توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۱۷
به این بچه‌ها دست نزنید؛ آنها مادر دارند
وقتی که در فصل بهار وارد طبیعت می‌شوید می‌بینید که بچه حیوانی به تنهایی در زیر درخت یا بوته‌ای خوابیده در این حالت گمان نکنید که تنهاست بلکه مادرش برای تهیه غذا رفته و به زودی برمی‌گردد، بنابراين به این بچه‌ها دست نزنید.
به این بچه‌ها دست نزنید؛ آنها مادر دارند
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز بهار فصل زادآوری حیات‌وحش است، از این رو علاقه‌مندان به محیط‌زیست و گردشگران حین گشت وگذار باید به توصیه‌هایی در مورد مشاهده نوزادان حیوانات در طبیعت توجه و از نزدیک شدن به آنها برای نوازش خودداری کنند.

یک روز در فصل بهار که به دل کوه و طبیعت می‌زنید، همانطور که در دشت‌های پر از درخت پیش می‌روید ناگهان 2 بچه آهو را می‌بینید که در زیر درختی لرزان نشسته‌اند و با چشمانی گرد و سیاه  و ترسان اطراف را نگاه می‌کنند؛ مدتی می‌گذرد خبری از مادر نیست، به ذهنتان می‌رسد که نکند این حیوانات زیبا  مادرشان را از دست داده‌ و در این طبیعت وحشی تنها و بی پناه رها شده‌اند.

پس به خیال خود در صدد نجات آن‌ها بر می‌آیید و بچه‌ها را در آغوش گرفته و از آنجا دور می‌کنید، اما بعد از مدتی مادر باز می‌گردد اما دیگر اثری از بچه‌هایش نیست، می‌گردد و بو می‌کشد اما باز هم اثری نیست، ناامید و با دلی شکسته شروع به پرسه زدن های بی هدف در دشت و جنگل می‌کند.

اگر چنین صحنه دردناکی را تصور کنید بطور قطع برای دور کردن بچه ها از طبیعت تامل می‌کنید چون کارشناسان معتقدند که مادران برای خوردن غذا و آب معمولاً در روز چند ساعتی نوزادان خود را تنها می‌گذارند پس با دیدن چنین صحنه‌ای ابتدا درنگ و صبر کنید، چند ساعتی در منطقه‌ای دورتر که دیده نشوید منتظر بمانید تا اگر مادر برگشت شما نیز به راه خود ادامه دهید اما اگر برنگشت باز هم خودتان به بچه دست نزنید بلکه با نزدیک‌ترین پاسگاه محیط‌بانی تماس بگیرند و موضوع را اطلاع دهید.

رضا مفیدی فعال محیط زیست در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید: «معمولاً مادر برای غذا خوردن و یا آب خوردن مدت کوتاهی بچه را تنها می گذارد و حالا در این فردی که به عنوان گردشگر وارد طبیعت شده با چنین منظره ای روبرو شود ممکن است به اشتباه تصور کند که بچه بدون مادر مانده و حیوان را به قصد کمک بر دارد و از محل دور کند، در این میان هم عده‌ای هم عمداً این کار را به خاطر  قاچاق حیات وحش یا نگهداری از حیوان انجام می‌دهند و نوزادان حیات وحش را به عمد از طبیعت جدا می‌کنند.

وی گفت: گفته می‌شود که اگر به بچه حیوانات دست زده شود دیگر بوی انسان می‌گیرند و در بسیاری موارد مادر دیگر به سمت بچه خود نمی‌رود البته در زمینه پرندگان اینطور نیست اما در زمینه پستانداران چون حس بویایی قوی دارند ممکن است این اتفاق بیفتد و بچه از طرف مادر طرد شود و در آن صورت معلوم نیست چه بلایی بر سرش می‌آید.

وی ادامه داد: حتی اگر این نوزادان به محیط زیست هم تحویل داده شوند دیگر قابلیت برگشت به طبیعت را ندارند و برای همیشه باید در باغ وحش‌ها یا مراکز بازپروری نگهداری شوند.»

در این ایام هستند افرادی که افراد ممکن است با دیدن حیات وحش جوان در مناطق طبیعی سعی کنند به آن‌ها دست بزنند یا آن‌ها را جابه‌جا کنند و همراه خود ببرند، اما این اقدامات چه به قصد سودجویی و تجارت و چه به قصد گرفتن عکس یادگاری یا از سر کنجکاوی می‌تواند به این حیوانات آسیب برساند؛ چراکه به محض آغشته شدن نوزاد حیوان به بوی انسان، مادر می‌ترسد و دیگر سمت بچه‌های خود نمی‌رود و عملاً حیات وحش جوان از بین می‌رود. 

در صورت مواجه شدن با نوزادان حیات وحش حتماً باید مسیر خود را تغییر داده  و به هیچ وجه به آن‌ها و همچنین لانه پرندگان دست زده نشود.

مهمترین نکته ای که یک طبیعت‌گرد در هنگام زاد و ولد حیات وحش باید مراعات کند، اینکه تا جایی که ممکن است ترددش در طبیعت از مسیرهای اصلی باشد و به مسیرهای فرعی و بکرتر وارد نشده و دلیلش هم این است که حیات وحش، نوزادان خود را در مکان‌های خلوت و پرت از حضور انسان‌ها به دنیا می آورند و تا زمانی که بتوانند حرکت و یا از خود دفاع کنند در آنجا می‌مانند لذا وجود افراد در این مکان‌ها باعث وحشت و استرس مادر و نوزادان خواهد شد.
مرجع : فارس
کد مطلب : 335704
در انتخابات 8 تیر در صورت کاندید شدن به کدام یک رای می دهید؟
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
محمد مخبر
علیرضا زاکانی
پرویز فتاح
علی نیکزاد
مهرداد بذرپاش
علی لاریجانی