توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۹
جنبلاط: اسرائیل در پرونده ترسیم مرزها تسلیم حزب‌الله شد
رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه با اشاره به اینکه لبنان به قدرت حزب‌الله نیاز دارد تأکید کرد که اسرائیل تحت فشارهای حزب‌الله مجبور به توافق در پرونده ترسیم مرزهای دریایی شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان در یک گفتگوی رسانه‌ای درباره آخرین تحولات این کشور اعلام کرد: امیدوارم که در روزهای پایانی زندگی سیاسی‌ام لبنان جدیدی به وجود بیاید و این لبنان جدید دور از فرقه‌گرایی‌های سیاسی باشد؛ یعنی همان چیزی که در توافق طائف بر آن تأکید شده است.

ولید جنبلاط در گفتگو با شبکه ال‌بی‌سی لبنان اظهار داشت: من در آخرین دیداری که با مسئولان حزب‌الله داشتم گفتم که آرزو دارم وارد جنگ نشویم؛ زیرا لبنان خسته شده است. اکنون می‌بینم که این آرزوی من برآورده شد. من شخصاً مجدداً با حزب‌الله تماس خواهم گرفت یا نماینده خود را مأمور انجام این کار می‌کنم؛ چرا که گفتگو در این شرایط ضروری است.

وی درباره انتخاب رئیس جمهور آینده و برخی اسامی که برای نامزدی این پست معرفی شده است اعلام کرد: من «میشل معوض» را نامزد چالشی نمی‌دانم، او فرزند «رینیه معوض» رئیس جمهور فقید لبنان است و ما در شرایط کنونی رئیس‌جمهوری را می‌خواهیم که به حل پرونده‌های بحث‌برانگیز و مهم در چارچوب گفتگو بپردازد. من به آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها و سعودی‌ها قطعنامه شماره 242 درباره فلسطین را یادآوری می‌کنم، همچنین به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا حرفی را که خودش زد با این مضمون که «روسیه به مرزهای اوکراین تجاوز کرده است» یادآوری می‌کنم و می‌گویم اکنون اسرائیل درحال تغییر ویژگی‌های کرانه باختری بوده و به جولان تجاوز کرده است.

رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه در ادامه تأکید کرد: من از میشل معوض برای نامزدی ریاست‌جمهوری لبنان حمایت می‌کنم اما همچنان راه برای توافق درباره سایر اسامی نیز باز است و افراد دیگری نیز هستند که صلاحیت دارند. در زمان حاضر اکثریت پارلمان در دست هیچ‌کس نیست و آن چیزی که من با حزب‌الله درباره آن حرف زدم و «نبیه بری» نیز پیشنهاد داد این بود که به‌سمت انتخاب یک رئیس جمهور توافقی حرکت کنیم.

ولید جنبلاط درباره بحران اقتصادی لبنان و گفتگو با صندوق بین‌المللی پول ابراز کرد: ما چگونه می‌توانیم با این صندوق تعامل داشته باشیم درحالی که شروط خود را به ما دیکته می‌کند؟ صندوق بین‌المللی پول در تاریخ خود شکست‌های بزرگی خورده است و در اینجا لازم است یک رئیس جمهور باتجربه و متخصص در امور اقتصادی روی کار بیاید، همچنین باید یک صندوق حاکمیتی در لبنان تأسیس گردد که از سود حاصل از استخراج و فروش گاز محافظت کند. من نگرانم که در سایه عدم وجود چنین صندوقی، برخی از طریق شرکت‌های بین‌المللی از پرونده استخراج گاز از دریای مدیترانه به‌نفع خود سوءاستفاده کنند و به همین دلیل نیاز به رئیس جمهور و دولتی کارآمد برای مقابله با فساد و جلوگیری از فروپاشی کشور داریم.

جنبلاط در ادامه با اشاره به نقش پررنگ حزب‌الله در لبنان اعلام کرد: انکار حضور حزب‌الله یک اشتباه محاسباتی بزرگ است. ما مشکلاتی در داخل کشور داریم که باید آنها را حل کنیم و امروز به‌موازات ترسیم مرزهای دریایی اقداماتی در خصوص تغذیه برق به کشور نیز انجام می‌گیرد. من از دولت سوریه نیز می‌خواهم که برای ترسیم مرزهای زمینی با لبنان اقدام کند.

