توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۳
روایت روس‌ها از وفاداری ایران به برجام
معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، ایران اقدامات تعیین کننده‌ای برای حفظ برجام انجام داده و شکست توافق هسته‌ای، برغم تلاش تهران، مسکو و اتحادیه اروپا، تنها در جهت منافع خاص آمریکا خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «راسیسکایا گازیتا» درباره هدف خود از سفر اخیرش به تهران و مذاکرات با "عباس عراقچی" همتای ایرانی خود تاکید کرد، «ما و همتایان ایرانی از ادامه تماس‌های مرتب و گفت‌وگوها درباره اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت می‌کنیم و مذاکراتمان همواره نتایج مثبتی به همراه داشته است.»

 
ریابکوف با یادآوری اینکه از بین رفتن توافق هسته‌ای پاسخگوی منافع تهران نیست، افزود: «به عقیده من مقامات ایران بعید است دست به اقدامی بزنند که به برجام لطمه وارد کند. طرف ایرانی تاکنون نیز اقدامات تعیین کننده‌ای برای حفظ توافق هسته‌ای انجام داده و شکست برجام پاسخگویی منافع تهران نیست و مقامات واشنگتن تنها به دلیل تامین منافع خاص خود قصد برهم زدن برجام را دارند.»

 
به گفته معاون وزیر خارجه روسیه، ایران تنها در صورتی به تجدیدنظر در اجرای تعهدات خویش در چارچوب برجام دست خواهد زد که اقدامات تحریک آمیز از سوی آمریکا باعث شکست کامل برجام یا تشدید عمیق اوضاع شود.

 
ریابکوف همچنین اعلام کرد: «روسیه و اتحادیه اروپا مجموعه اقداماتی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نظر گرفته‌اند. البته لازم است تلاش‌های داخلی برای آماده سازی شرایط برای زمانی که مرحله دوم تحریم‌ها آمریکا به اجرا گذاشته خواهند شد هم در نظر گرفته شود.»

 
این دیپلمات بلندپایه یادآور شد، لازم است تا فرمول و مکانیزم جدیدی برای نشان دادن واکنش مناسب به دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه تهران در نظر گرفته شود تا آسیب‌های وارده از این اقدام آمریکا به حداقل رسیده و تاثیر زیادی بر همکاری‌های اقتصادی روسیه و ایران نگذارد.

 
وی یادآور شد: «همانطور که مشخص است امکان توسعه همکاری‌ها بین روسیه و ایران افزایش قابل توجهی یافته و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. یکی از این، امکانات هم ایجاد شرایط لازم برای ادامه صادرات نفت ایران به بازارهای جهانی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.»
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 242737