توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۹
توکیو: دیدار آبه و رهبر معظم ایران در فضایی گرم برگزار شد
سخنگوی وزارت خارجه ژاپن با بیان اینکه دیدار نخست‌وزیر این کشور با مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران در فضایی گرم برگزار شد، گفت این دیدار 50 دقیقه به طول انجامید.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «تاکشی اوسوگا» سخنگوی وزارت خارجه ژاپن امروز (پنجشنبه) در جمع خبرنگاران در تهران، با اشاره به دیدار «آبه شینزو» نخست‌وزیر این کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت که این دیدار در فضایی گرم برگزار شد.

 
اوسوگا درباره مسائل مطرح‌شده در این دیدار توضیح داد: «آبه در این دیدار عنوان کرد که هیچکس خواستار درگیری نظامی نیست. و از تنش های جاری ابراز نگرانی کرد».

 
بر این اساس، نخست‌وزیر ژاپن همکاری ایران با آژانس را مثبت ارزیابی و نسبت به ادامه اجرای برجام ابراز امیدواری کرد.

 
سخنگوی وزارت خارجه ژاپن، با بیان اینکه دیدار آبه با رهبر انقلاب در فضایی گرم انجام شده و 50 دقیقه به‌طول انجامید، سفر آقای نخست‌وزیر به تهران را در شرایط کنونی خوب توصیف کرد.

 
اوسوگا اما به سوالات خبرنگاران درباره حادثه امروز برای دو نفتکش در خلیج عمان و نجات پیدا کردن خدمه آنها توسط شناور ناجی ایرانی اظهارنظر نکرد.

 
وی همچنین بار دیگر بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرده و با بیان اینکه حفظ برجام مهم است، یادآور شد: «اقدام ما (در زمینه کاهش تنش) در چارچوب برجام نیست».

 
تاکشی اوسگا گفت که ژاپن مشورت‌های نزدیکی با آمریکا دارد.

 
این دیپلمات ژاپنی همچنین افزود: «ژاپن روابط خوبی با آمریکا دارد و در عین حال روابط سنتی نیز با ایران دارد و ما نفوذ سیاسی خود را داریم و اینگونه نیست که به لحاظ اقتصادی قدرت کوچکی در شرق دور باشیم».

 
وی در عین حال با تصریح به این نکته که «ما دیپلماسی اتوبوسی نداریم و میانجی‌گری نمی‌کنیم»، عنوان کرد: «ژاپن در حال تلاش برای ثبات در منطقه است و ژاپن موضوعات دوجانبه زیادی در این دستورکار دارند».

 
سخنگوی وزارت خارجه ژاپن در پاسخ به این سوال که آیا نتایج دیدارها در تهران را به آمریکایی ها منتقل خواهد کرد، گفت: «که بعد از دو دیدار مهم نخست وزیر ژاپن در ایران، ژاپن نتایج را در سطوح مختلف به آمریکایی ها منتقل خواهد کرد از جمله در سطوح بالا و احتمالا ترامپ در اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن شرکت خواهد کرد».

 
اوسوگا به نقل از آبه عنوان کرد: «مسیر کاهش تنش با دشواری‌های زیادی همراه خواهد بود ولی من به تلاش خود در این زمینه ادامه خواهم داد».
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 263183