توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۰
امیرعبداللهیان: غزه به قبرستان صهیونیست‌ها تبدیل شده است
وزیر امور خارجه ایران امروز در نشست خبری در دمشق با بیان اینکه غزه به قبرستان صهیونیست‌ها تبدیل شده، گفت: کلید بازگشت امنیت پایدار به منطقه، توقف نسل کشی و جنایات مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و فلسطین است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که در رأس هیأتی و در دومین مقصد سفرش به منطقه در دمشق حضور دارد عصر دیروز (یکشنبه) ۲۲ بهمن ماه پس از دیدار و گفت‌وگو با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه در نشست خبری مشترک حضور یافت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در دمشق و دیدارش با بشار اسد عنوان کرد: در دیدار با آقای اسد در خصوص آخرین تحولات منطقه دیدگاه‌های ایران و سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در گفت‌وگو با فیصل المقداد علاوه بر مباحث منطقه‌ا‌ی و بین‌المللی بر ضرورت پیگیری توافقات روسای جمهور دو کشور تأکید کردیم.

وزیر خارجه بیان کرد: اطمینان داریم با توجه به اراده رهبران دو کشور و همچنین تلاش‌های هیأت وزیران سوریه و ایران در آینده نزدیک شاهد پیشرفت‌های قابل توجه در همکاری‌های متنوع از جمله اقتصادی، تجاری و صنعتی و گردشگری بین دو کشور خواهیم بود.

* حامل دعوت رسمی رئیس از اسد بودم

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امروز حامل دعوت رسمی و کتبی آقای رئیسی از بشار اسد برای دیدار رسمی از ایران بودم. خرسندیم روابط دو کشور روز به روز استوارتر و عمیق‌تر می‌شود و این امر تاثیر مثبتی بر تحولات منطقه و مناسبات دو کشور در راستای منافع مردم دو کشور دارد.

وی همچنین گفت:‌ تجاوزات نظامی اخیر آمریکا به خاک سوریه و شهادت تعدادی از برادران سوریه را به دولت، مردم و رهبری سوریه تسلیت می‌گویم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ایران حضور غیرقانونی و نامشروع نظامیان آمریکا در بخشی از خاک این کشور و چنین تجاوزاتی را قویا محکوم می‌کند.

وی با ذکر این نکته که امنیت کشورهای منطقه دغدغه مشترک ایران و سوریه است، افزود: همانگونه که مستشاران نظامی ما در سال‌های مبارزه با تروریسم در کنار دولت ملت و نیروهای مسلح سوریه با قدرت عمل کردند، همچنان در مسیر مبارزه با تروریسم در کنار سوریه خواهیم ماند.

وزیر خارجه بیان کرد: به روح پاک همه شهدای ایران و سوریه و مقاومت در منطقه درود می‌فرستیم و ادای احترام می‌کنیم. به روح بلند مستشاران نظامی و شهدای ایرانی که در حملات اخیر رژیم صهیونیستی در خاک سوریه به شهادت رسیدند از جمله شهید سید رضی موسوی درود می‌فرستیم.

* غزه به قبرستان صهیونیست‌ها تبدیل شده

وی تأکید کرد: در منطقه هیچ اقدام رژیم صهیونیستی بدون پاسخ نمانده است. امروز نتانیاهو در باتلاق غزه گرفتار آمده است. غزه به قبرستان صهیونیست‌ها تبدیل شده است.

امیرعبدالهیان خاطرنشان کرد: گزینه‌ای جز راه‌حل سیاسی، دوری از جنگ و توقف نسل کشی در غزه و توقف جنایات جنگی در کرانه باختری وجود ندارد.

وزیر خارجه همچنین گفت که ایران فعالانه برای توقف نسل کشی در غزه، باز شدن معابر گسترده ارسال کمک‌های انساندوستانه و جلوگیری از کوچ اجباری ساکنان غزه به صحرای سینای مصر و ساکنان کرانه به بخش‌هایی از اردن تلاش خواهد کرد.

وی گفت: علیرغم خسارت‌ها و ویرانی‌ها و نسل کشی در غزه در دیدارهایم در بیروت با مقامات ارشد مقاومت فلسطین و لبنان از میزان بالای تاب آوری مقاومت و توان ویژه مقاومت برای ادامه رسالت خود در دفاع از حقوق ملت فلسطین و ایجاد امنیت و ثبات پایدار در منطقه مطلع شدم.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان بیان کرد: به مشورت‌ها و تلاش‌ها با مقامات عالیرتبه دولت سوریه و دیگر کشورهای جهان عربی و جهان اسلام برای کمک به مردم مظلوم و مقتدر فلسطین ادامه خواهیم داد.

* کلید بازگشت امنیت پایدار به منطقه

وی گفت: مایلم از دمشق پایتخت سوریه با صدای بلند اعلام کنم که کلید بازگشت امنیت پایدار به منطقه توقف نسل کشی و جنایات مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و فلسطین است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ایران از ابتدای بحران اعلام کرد که جنگ هرگز راه‌حل نیست.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤالی گفت: همه کنشگران جهان به این نتیجه رسیدند که راه‌حل سیاسی باید در خصوص پایان دادن به نسل کشی در غزه محور قرار بگیرد. ایده‌ها و طرح‌هایی برای تمرکز بر راه‌حل سیاسی در دستورکار طرف‌ها قرار دارد.

وی افزود:‌ مقاومت فلسطین و حماس هم شروط و دیدگاه‌ خود را در این خصوص ارائه داده است. ولی نتانیاهو حیاتش را در ادامه جنگ می‌داند، ولی جامعه بین‌المللی برای توقف جنگ تلاش‌های جدی را در دستورکار دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از مقاومت برای احقاق حقوق ملت فلسطین از ابتکارات سیاسی که ریشه در نگاه فلسطینی‌ها و اهداف فلسطین داشته باشد، قویا حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤالی درباره راه‌حل سیاسی برای غزه هم بیان کرد: حماس اخیرا چارچوب و اصولی را برای مرحله توقف و راه‌حل سیاسی به طرف مقابل اعلام کرده است. تبادل پیام‌ها و تلاش برای رسیدن به نقطه توافق و حل سیاسی به صورت جدی در سطح منطقه در حال انجام است.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: مقاومت اثبات کرد که گزینه‌ای به نام جنگ نمی‌تواند به نتیجه برسد. آن طرفی که شدت جنگ را افزایش داد و نتانیاهو به آن تکیه کرد، آمریکا بود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: آمریکا نمی‌تواند از یک طرف از ضرورت توقف جنگ سخن به میان بیاورد و از سوی دیگر ارسال گسترده سلاح به تل‌آویو را متوقف نکند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان گفت: آن چیزی که پایان دهنده جنگ خواهد بود تصمیم آمریکا و خروج آمریکا از تعارض و دوگانگی در گفتار و عمل است. همگان اعتراف و تأکید دارند که نتانیاهو و رژیم اسرائیل بدون حمایت آمریکا حتی قادر به ادامه یک ساعت جنگ نیست.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 333373