توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۲
نبیه بری: در برابر یک «بیانیه بالفور» جدید قرار گرفته‌ایم
رئیس پارلمان لبنان، تصمیم‌های احتمالی دولت آمریکا علیه قدس را به بیانیه بالفور انگلیس تشبیه کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز،‌ نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در واکنش به تصمیم احتمالی دولت آمریکا علیه قدس اعلام کرد : ما در برابر یک بیانیه بالفور جدید هستیم که به حساب مسأله فلسطین، زمینه را برای قرارداد قرن آماده می‌کند.

 
بیانیه بالفور نامه‌ای بود که در 2 نوامبر 1917 از سوی «آرتور جیمز بالفور» وزیر خارجه وقت انگلیس خطاب به «والتر روتشیلد» سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام انگلیس نوشته شد و در آن بر موضع مثبت دولت انگلیس برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» تاکید که همین نامه سرآغاز تلاش برای تاسیس رژیم صهیونیستی شد.

 
در پی جنگ 1948 ، رژیم صهیونیستی بخش غربی شهر قدس را به اشغال خود درآورد و اردن بخش شرقی شهر، شامل شهر محصور قدیمی، تحت کنترل گرفت.

 
 نخستین طرح شهرک سازی قدس 1سال پس از اشغال آن ارائه شد. در این طرح، سیاست پیوند دادن میان نقاط مسکونی صهیونیستی و جداسازی واحدهای مسکونی فلسطینی‌ها و ایجاد حصار در اطراف شهر از طریق شهرک‌سازی، درنظر گرفته شده بود.

 
 در ابتدای دهه ۱۹۸۰ (میلادی)،  رژیم صهیونیستی در اقدامی غیر قانونی، هر دو بخش قدس شرقی وغربی را به صورت واحد، جزء خاک خود حساب می‌کند، ولی شورای امنیت سازمان ملل متحد، این تصمیم را غیر قانونی اعلام کرده و با صدور قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت این اقدام را محکوم کرده است و خواستار بازپس‌دهی قدس شرقی به فلسطینیان می‌باشد. تل‌آویو تاکنون از تبعیت از این قطعنامه، امتناع کرده است.
کد مطلب : 223754
شما کدامیک را در نوسانات شدید ارز مقصر می دانید؟
دولت اصلاح طلب روحانی
طمع مردم