشاورزی روی مزارع، احتیاط کشاورزان و دامداران با توجه به شرایط بارندگی پیشِ‌رو.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: صبح دوشنبه 1403/01/27

زمان پایان: پنجشنبه 1403/01/30

نوع مخاطره: وزش باد شدید با سرعت لحظه‌ای 32 نات و بیشینه ارتفاع امواج در مناطق ساحلی 1 تا 2.5 متر و در مناطق دور از ساحل تا بیش از 2.5 متر همراه با رگبار باران و رعدوبرق.

منطقه اثر: دوشنبه 1403/01/27: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس و نواحی جنوبی استان بوشهر،

سه‌شنبه 1403/01/28، چهارشنبه 1403/01/29 و پنجشنبه 1403/01/30: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت بر اثر تندباد لحظه‌ای و رگبار باران و رعدوبرق، اختلال در ترددهای دریایی قایق‌های صیادی و فعالیت‌های تفریحی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری در بنادر، اختلال در تردد کشتی‌های تجاری، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی.

توصیه: تمهیدات لازم در مناطق دریایی و مناطق ساحلی جهت جلوگیری از خسارت احتمالی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری.
کد مطلب : 334901
در انتخابات 8 تیر در صورت کاندید شدن به کدام یک رای می دهید؟
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
محمد مخبر
علیرضا زاکانی
پرویز فتاح
علی نیکزاد
مهرداد بذرپاش
علی لاریجانی