توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۰
ما ناخواسته برآنیم که برجام بماند … این مردۀ پوسیدۀ بدنام بماند!
امروز دیگر ظریف نیست، اما ترکش تعهدات یکطرفه ایشان در برجام کشور و ملت را می گیرد. مکانیزم ماشه برجام که از برکات تیم مذاکره کننده قبلی است همچنان پابرجا بوده و اصولا اجازه خروج بدون تبعات جهانی را بما نمی دهد.
ما ناخواسته برآنیم که برجام بماند … این مردۀ پوسیدۀ بدنام بماند!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز این روزها برخی ها بر این باورند که باید برجام و مذاکره با کشورهای غربی را ادامه داد و ودلایلی هم براین ادعای خود اقامه می کنند که به برخی از این موارد ذیلا اشاره می کنیم:

1- برجام هر چه که بود امروز شاخصی است برای ارزیابی عملکرد و رفتار غربی ها و خصوصا آمریکا در برخورد با موضع ایران .به این معنا که برجام نشان داد که غربی ها کشورهایی هستند که جز به خود و منافعشان به موضوع دیگری فکر نمی کنند.

2- خوش قولی و یا بدقولی امروز می تواند نسل حاضر را به خمیر مایه و ذات غربی ها رهنمون سازد. اگر روزی بیان می شد که تمدن غربی تمدنی زورگو و نظامی است که برای مذاکره اول دندان نشان می دهدو بقول رهبری معظم انقلاب دست چدنی خود را در دستکشی مخملین قایم کرده و بموقع ازآن استفاده خواهد کرد لاکن برجام این ادعا را در عمل به اثبات رساند. تنها نگاهی کوتاه به کشورهای اطراف خود بخوبی این ادعا را ثابت می کند.

3- برجام نه تنها ماهیت بیرونی و روحیه میلیتاریستی غرب را به نمایش گذاشت بلکه غرب گرایان وطنی را نیزبه چالش کشاند و باعث شد تا اهرم های قدرت سیاسی را در کشور یکی پس از دیگری به جریان انقلابی واگذار کند. تمامی وعده های داده شده غرب گرایان وطنی نشات گرفته از خوش بینی های افراطی به غرب بود که همه آمال و آرزوهای ملت را به برجام گره زد و شد آن وضعیتی که امروز نباید می شد.

بسیاری هنوز بر این باورند حال که دولت انقلابی سید ابراهیم رئیسی زمام امور کشور را بدست گرفته و ارکان حاکمیت توانسته اند به نوعی "یکپارچگی " وحدت در آرمان و استراتؤی دست پیدا کنند باید مذاکره را با مذاکره ادامه داد تا کشور بتواند با خریدن زمان لازم ، زمین سوخته و اقتصاد ویرانی را که دولت غرب گرای روحانی از خود به ارث گذاشته است پشت سر گذاشته وبا تکیه بر توان تقویت شده داخلی خویش روی پایش بایستد و با دست پر بر سر میز مذاکرات حاضر شود، اما باید همگان بدانند:

1- امروز دیگر ظریف نیست، اما ترکش تعهدات یکطرفه ایشان در برجام کشور و ملت را می گیرد. مکانیزم ماشه برجام که از برکات تیم مذاکره کننده قبلی است همچنان پابرجا بوده و اصولا اجازه خروج بدون تبعات جهانی را بما نمی دهد.

2- هدف برجام نه فقط تکنولوژی هسته ای که تمامی مولفه های قدرت ما را هدف گرفته است و تا به آنها نرسد امتیازی در قالب برجام بما نخواهد داد مانند: حامیان منطقه ای ایران در سوریه و یمن و عراق و.../ توان موشکی و بازدارندگی نیروهای مسلح / تعهدات فراقانونی fatf و شفاف سازی بدون قید و شرط درتمامی زمینه های اقتصادی ، سیاسی و ..../ اجرا تعهدات 2030 در جامعه ایرانی و تضعیف کامل جامعه ایرانی از هویت اسلامی – ایرانی خود و ودرود به دهکده جهانی غرب و..

در مجموع، پذیرش برجام در قالبی که در آن دولتهای مستقر در کاخ سفید فقط متعهد به انجام مفاد برجام آنهم در ظرفیت های محدود و امتیازات کوچک در حقیقت نوعی آب نباتی که برای فریب ما می دهند. با این استراتژی تعهدات خود را به دولت های مستقر در کاخ سفید محدود می کنند و با تغییر دولت ها براحتی تعهدات خود را زیر پا می گذارند .دولت آمریکا با هر مرام حزبی باید در قالب حکومت  نه دولت بر سر میز برجام بنشیند نه دولت آمریکا تا نتوانند کاری را که ترامپ انجام داد تکرار کنند.

رضا احمد زاده
کد مطلب : 310313