توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۲۷
پرپر شدن اخلاق در سال ۹۰
از حرکات غیر اخلاقی شیث در فوتبال تا ادعای تبانی در فوتسال
ورزش کشور از بعد اخلاقی سال نسبتا پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت به طوری که چندین اتفاق غیر اخلاقی ورزش کشورمان، ورزش ایران را به سوژه خبری بسیاری از روزنامه ها و سایت های خارجی تبدیل کرد.
از حرکات غیر اخلاقی شیث در فوتبال تا ادعای تبانی در فوتسال
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، صراط نوشت: سال ۱۳۹۰ بر خلاف سال هاي آخر دهه ۸۰ كه از لحاظ اخلاقي در ورزش سال هاي نسبتاً خوبي به شمار مي آمد آبستن رويدادها و حوادث هاي غير اخلاقي نسبتاً فراواني بود و مي توان گفت ورزش کشور بر خلاف سال هاي گذشته از لحاظ اخلاقي در سطح بسيار پايين تري قرار داد.

در واقع آن چيزي كه باعث ماندگاري يك قهرمان در دل مردم مي شود قهرماني ها و مدال هاي رنگارنگش نيست بلكه روحيه جوانمردي و التزام به موازين اخلاقي آن جامعه است. چه بسيار قهرماناني كه علي رغم كسب مدال هاي طلا هيچ نام و نشاني از آنان در خاطر مردم باقي نيست.

در سال ۸۹ امين متوسل زاده فوتباليست ارزشمند ايراني عنوان برترين ورزشكار اخلاق جهان را در سال ۲۰۱۰ كسب كرد. همچنين در كنار اين اتفاق خوشايند ورزش كشورمان، موضوع دست ندادن الهه منصوریان بانوی ووشوکار ایرانی دارنده مدال برنز بازي هاي آسيايي گوانگ جو، به دست اندركاران مسابقات باعث سرافرازي ورزش كشورمان شد اما در سال گذشته بي اخلاقي هاي كشور بيش از هر چيزي به ذوق مي زد به طوري كه به نظرمي رسد بايد عنوان بد اخلاق ترين ورزشكار سال ۹۰ را به دو تن از فوتباليست هاي كشورمان داد.

*شيث رضايي و نصرتي
حركت زننده و غير اخلاقي شيث رضايي و محمد نصرتي مدافعان پرسپوليس تهران در بازي مقابل داماش گيلان پس از به ثمر رساندن گل هاي اين تيم بي شك زننده ترين حركت غير اخلاقي سال ۹۰ به حساب مي آمد. اين حركت بازيكنان پرسپوليس كه جريمه نسبتاً سنگيني براي آنان نيز داشت بازتاب فراواني در رسانه هاي غربي داشت و باعث لكه دار شدن آبروي ورزش كشور شد.

*دستشويي كردن بازيكنان كنار زمين
مهدی کیانی و میثم منیعی دو بازیکن تیم شاهین بوشهر زمانی که در نیمه دوم مشغول گرم کردن بدنهای خود بودند اقدام به رفتارهای ناشایست و غیراخلاقی کردند. اين دو بازیکن تیم فوتبال شاهین بوشهر در دیدار این تیم برابر شهرداری تبريز کنار زمین رفتند و در اقدامي غیراخلاقی اقدام به دفع ادرار در كنار زمين فوتبال كردند، اقدامی که قبل از این توسط یک بازیکن خارجی در مشهد انجام شده بود!


* كتك زدن داور
سعيد شمس داور ايراني در حاشيه ديدار شهرداري دزفول با چوكاي تالش كه در شهر تالش برگزار شد به شدت مورد ضرب و شتم بازيكنان و دست اندركاران تيم ميزبان قرار گرفت. در اين درگيري كه موجب آبروريزي دوباره ورزش كشور در جهان شد یک بازیکن و سپس سایر بازیکنان و مربیان تیم چوکای تالش به سمت داور حمله كردند و پیش از آنکه ماموران انتظامی خود را به محل حادثه برسانند داور اين ديدار را به شدت کتک زنند.

