توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۳
ارتباط قرارگاه خاتم با شهرداری تهران قطع شده است
عضو سابق شورای شهر گفت: بسیاری از پروژه‌ها در دوره قبل با کمک پیمان‌کاری قرارگاه خاتم ساخته شده است اما الان این نوع ارتباطات در شهرداری را به‌هم زدند و پیمانکار جدیدی هم که آورده داشته باشد نیاوردند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز مجتبی شاکری عضو سابق شورای شهر تهران درباره چرایی عدم هماهنگی میان دولت و شهرداری با وجود تمامی وعده‌هایی که اصلاح طلبان در انتخابات داده بودند؛ گفت: موضوع هماهنگی میان دولت و مدیریت شهری، بیش از اینکه این شعار جنبه آسیب شناسی نسبت به ارتباط بین شورای شهر و شهرداری و دولت داشته باشد، یک شعار انتخاباتی بود تا مخاطبین را راضی کنند که اشکال کار در یکدست نبودن اعضای شورای شهر بازمی‌گردد. ولی الان در مباحث اساسی شورا و شهرداری باهم درگیری دارند و همچنان این مشکل وجود دارد. الان برنامه 5ساله که براساس آن باید یک برش یکساله تهیه شود، هنوز وجود ندارد زیرا شهرداری در برنامه‌ای اعلام کرد که من ایده‌های جدیدی برای اجرا دارد. طبیعی است که این تلقی پیش می‌آید که اگر ایده‌های جدید در برنامه گنجانده نشود، چطور می‌تواند برش یکساله آن عملی شده و بودجه به آن تعلق گیرد و لذا برنامه 5ساله معلوم نیست. برش یکساله‌ای هم که موجود است هیچ ربطی به برنامه شهردار جدید ندارد و شهردار جدید به نوعی در وسط برنامه 97 وارد شده است. زیرا برنامه سال97 در پایان سال 96 تنظیم می‌شود لذا سالی که سیر می‌کنیم هیچ ربطی به برنامه شهردار ندارد.

 
شاکری همچنین اظهار داشت: بحث مدیریت یکپارچه هنوز هم از مطالبات مهمی است که شورای شهر جدید هم آن را مطرح می‌کند. بدهی‌هایی که انباشت شده و دولت‌های مختلف به شهرداری داشتند و هنوز اینها سازوکار پرداخت را طی نکرده‌اند و اصلا دولت نیز در این تفکر و مسیر نیست که آن را بپردازد. الان دولت در چالش‌هایی مانند مسئله بیکاری، یارانه‌ها و گرانی درگیر است و اصلا امکان پرداخت بدهی به شهرداری را ندارد. بحث مهم دیگری مانند تاب‌آوری که مسئله مهمی است در تهران وجود دارد. مردم تهران اگر بدانند که چه خطری پیش روی تهران است و اگر یک زلزله با قدرت ریشتر متوسط و نه بالا در تهران رخ دهد، ما چندین برابر ناکازاکی و هیروشیما کشته خواهیم داشت. علت آن هم تاب‌آوری ساختمان‌هاست که مصالح موجود در ساخت و نوع شهرسازی و برج‌سازی ما خارج از اصول و قاعده است و بسیاری از آسیب‌ها را وارد می‌کند. بحث دیگری مانند شریان‌های زیرزمینی وجوددارد و الان رانش و فرونشست تهران مسئله بسیاری مهمی است که درحال اتفاق است.

 
عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: مسئله دیگر مربوط به درآمد شهرداری است که گزارشات متعدد داریم که ساخت‌و سازی صورت نمی‌گیرید و از سویی دیگر اجاره مسکن افرایش یافته و شهرداری نمی‌تواند درآمد پایداری از ساخت‌وساز و صدور پروانه ساخت مسکن داشته باشد.به همین علت تخلفات صورت می‌گیرد. در سوالی که شده بود که آیا شهردار جدید قصد دارد که جلوی تخلفات ساخت‌وسازهای بی‌رویه را بگیرد تا خلاف قانون صورت نگیرد، پاسخ داده شده بود که 80درصد درآمدهای پایه 8کلان شهر ایران مربوط و از محل همین جریمه‌ها است. به این معنا که اگر اجازه خلاف به آنها داده نشود، شهراری هم درآمدی نخواهد داشت و درنتیجه توافقی بین خلاف‌کننده و شهرداری رخ می‌دهد تا تولید درآمد کند. لذا به‌نظر می‌رسد که این سیر نه عقلی ومنطقی و نه کارشناسانه باشد بلکه سیری قهقرایی است. اینکه شهرداری ازدولت انتظار پرداخت بدهی‌هایش را داشته باشد کاملا منطقی و قانونی است. در دوره چهارم شورا که ما حضور داشتیم رقم بدهی دولت 14هزار میلیارد تومان بود که با این پول مسلما می‌توان برای شهر بسیار کارها انجام داد و آن را در شرایط آرام قرار داد. اما دولت این کار را نکرد و شهرداری هم قدرت مطالبه آن را ندارد و در نتیجه وضعیت خوبی وجود ندارد.

 
شاکری در پایان گفت: در دوره آقای قالیباف هم این مشکل بود و نتوانستند این بدهی را دریافت کنند اما یکسری از پروژه‌ها با کمک قرارگاه خاتم انجام می‌شد و تهاترهایی صورت می‌گرفت که هم برای شهرداری خوب بود که پول نقد در دست نداشت و هم برای قرارگاه خاتم که می‌توانست بعدا آن را تبدیل به وضعیت احسن کند. در خاطرم هست که رقمی حدود 20هزار میلیارد تومان طی 5 سال با قراگاه خاتم بسته شد و بسیاری از بزرگراه‌ها و بوستان‌های شهر با کمک پیمان‌کاری قرارگاه خاتم ساخته شده است و حتی الان هم برخی از پروژه‌های دولت با کمک این قرارگاه ساخته می‌شود. اما الان این نوع ارتباطات در شهرداری را به‌هم زدند و پیمانکار جدیدی هم که آورده داشته باشد نیاوردند. زیرا آورده برای کارهای پیمان‌کاری بسیار مهم است. شهرداری بتدریج درآمد دارد و نمی‌تواند یکجا هزینه‌ها را بپردازد و اگر پیمان‌کاری آورده نداشته باشد، دوام نمی‌آورد و دچار ورشکستگی می‌شود مگر آنکه از نوع قرارگاه خاتم باشد. از ویژگی‌های آقای قالیباف این بود که خودشان نیز ثروت‌سازی می‌کردند و نقش بانک شهر نیز در این امر بسیار مهم بود که بخشی از پروژه‌ها را تامین مالی می‌کرد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 237760