توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۳
آخرین آمار جمعیت سادات ایرانی
رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه هم اکنون جمهوری اسلامی ایران بیش از ۷۶ میلیون نفر جمعیت دارد، گفت: از این تعداد بیش از ۶ میلیون نفر سادات بنی الزهرا هستند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از فارس، محمد ناظمی اردکانی در نخستین گردهمایی سادات فاطمی که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت حضرت فاطمه(س) و بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: حضرت فاطمه(س) الگوی زن مسلمان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است و با تاسی از منش و رفتار آن حضرت است که سعادت دنیوی و اخروی انسان‌ها تضمین می‌شود.

وی تصریح کرد: امید است با پیروی و عمل به آموزه‌های آن کوثر ولایت در زندگی فردی، خانوادگی، اداری و اجتماعی توفیق و تائیدات الهی را پاسداشت خود داشته باشیم.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه سه وظیفه مهم را این سازمان یدک می‌کشد، خاطرنشان کرد: وظیفه نخست این سازمان ثبت وقایع حیاتی چهارگانه شامل ولادت، فوت، ازدواج و طلاق است.

*۱.۴ میلیون نفر سالانه در کشور متولد می‌شوند

ناظمی اردکانی با تاکید بر اینکه به طور میانگین سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار ولادت در کشور صورت می‌گیرد، تصریح کرد: همچنین ۴۰۰ هزار فوت، ۹۰۰ هزار ازدواج و ۱۵۰ هزار طلاق به طور میانگین در سال‌های اخیر رخ داده است.

وی وظیفه دوم این سازمان را صدور اسناد هویتی، شناسنامه و کارت شناسایی ملی عنوان و اظهار کرد: تولید و نشر آمار و اطلاعات جمعیتی سومین وظیفه سازمان ثبت احوال کشور است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه این سازمان یک پایگاه جمعیتی دارد که در این پایگاه تمام اطلاعات مربوط به جمعیت ثبت می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰۰ میلیون سند ولادت و ۲۵ میلیون سند فوت در این پایگاه ثبت شده است.

ناظمی اردکانی با تاکید بر اینکه مشخصات و ویژگی‌های افراد در پایگاه جمعیتی ثبت شده است، اضافه کرد: به عنوان مثال در این پایگاه تمام اسامی و مشخصات شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی موجود است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون جمهوری اسلامی ایران بیش از ۷۶ میلیون نفر جمعیت دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد بیش از ۶ میلیون نفر سادات بنی الزهرا هستند.

*۵۵۰ هزار نفر از جمعیت کشور را فرزندان سیده تشکیل می‌دهند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از این تعداد سادات ۳ میلیون و ۱۱۱ هزار نفر مرد و ۲ میلیون و ۶۶۶ هزار نفر خانم هستند، تصریح کرد: همچنین ۵۵۰ هزار نفر فرزندان سیده داریم که در شناسنامه‌های برخی از این افراد با عنوان میرزا یاد می‌شود.

ناظمی اردکانی با اشاره به پراکندگی و جمعیت سادات در سطح کشور گفت: استان تهران با ۱۲میلیون نفر جمعیت، بیش از یک میلیون نفر که در واقع بیشترین تعداد از سادات کشور هستند را در خود جای داده است.

وی مازندران با ۳ میلیون نفر جمعیت و حضور ۶۰۰ هزار نفر از سادات را در رتبه دوم کشور دانست و اضافه کرد: خراسان رضوی با ۶۰۰ هزار نفر، اصفهان با ۵۲۰ هزار نفر، خوزستان با ۴۴۰ هزار نفر، فارس با ۳۴۰ هزار نفر، گیلان با ۳۱۹ هزار نفر، آذربایجان شرقی با ۲۰۰ هزار نفر، یزد و قم نیز با ۱۸۰ هزار نفر از سادات در رتبه‌های سوم تا دهم قرار دارند.

*مازندران از لحاظ تراکم سادات رکورددار است

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه از لحاظ تراکم سادات به ازای هر هزار نفر بیشترین تعداد سادات در مازندران حضور دارند خاطرنشان کرد: مازندران به ازای هر هزار نفر، ۱۹۲ نفر سادات دارد که ۱۹ درصد جمعیت این منطقه را تشکیل می‌دهند.

وی یزد و کهگیلویه و بویراحمد را رتبه‌های دوم و سوم از لحاظ تراکم سادات عنوان کرد و افزود: استان قم به ازای هر هزار نفر، ۱۴۰ سادات دارد که رتبه چهارم کشوری را از آن خود کرده است.
کد مطلب : 51582