توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۲
راهکار کنترل حباب قیمت سکه
دبیر انجمن تولیدکنندگان طلا و جواهر با اشاره به عواقب ورود مردم به بازار طلای آب‌شده، گفت: به جای اینکه مردم طلای آب‌شده بخرند، ما می‌توانیم واحدهایی را مشخص کنیم که به مردم النگو با اجرت حداکثر 6 هزار تومان بفروشند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز حسین پنداروند، اظهارداشت: در شرایطی قرار داریم که با فشارهای بیرونی، نرخ ارز رشد کرده و با توجه به این رشد قیمت در بازار طلا که بازاری موازی با ارز است، عده ای رو آوردند به بازار طلا و بازار طلا متاسفانه یک میدان خیلی وسیع و بدون نظم است.

 
وی با بیان اینکه باید تقاضای وارد شده به بازار طلا تقاضای سرمایه‌گذاری است و باید این تقاضا هدایت و مدیریت شود، افزود: در بخش طلای آب شده، بخشی از این طلا از کشور خارج می شود که درواقع همان ارز است. وقتی اسکناس ارز کم باشد، طلا جایگزین آن می‌شود.

 
دبیر انجمن تولیدکنندگان طلا و جواهر تصریح کرد: در گذشته اگر کسی به دنبال سرمایه‌گذاری بود، طلا خریداری می‌کرد، زیرا فرآیند معامله از تولید تا مصرف به شکل فعلی نبود. هم‌اکنون به دلیل مالیات و افزایش تعداد واسطه‌گران، بهای خرید مصنوعات طلا فاصله زیادی با قیمت واقعی آن پیدا کرده است. 

 
پنداروند با بیان اینکه به تبع این افزایش قیمت‌های جانبی مصنوعات طلا، مردم روی به خرید سکه روی آوردند، گفت: بعد از این موج، حباب قیمت سکه افزایش یافت و پس از آن متقاضیان طلا که به دنبال سرمایه‌گذاری و حفظ ارز پول خود بودند، به بازار طلای آب شده که نه مالیات دارد و نه حباب روی آوردند.

 
* به جای طلای آب شده النگو با اجرت ۶ هزار تومانی فروخته شود

 
وی با طرح این سوال که چرا باید واحد صنفی به یک فرد عادی طلای آب شده بفروشد؟ به طرح انجمن تولیدکنندگان طلا و جواهر در این باره اشاره کرد و گفت: به جای اینکه مردم طلا آب شده بخرند که قیمت روز معامله از قیمت بازار در آن روز بالاتر است، ما حاضر هستیم واحدهایی را مشخص کنیم که به سرمایه‌گذار و مردم، النگو، با اجرت حداکثر 6 هزار تومان بفروشند. 

 
دبیر انجمن تولیدکنندگان طلا و جواهر ادامه داد: با این کار هم تولید طلا رونق پیدا می‌کند و هم خریدار در هر کجای ایران که برود می‌تواند آن النگو را تبدیل به پول کند و از طرف دیگر بخشی از حباب قیمت طلا را کاهش می‌دهد. هیچ تخلفی در عرضه آن امکان‌پذیر نیست و همه مصنوعات کد‌گذاری شده‌اند.

 
وی افزود: در واقع با این کار هم تولید و اشتغال در صنعت طلا افزایش می‌یابد و هم از دارایی مردم محافظت می‌شود و مشکلات موجود در خرید طلای آب شده نخواهد بود. البته اجرای آن سازوکار مشخصی دارد و باید تجدیدنظر‌هایی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده انجام شود.

 
پنداروند در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما حذف مالیات بر ارزش افزوده برای فروش النگو است، گفت: بالاخره اگر به دنبال این هستیم که حباب قیمت طلا را از بین ببریم باید تجدیدنظرهایی در این زمینه انجام دهیم. مشکلات کشور برای همه مردم است.   

 
به گفته وی خرید مصنوعات طلا یک کالای تضمین شده است و در همه شهرها قابل معامله است اما طلای آب شده فقط در مناطق معدودی قابل خرید و فروش است. 

 
وی در پاسخ به این نکته که به نظر شما فروشندگان طلای آب شده، طلا را فقط باید به تولیدکنندگان طلا بفروشند؟ گفت: باید ملزم شوند. در شرایط خاص باید قوانین خاص وضع شود و اساسا قوانین متناسب با مقتضیات روز تغییر می‌کند. 

 
وی تصریح کرد: حتی اگر فروشندگان طلای آب شده ملزم به فروش طلا به تولیدکنندگان مصنوعات طلا نشوند، اگر این طرح پیشنهادی انجمن تولیدکنندگان طلا اجرایی شود، تقاضای خرید سرمایه‌گذاری در بازار طلای آب شده، به این سمت هدایت خواهد شد.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 242844