توصيه به ديگران
۰
شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۵
چرا "محمد گاندو" برای مردم باور پذیر بود؟
سریال گاندو خاتمه یافته است و سکانس پایانی با شلیک یک آر پی جی هفت و انفجار خودروی محمد به ایستگاه پایانی رسید اما موضوع شهادت محمد همچنان سخن روز بسیاری از رسانه هاست و شاید از خود بپرسید چرا حضور این شخصیت اینقدر دارای محبوبیت و حسایت شده است که اکثریت قریب به اتفاق بینندگان سریال نمی خواهند این تدبیر و حرکت پایانی کارگردان را قبول کنند.
چرا "محمد گاندو" برای مردم باور پذیر بود؟
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز کوچکترین رصد در فضای مجازی این موضوع را به اثبات می رساند که در میان تنوعات مختلف سریال گاندو نقش محمد با هنرمندی وحید رهبانی بیشتر حساسیت ها را بدنبال داشته است.

امروز که این سریال خاتمه یافته است و سکانس پایانی با شلیک یک آر پی جی هفت و انفجار خودروی محمد به ایستگاه پایانی رسید اما موضوع شهادت محمد همچنان سخن روز بسیاری از رسانه هاست و شاید از خود بپرسید چرا حضور این شخصیت اینقدر دارای محبوبیت و حسایت شده است که اکثریت قریب به اتفاق بینندگان سریال نمی خواهند این تدبیر و حرکت پایانی کارگردان را قبول کنند.

بینندگان چنان تحت تاثیر این سریال و نقش محمد قرار گرفته اند که حتی امیدوارند ضمن تهیه سری سوم این مجموعه محمد نیز در آن به ایفای نقش بپردازد حتی برخی شهادت او را قبول کرده اند اما اینگونه پیش بینی می کنند که نویسنده در سری جدید بجای محمد فرزند بدنیا نیامده اش در سری دوم را جایگرین او در سری سوم خواهد کرد و در این صورت باز هم محمد دوباره با رنگ و بویی با طراوت تر و تازه تر ظاهر خواهد شد.

تمام این موارد هرچه باشد موضوع این نوشتار نیست. می خواهیم به دلایل محبوبیت و توجه بینندگان به محمد پرداخته و نکاتی چند در این باره بیان کنیم:

1- محمد شخصیت آرمانی و دلخواه مردم است که حرکات و سکناتش منطبق با فرهنگ غالب جامعه است که به بهترین شکلی آن را نمایش می دهد.

2- محمد شخصیت محوری و شاه ستون سریال گاندو احساس شده است آنگونه که همه فکر می کنند و درست هم فکر می کنند وی رابط و هماهنگ کننده بین ستاد و میدان و مدیران ارشد سازمان و عوامل اجرایی زیر دست محمد است.

3- شاید بتوان محمد را از این زاویه دید که مردم بدنبال کسی هستند تا در امور زندگی اجتماعی و اجرائیات عادی روزانه و بعضا مهم حرف آخر را بزند. در گاندو بخوبی شاهد هستیم که محمد همیشه نظرات مختلف را می شنود و در نهایت خط مشی هر نفر را برای ادامه کار مشخص می کند.

4- اعتماد بنفس زیاد و زیرک بودن یک شخصیت مذهبی - امنیتی که در فکر و عمل بروزرسانی شده و در مقابله با عناصر میدانی غربی که برتری در تفکرات، تکنولوژی و سارماندهی و نفوذ در حساسترین مراکز سیاسی را مایه فخر و غیر قابل دسترس بودن خود را نشان می دهد به بهترین وجه عمل می کند.

5- محمد نماد و نماینده نسلی است که با واژه هایی مانند: حق توحش، کاپیتولاسیون و برجام و... بیگانه است و اصولا هیچ خط قرمزی را بجر منافع ملی نمی پذیرد. یادتان می آید در گاندو رحمانی وقتی پیشنهاد رشوه به محمد می کند محمد با زدن دست به سینه او جمله قریب به این مضمون می گوید: اصل موضوع خود تو هستی خودت!

در مجموع ملت ایران در محمد گاندو خود باوری، استقلال و اعتماد بنفس را می بیند و چنان خود محمد را خود پنداری می کند که مرگ وی را اصلا نه باور دارد و نه قبول می کند و خواستار ادامه سریال با حضور اوست و اگر هم خاتمه ای را برای سریال می پذیرد دوست دارد با ادامه ماموریت های رنگارنگ او در موضوعات امنیتی با او خداحافظی کند نه با شهادتش.

 رضا احمد زاده
کد مطلب : 302205