توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۵
افزایش ۷۰ درصدی زیستگاه "حشرات بدبو" در آمریکا!
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تغییرات اقلیمی می‌توان زیستگاه حشرات بدبو را در ایالات متحده آمریکا تا ۷۰ درصد افزایش دهد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، یک مطالعه جدید به رهبری دانشگاه ایالتی واشنگتن (WSU) نشان می‌دهد که در ایالات متحده، تغییرات آب و هوایی می‌تواند زیستگاه مناسب برای حشره بدبوی قهوه‌ای را تا 70 درصد افزایش دهد. این آفت بدبو و حریص به‌تازگی از آسیا به ایالات متحده مهاجرت کرده است.

کارشناسان با استفاده از داده‌های یک تلاش سه ساله پایش حشرات بدبو در 17 ایالت و همچنین چندین سناریو بالقوه تغییرات آب و هوایی، یک تغییر احتمالی به سمت شمال را در مناطق میزبان حشرات بدبو از جمله اقیانوس اطلس میانه، دریاچه‌های بزرگ تخمین زدند. با این حال، اینکه آیا حشرات موفق به رشد در این مکان‌ها خواهند شد یا نه به شرایط هر منطقه و اقدامات بالقوه برای کاهش آن‌ها بستگی دارد.

خاویر گوتیرز ایلان؛ سرپرست تیم تحقیق گفت: حشره بدبوی قهوه‌ای یک گیاه‌خوار عمومی است که تقریباً 170 گیاه مختلف از جمله گیاهان زراعی و حتی گیاهان زینتی را می‌خورد. این حشره از زمان ورود به ایالات متحده در دو دهه پیش، در 46 ایالت شناسایی شده است. از آنجایی که این حشرات دوست دارند در داخل خانه زمستان بگذرانند، به نظر می‌رسد نزدیکی به مناطق پرجمعیت به آن‌ها کمک می‌کند تا در مکان‌های جدید مستقر شوند. عواملی مانند در دسترس بودن آب تأثیر زیادی بر فراوانی آن‌ها دارند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این حشرات، زمستان‌های سرد را دوست ندارند، افزایش دمای ناشی از تغییرات آب و هوایی می‌تواند برای رشد آن‌ها مفید باشد. هر سیستمی با تغییرات آب و هوایی تغییر خواهد کرد، بنابراین این واقعیت که اکنون می‌توانید لوبیا، عدس یا گندم را بدون این آفات بدبو بکارید، دور از انتظار است اما اقدامات پیش‌گیرنده‌ای وجود دارد که می‌تواند آسیب این حشرات به محصولات را کاهش دهد.

این دانشمند بیان کرد: در حال حاضر، برخی از ایالت‌ها (از جمله واشنگتن) از یک حشره انگلی به نام "زنبور سامورایی" برای کنترل حشرات بدبو استفاده می‌کنند. این زنبورها تخم‌های خود را در داخل تخم‌های حشره بدبو می‌گذارند که نه تنها تخم‌های آسیب‌دیده را از بین می‌برد، بلکه به لارو زنبورها فرصت می‌دهد تا دیگر حشرات بدبو را در حال رشد، مصرف کند.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 315382