توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۴۶
هآرتص: اسرائیل صد سالگی خود را نخواهد دید
روزنامه هاآرتص امروز دوشنبه با تبیین شکست‌ها و ناکامی‌های نخست‌وزیر رژیم اسرائیل بنیامین نتانیاهو در تمامی جبهه‌ها نوشت که وی موجب شده که «بقای اسرائیل و رسیدن به جشن صد سالگی» محل تردید واقع شود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز؛ «نتانیاهو با چشمان باز به دامی که رهبر حماس یحیی السنوار، در 7 اکتبر برایش پهن کرد، افتاد». این بخشی از سرمقاله امروز روزنامه هاآرتص درباره ناکامی‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از زمان بازگشت مجدد به قدرت و به خطر انداختن موجودیت جعلی اسرائیل است. 

نویسنده در مقدمه این مقاله با کنایه این سوال را طرح می‌کند که «آیا اسرائیل صدمین سالگرد خود را خواهد دید؟». زیرا نتانیاهو هفت سال پیش وعده داده بود که با هر چه در توان دارد برای صدسالگی اسرائیل تلاش کند هر چند که هیچ «دولت یهودی بیش از ۸۰ سال عمر نکرده است».

اما «طبق معمول» او برعکس وعده خود عمل کرد و به جای دفاع از اسرائیل، برای «تضعیف و تجزیه آن» اقدام کرد، تا جایی که «برای نخستین‌بار در بقای آن جای تردید است».

هاآرتص نوشت از همان آغاز جنگ کنونی غزه، نخست‌وزیر اسرائیل بر بقای سیاسی خود به عنوان هدف اصلی تمرکز کرد و از پذیرش مسؤولیت شکست سر باز زد، آتش اختلافات و اعتراضات داخلی را شعله‌ورتر کرد، به رویارویی فاجعه‌بار با آمریکا پرداخت و بر انجام عملیات رفح اصرار ورزید.

نتایج این «بی‌توجهی» نتانیاهو در تمامی جبهه‌ها روشن است. هنوز 132 اسیر نزد حماس هستند، شهرک‌ها در نزدیکی نوار غزه و نوار مرزی با لبنان رها شده‌اند و مشخص نیست که بار دیگر اسرائیلی‌ها بتوانند به آنجا بازگردند، مسیر حیاتی کشتیرانی به ایلات بسته شده و خطوط هوایی بین‌المللی پروازهای خود را به فرودگاه بن گوریون متوقف کرده‌اند.

علاوه بر این «رتبه اعتباری اسرائیل کاهش یافته است، در حالی که کسری بودجه و تورم در آستانه انفجار است»، «ایران صدها موشک و پهپاد به سوی اسرائیل شلیک کرد که اسرائیل نتوانست به تنهایی از خود در مقابل آن دفاع کند». از سوی دیگر امروز اسرائیل «متهم به نسل‌کشی است و احتمال صدور حکم بازداشت بین‌المللی نتانیاهو وجود دارد همزمان با آن رئیس‌جمهور آمریکا از توقف ارسال تسلیحات به ارتش اسرائیل سخن می‌گوید.

پیشتر روزنامه معاریو نوشته بود که این جنگ برای همیشه به عنوان یک «جنگ شکست خورده» در اذهان حک شده و  نام نتانیاهو «نخست وزیر دولت شکست خورده» باقی خواهد ماند. فردی که به شدت از سوی جامعه صهیونیستی طرد می‌شود و اسرائیلی‌ها تقریبا هر روز علیه او تظاهرات می‌کنند و خواستار برکناری او هستند.

هاآرتص در خاتمه نوشت که «نتانیاهو هنوز هم می‌تواند گامی حیاتی برای نجات اسرائیل بردارد؛ استعفا کند و  مسؤولیت فاجعه 7 اکتبر و شکست‌های این جنگ را بر عهده بگیرد».
مرجع : فارس
کد مطلب : 335695
در انتخابات 8 تیر در صورت کاندید شدن به کدام یک رای می دهید؟
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
محمد مخبر
علیرضا زاکانی
پرویز فتاح
علی نیکزاد
مهرداد بذرپاش
علی لاریجانی