*خالكوبي بازيكن استقلال
خالكوبي نيز به عنوان يكي ديگر از مصاديق قبيح و غير اخلاقي در ورزش كشورمان محسوب مي شود. عيان شدن خالكوبي روي بدن آرش برهاني مهاجم استقلال در ابتداي سال گذشته كه شايعه منشوري شدنش را به وجود آورد يكي ديگر از مباحث غير ارزشي كشورمان به شمار مي رود.

*بي حيايي و اختلاط در مسابقات واليبال
اختلاط تماشاچیان زن و مرد در ورزشگاه ۱۲ هزار نفري آزادی در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا كه بدون هيچ ضابطه و قانوني انجام گرفت با انتقاداتی فراوانی همراه شد. تعدادي از افراد سودجو در حاشيه بازي هاي تيم ملي واليبال ايران از اين اختلاط سوء استفاده كردند و به انجام حركات غير اخلاقي پرداختند.

* زدن ضربه به توپ فوتسال
آذر ماه سال گذشته يك اتفاق ناخوشايند ديگر اين بار در فوتسال صورت گرفت. در ثانيه پاياني مسابقه تیم های فوتسال گیتی پسند و فیروز صفه اصفهان كه آذر ماه سال ۹۰ در سالن ورزشي پيروزي شهر اصفهان برگزار شد در حالي كه بازيكن تيم گيتي پسند در يك موقعيت مناسب پا به توپ بود و در موقعيت تك به تك با دروازه بان تيم فيروز صفه قرار داشت يكي از تماشاگران، توپ مسابقه را با بطري آب هدف قرار داد و بطري آب پس از برخورد با توپ، از جلو پاي بازيكن تيم گيتي پسند دور و مانع گلزني اين بازيكن شد كه اين اتفاق موجب اعتراض شديد كادر فني و بازيكنان گيتي پسند شد.

*پرواز صندلي هاي ورزشگاه يادگار امام
تراكتور سازي در ارديبهشت ماه سال ۹۰ و در ديدار هفته سي و دوم دهمين دوره ليگ برتر در يك بازي جنجالي از تيم صباي قم شكست خورد. تصمیات داور اين ديدار كه به ضرر تراکتور سازان به نظر مي رسيد موج تنش ها از زمین چمن به نیمکت ذخیره ها و سپس به سکوهای تماشاگران انتقال داد و در نهايت این اعتراضات پس از پایان بازی نیز با پرتاب صندلی های شکسته شده به داخل زمین ادامه داشت و تا پارکینگ خودروها پیش رفت كه اتفاقي بس ناگوار براي ورزش كشورمان محسوب مي شود.

*دست دادن بازيكنان واليبال با داور زن
در حالي كه عدم تمكين الهه منصوريان مدال آور كشورمان در بازي هاي آسيايي به نقل محافل ورزشي كشورمان در سال ۸۹ تبديل شده بود برخي بازيكنان تيم ملي واليبال ايران با دست دادن به داور زن قزاقستاني ديدار با افغانستان موجبات ناراحتي مردم انقلابي كشورمان را فراهم آوردند.

*اعزام تيم مختلط ووشو
حضور مختلط تيم ملي موي تاي ايران در مسابقات جهاني ازبكستان يكي از ان موارد غير اخلاقي كشورمان بود كه در سكوت خبري رسانه هاي كشور مسكوت ماند.

*ماجراي تباني در فوتسال
يكي از آخرين اتفاقات ورزشي كشور، در هفته پاياني سيزدهمين دوره رقابت هاي فوتسال كشور رخ داد كه با ادعاي تباني به پايان رسيد. از يك سو سرمربی منصوری معتقد بود که خوردن ۹ گل (پرسپوليس از گيتي پسند) در یک نیمه نمی‌تواند نتیجه قابل قبولی باشد و با تبانی قهرمان امسال مشخص شده و از سوي دیگر نیز حسین شمس، مدیرفنی گیتی‌پسند اعتقاد داشت فولادماهان با بازیکنان اصلی خود به میدان نرفته و فقط ۵ بازیکن را برای این بازی آماده کرده بود و بازیکنان کلیدی خود را به منزل فرستاده بود(!) تا تیم منصوری بتواند با پیروزی در این دیدار به عنوان قهرمانی دست یابد.

کد مطلب : 22810