توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۷
قیمت دلار دوباره اوج گرفت/ صراف‌ها: سورپرایز شدیم
نرخ دلار که چند روزی است تکانه‌های جزئی دارد یک‌باره از صبح امروز سیر صعودی شدیدی را آغاز کرد تا جایی که دلار در بازار آزاد هم‌اکنون ۴۴۵۰ تومان فروخته می‌شود که علت اصلی این گرانی آغاز کار بازار با نرخ بالای بانک مرکزی بود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، بازار ارز درحالی از صبح امروز فعالیت خود را آغاز کرد که فعالان ارزی و صراف‌ها را با شوک همراه کرد چراکه قیمت‌ها نسبت به دیروز با اختلاف بالایی همراه بود.

 
بانک مرکزی نرخ پایه ارز تزریقی به صرافی‌ها را 4399 تومان اعلام کرد آن‌هم درحالی که بانک دیروز قیمت دلار را 4329 تومان به بازار اعلام کرده بود؛ اما به‌دنبال افزایش قیمت امروز ارز تزریقی از سوی بانک مرکزی به بازار، سیر صعودی قیمت‌ها در خیابان فردوسی آغاز شده و کماکان ادامه دارد؛‌ دلار هم‌اکنون مقابل پاساژ افشار 4440 تا 4450 تومان فروخته می‌شود.

 
صراف‌ها و فعالان بازار ارز علت مشخصی برای گرانی‌های امروز دلار پیدا نمی‌کنند و می‌گویند: همه چیز دیروز آرام بود ولی نمی‌دانیم یک‌باره چه شد که بانک مرکزی نرخ را افزایش داد.

 
یکی از فعالان این بازار با تعجب از خبرنگار تسنیم سؤال می‌کند که آیا از دیشب تا امروز اتفاق خاصی رخ داده که بانک مرکزی قیمت را افزایش داد؛ وی می‌گوید: موضع‌گیری ترامپ هم که افتاد برای ماه‌های آینده؛ بنابراین نمی‌توانیم بگوییم به‌خاطر مسائل خارجی و آمریکا دلار مجدداً گران شده است.

 
صراف دیگری در تشریح چرایی گران شدن دلار از صبح امروز با تأکید بر اینکه بازار سورپرایز شده است، می‌گوید: نمی‌دانیم بگوییم دلار ارزان می‌شود یا گران! مهم این است که ما ضرر سنگینی از دیروز تا به امروز متحمل شدیم.

 
یکی از صراف‌ها که سالهاست در این بازار به خرید و فروش ارز می‌پردازد، می‌گوید: از صبح صراف‌ها مدام با بانک مرکزی تماس می‌گیرند تا بتوانند ارز بگیرند ولی هنوز بانک ارز به صراف‌ها نداده است.

 
وی با بیان اینکه بانک مرکزی به برخی صرافی‌ها ارز می‌دهد ولی میزانش خیلی کم است می‌گوید: دیروز هم بانک مرکزی عرضه چندانی در بازار نداشت؛ اما امروز این وضعیت بدتر شده چراکه تا کنون ارزی به صرافی‌ها نداده است.

 
به گزارش تسنیم، گرانی یک‌باره دلار که علت اصلی آن افزایش قیمت پایه از سوی بانک مرکزی است، موجب شد تا بار دیگر خیابان فردوسی، روز متلاطمی را سپری کند؛ دلال‌هایی هم که مقابل پاساژ افشار برای رؤسای خود دلار می‌خرند و می‌فروشند روز شلوغی را در پیش دارند.

 
دلال‌های این بازار می‌گویند هر زمان قیمت‌ها یک‌باره جهش پیدا می‌کند، خیابان منوچهری مقابل پاساژ افشار هم شلوغ‌تر از روزهای قبل می‌شود چراکه همه می‌خواهند بدانند در این مرکز چه قیمت‌هایی برای دلار ثبت می‌شود.

 
خیابان منوچهری، مقابل پاساژ افشار که پاتوق اصلی دلارفروشان تهران است امروز هم روز شلوغی را سپری می‌کند و از صبح شاهد افزایش قیمت بوده تا جایی که دلار از 4 هزار و 380 تومان دیروز به 4  هزار و 450 تومان رسیده است.

 
یکی از واسطه‌های بازار ارز که شغلش خرید و فروش دلار برای یکی از صراف‌های بزرگ است، می‌گوید: ارز در بازار کم است و دلارهای نقدی را سریع می‌خرند.

 
دلال ارزی دیگری هم می‌گوید: این کارها کار بانک مرکزی است به‌خاطر اینکه دولت و بانک مرکزی راحت می‌توانند با تزریق دلار بازار را کنترل کنند ولی وقتی بانک مرکزی بعضی روزها دلار کم عرضه می‌کند و قیمت را بالا می‌برد همین وضعیت شکل می‌گیرد.

 
گفتنی است، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرده است که شرایط فعلی تعامل بازار تعادلی و بازار غیررسمی به‌گونه‌ای نیست که در صورت ثبات اقتصادی و اوضاع سیاسی تا انتهای سال شوکی به بازار ارز وارد شود که بتوان نام جهش را به آن اطلاق کرد.

 
با این حال باید توجه داشت که صرف‌نظر از رابطه نرخ ارز تعادلی و بازار، همیشه و برای همه اقتصادها امکان وقوع جهش ارزی به‌واسطه حادث شدن شوک‌های غیرمنتظره اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی وجود دارد. در این باره تهدیدات اخیر در رابطه با بازگشت تحریم‌ها می‌تواند از عوامل بروز جهش باشد.

 
به گزارش تسنیم بعد از اغتشاش‌های اخیر در کشور بازار ارز و سکه متلاطم شد و قیمت دلار و البته سکه رکوردهای بالایی به ثبت رساند ولی بعد از آن تنها دو سه روز سیر نزولی در این بازار آغاز شد اما مجدداً در روزهای بعد دلار اوج گرفت بنابراین به‌نظر می‌رسد افراد پشت‌پرده اجازه نمی‌دهند قیمت‌ها شکسته شود.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 227193