وی درباره نشست روز پنجشنبه پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور و این‌که آیا جریان 8 مارس هنوز نامزد مشخصی برای ریاست‌جمهوری آینده ندارد، گفت: نمی‌توان به‌طور قطعی در این زمینه صحبت کرد و «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده یکی از این نامزدهاست که چالش‌هایی درباره او وجود دارد.

رئیس حزب سوسیالیت‌ترقی‌خواه درباره روابط خود با حزب‌الله گفت: من ارتباط مستقیم با شخص سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله ندارم و اخیراً درباره جنگ اوکراین و روسیه با وفیق صفا، مسئول واحد هماهنگی و ارتباطات حزب‌الله صحبت کردیم.

این مسئول لبنانی در ادامه به پرونده ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی اشاره و تأکید کرد: من به این روند خوشبین هستم، ما بعد از 10 سال آنچه را می‌خواستیم به دست آوردیم و توانستیم میدان قانا را نصیب خود کنیم و همچنین مسیر زمینی و دریایی را جدا سازیم.

ولید جنبلاط تأکید کرد: اسرائیل تحت فشارهای حزب‌الله در پرونده مرزبندی تسلیم و مجبور به توافق شد. پهپادهای حزب‌الله (پهپادهایی که حزب‌الله در ماه جولای به‌منظور اخطار به صهیونیست‌ها به فراز میدان گازی کاریش در منطقه مورد مناقشه فرستاد) و همچنین نیاز اروپا به گاز مدیترانه نیز تأثیر زیادی در انجام این توافق داشت. لبنان به قدرت دفاعی حزب‌الله نیاز دارد اما بهتر است که این جنبش دفاعی در کشور تحت نظارت دولت باشد. در هر صورت حزب‌الله در پرونده مرزبندی ثابت کرد که در دیپلماسی نیز مهارت بالایی دارد و به همین دلیل از آن می‌خواهیم به پرونده ترسیم مرزهای زمینی با سوریه نیز ورود کند.

این مواضع ولید جنبلاط درباره حزب‌الله و نقشی که این حزب در احیای حقوق دریایی لبنان داشت درحالی است که اخیراً عربستان سعودی از طریق مهره‌های خود در لبنان و در رأس آنها «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی تلاش زیادی برای همسو کردن جنبلاط با برنامه‌های ریاض در پرونده ریاست‌جمهوری لبنان انجام داده و از او خواسته است علیه حزب‌الله با سایر 14مارسی‌ها متحد شود.

در همین راستا اخیراً «ولید البخاری» سفیر عربستان در بیروت به دیدار ولید جنبلاط رفت تا با او درباره پرونده ریاست‌جمهوری لبنان گفتگو کند. این دیدار درحالی صورت می‌گیرد که ولید جنبلاط در دوره اخیر مواضعی جدا از جریان 14 مارس پیش گرفته است و سعی دارد در مسائل سیاسی لبنان بی‌طرف باشد. او همچنین در جبهه مخالف با سمیر جعجع قرار گرفته است.

جنبلاط همچنین ماه گذشته با هیئتی عالی‌رتبه از حزب‌الله دیدار کرد و دو طرف مسائلی چون پرونده ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی و انتخاب رئیس جمهور جدید و... را مورد بررسی قرار دادند. ولید جنبلاط در پاسخ به متحدان قبلی خود در جریان 14 مارس که از گفتگوی او با هیئت حزب‌الله انتقاد کرده بودند، گفت: حزب‌الله یک مؤلفه اساسی در لبنان است و حتی کشورهای خارجی با این جنبش مذاکره می‌کنند، پس چرا یک طرف داخلی نتواند با آن ارتباط داشته باشد؟

این مواضع جنبلاط به مذاق عربستان و چهره‌های نزدیک به آن در لبنان خوش نیامد و موضع‌گیری تند سمیر جعجع و حزبش را به‌دنبال داشت. اما آنها می‌دانند که جنبلاط یکی از شخصیت‌های سیاسی تأثیرگذار در پرونده انتخاب رئیس جمهور است.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 315390