توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۳
بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی چه شد؟
وادادگی دستگاه دیپلماسی کشورمان در برابر برخی کشورهای اروپایی که بعضا میزبان و پناهگاه گروهک‌های تروریستی هم هستند سبب شده تا هر دم از این باغ بری برسد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «ایرج نظافتی» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

 
 
  مدتی است وادادگی دستگاه دیپلماسی کشورمان در برابر برخی کشورهای اروپایی که بعضا میزبان و پناهگاه گروهک‌های تروریستی هم هستند سبب شده تا هر دم از این باغ بری برسد و هر روز خبری تاسفبارتر درباره ضعف و انفعال دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید منتشر شود.

 
 
 دولتی که قرار بود عزت را به پاسپورت ایرانی برگرداند اما امروز نه تنها نتوانسته به این شعار فریبنده و توخالی جامه عمل بپوشاند بلکه حتی دیپلمات‌های خود دولت در کشورهای اروپایی نیز مصونیت جانی و دیپلماتیکی ندارند و به راحتی دستگیر، بازداشت و از مصونیت دیپلماتیکی خارج می‌شوند!

 
 
پس از اخراج بی‌سرو صدای دو دیپلمات ایرانی در هلند و انتشار خبر آن پس از یک ماه! در هفته گذشته سناریویی از سوی شیطان بزرگ با امریت رژیم صهیونیستی و بازیگردانی گروهک تروریستی منافقین طراحی و اجرا شد تا دیپلماسی کشورمان و خصوصا سفر رئیس‌جمهور به اروپا را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 
 
 گرچه در این میان گروهک تروریستی منافقین روسیاه‌تر از قبل شده و اربابان پشت پرده آنان نیز از این بازی طرفی نبستند اما دستگیری دیپلمات ایرانی در اتریش از سوی آلمان و به دستور فرانسه! قابل تامل و حائز چند نکته است.

 
 
۱- طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی امکان دستگیری یا بازداشت هیچ دیپلماتی به دلایل واهی و بی‌اساس وجود ندارد و اگر حتی مشکلی هم به وجود آید کشور میزبان نهایتا می‌تواند دیپلمات را با استناد به دلایل قانونی اخراج کند و حق دستگیری یا بازداشت را ندارد. اما تیم اطلاعاتی اروپا در یک اقدامی هماهنگ و به دستور دستگاه اطلاعاتی فرانسه، از پلیس آلمان می‌خواهند دیپلمات ایرانی که شاغل در سفارت کشورمان در وین اتریش است را در جنوب آلمان دستگیر کند! و الان نزدیک ده روز است که دیپلمات کشورمان در بازداشت کشور آلمان است و وزارت امور خارجه کشورمان تنها کاری که در این زمینه انجام داده احضار سفرای اتریش، آلمان و فرانسه و اعلام مراتب اعتراض به این حرکت بوده است! و طرف مقابل نیز به راحتی این اعتراض کشورمان را نپذیرفته و حتی تهدید کرده که دیپلمات ایرانی را از مصونیت دیپلماتیک خارج می‌کند!

 
 
۲- اتهام دیپلمات ایرانی حاج اسدالله اسدی که یکی از یادگاران دوران دفاع مقدس است و پیش از این خود در خنثی‌سازی ده‌ها عملیات تروریستی منافقین کوردل نقش مهمی داشته، یک اتهام واهی و بر اساس ادعاهای دو عضو گروهک تروریستی منافقین بوده است و این دستگیری هیچگونه مبنای مستند و مستدل ندارد اما نکته اساسی اینجاست که دستگاه دیپلماسی کشورمان چرا در این زمینه و تا این حد منفعلانه عمل می‌کند و آیا اگر درباره اخراج دو دیپلمات کشورمان در هلند اعتراضی جدی و به موقع صورت می‌گرفت، کشورهای اروپایی الان می‌توانستند یا جرات داشتند یک ایرانی را که دارای مصونیت دیپلماتیک است دستگیر و بیش از ده روز در بازداشت نگه دارند؟! و هنوز از سرنوشت او اطلاع دقیقی در دسترس رسانه‌ها، افکار عمومی و حتی خانواده او نیست!

 
 
 ۳- نکته جالب‌تر اینکه در دنباله این سناریو و پس از دستگیری دیپلمات ایرانی، رسانه‌های غربی به طور همزمان موج رسانه‌ای را علیه کشورمان به راه انداختند و قبل از هر بیانیه‌ای، سازمان تروریستی منافقین بیانیه رسمی خود مبنی بر دستگیری دیپلمات ایرانی به عنوان عامل طراحی حمله به نشست این گروهک در پاریس را منتشر کردند! اما در طرف مقابل دستگاه دیپلماسی خودمان در سکوت کامل رسانه‌ای، هیچ خبری از سرنوشت دیپلمات دستگیر شده کشورمان در اختیار رسانه‌ها قرار ندادند و دستگیری این دیپلمات در سکوت رسانه‌ای کشورمان و در بی‌خبری محض انجام شد. حال سؤالی که مطرح است این است که اگر به راستی در کشورمان یک آبدارچی فلان سفارتخانه اروپایی به هر دلیلی دستگیر و بازداشت می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ و همین رسانه‌ها و بنگاه‌های سخن پراکنی غرب چه واکنشی نشان می‌دادند و چه موج رسانه‌ای را علیه جمهوری اسلامی در سطح بین‌الملل به راه می‌انداختند؟ و چه فشار دیپلماتیکی بر ایران وارد می‌کردند و چه کمپین‌هایی در حمایت از فرد دستگیر شده به راه می‌انداختند و چقدر افراد داخلی فریب خورده را علیه این اقدام تحریک می‌کردند و...

 
 
۴- با این حال وظیفه دستگاه دیپلماسی و رسانه‌ای جمهوری اسلامی در رابطه با دستگیری این دیپلمات کشورمان در اتریش بسی سنگین و خطیر است.  بدون شک صرف اعلام اینکه دو ایرانی بلژیکی‌تبار دستگیر شده عضو ارشد و همکار سازمان منافقین بوده‌اند یا دستگیری این دیپلمات را محکوم کنیم و چند سفیر را احضار و تذکر دهیم و طرف مقابل هم به راحتی نپذیرد، درمان کارسازی نیست و کفایت نمی‌کند، بلکه حداقل کاری که می‌توان کرد اخراج سفیر فرانسه و اعتراض جدی به کشورهای اروپایی برای حفظ مصونیت دیپلماتیک اعضاء سفارتخانه‌های کشورمان است.

 
 
۵- و به یاد آوریم در این عصر اطلاعات و دنیای ارتباطات، و سکوت خبری در دستگیری دیپلمات ایرانی حاج اسدالله اسدی، خانواده او که از اقشار حزب‌اللهی و جان برکف نظام و انقلاب بوده و هستند، چه کشیدند و به چه مراکز دولتی نامه نوشته و تظلم‌خواهی کردند و بی‌پاسخ ماندند و مادر دل شکسته این دیپلمات اینک در منطقه‌ای از شهر خرم‌آباد استان لرستان چشم انتظار بازگشت فرزندش از سفر دیپلماتیک است... ان الله مع الصابرین!
مرجع : کیهان
کد مطلب : 239441