توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۸
دست وزارت کشور و ناجا برای خشونت بسته شد!
یک فعال اصلاح‌طلب مدعی شد: «چین و روسیه» دوست اصولگرایان هستند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم همراه باشید.

 
*** 

 
«چین و روسیه» دوست اصولگرایان هستند

 
«داود هرمیداس باوند»، از دیپلمات‌های سابق و از حامیان ستادی برجام در سرمقاله سه‌شنبه گذشته روزنامه شرق نوشته است:

 
    «اصولگرایان از ابتدا با مذاکرات هسته‌ای و برجام موافق نبودند و امروز به جای وحدت علیه نقض‌کننده پیمان یعنی ایالات متحده، به دنبال فشار بر روحانی و پشیمان‌کردن رأی‌دهندگان به او هستند. به جای این اقدام، باید از اروپا و دوستان اصولگرایان یعنی چین و روسیه مطالبه پایبندی به برجام را داشت»!

 
او در این سرمقاله که با تیتر «پایکوبان شکست برجام» منتشر شده همچنین تصریح می‌کند: فراموش نکنیم این بار شکست دیپلماتیک ایران صرفا، تبعات اقتصادی نخواهد داشت و می‌تواند نارضایتی‌هایی را در میان مردم ایجاد کند. باید از سرمایه اجتماعی تا حد ممکن حفاظت کرد.[۱]

 
    *شرق پیش از این هم «مردم» را تخریب‌کنندگان تیم مذاکره و برجام روحانی معرفی کرده و طی یادداشتی از این گفته بود که مردم کورند و دستاوردهای برجام را نمی‌بینند! [۲]

 
لازم به توضیح است که چین و روسیه دو شریک راهبردی ایران هستند که در مسائل اقتصادی، رویکردی تا حدی متفاوت با آمریکا دارند.

 
این مسئله نیز طبیعتا موجب حضور بیشتر آنها در مناسبات اقتصادی با ایران می‌شود.

 
اما متأسفانه ستاد جریان چپ اولا به دلیل اینکه آمریکا را مقتدای پیشرفت و لیبرالیسم می‌داند و ثانیا به این دلیل که دل خوشی از روش‌های حرکت کشور برای مقابله با تحریم‌ها ندارد؛ همواره مشغول مسخره کردن و ریشخند روابط ایران با قدرت‌های شمال و شرق آسیا بوده و هست.

 
 قابل تأمل آنکه حتی یکی از شعارهای فتنه‌گران سال ۸۸ نیز شعار «مرگ بر روسیه» بود.

 
با این وجود اما اقتضائات دیپلماسی و اقتصاد کشور ایجاب می‌کند که ابواب مذاکره و رابطه با هر کشوری (غیر از رژیم صهیونیستی) همواره باز باشد و از هر فرصت و ظرفیتی به احسن وجه استفاده شود.

 
به نظر می‌رسد مخالفت اصلاح‌طلبان و طعنه‌های آنها به روابط دولت ایران با کشورهای چین و روسیه، ریشه در خواسته‌های سیاسی و شاذ جریان سیاسی خاص دارد نه در منطق و عقلانیت.

 
***

 
دست وزارت کشور و ناجا برای خشونت بسته شد!

 
«پروانه مافی»، از نمایندگان اصلاح‌طلب تهران در مجلس به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری ایلنا پیرامون مصوبه دولت برای تعیین نقاطی در تهران برای اعتراضات گفته است:

 
    «هنگامی که همه مسائل در قانون مشخص شود دستگاه‌ها، وزارت کشور و نیروی انتظامی هرکدام وظایفشان مشخص است و نمی‌توانند رفتار خشونت آمیز داشته باشند.»[۳]

 
*اظهارات مافی در حالیست که هنوز داغ آتش و خون برجای مانده از غائله خیابان پاسداران و کشته شدن ۳ نیروی پلیس در این اغتشاشات سرد نشده است.

 
و قاتلین این شهدا نیز هنوز به سزای عمل خود نرسیده‌اند.

 
فلذا مشخص نیست که یک نماینده مجلس چگونه و بی‌هیچ سندی از خشونتی حرف می‌زند که در هیچیک از غائله‌های مشابه نه تنها اثری از آن نیست بلکه همواره خلاف آن ثابت شده و این پلیس بوده است که در غائله‌هایی که نوعاً توسط اصلاح‌طلبان ایجاد شده‌اند، ضمن رعایت قانون و عدم استفاده از سلاح گرم، خود را قربانی امنیت مردم کرده است.

 
جالب آنکه در اظهارات مافی پای وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها که حکماً منظور، سرویس‌های امنیتی کشور است نیز به میان آمده و البته مشخص نیست چه سابقه خشونتی و در کجا در ذهن خانم مافی وجود دارد که به آن اشاره شده؟

 
خشونتی که رویه و معمول بودن آن در طول ۴۰ سال گذشته و در سیاق نهادهای امنیتی کشور هرگز به اثبات نرسیده و برخی، موفقیت‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران را نیز مرهون تحفّظ عقلانی و شرعی در عدم رواداری خشونت و اعمال غیر قانونی می‌دانند.

 
گفتنیست در همین حال، علی صوفی، از وزرای دولت اصلاحات طی یادداشتی در روزنامه اعتماد تأکید کرده است:

 
    «تجمعات باید قانونی باشد. بالاخره صنفی که درخواست می کند، مسوولی دارد و فرد خاصی این تقاضا را مطرح می کند. رفتار تجمع کنندگان نیز باید در چارچوب مشخصی باشد. اگر کسی جرمی مرتکب شد، نیروهای امنیتی باید با مجرم برخورد کنند. نمی توان گفت که اصلا نباید برخوردی صورت بگیرد.»[۴]

 
***

 
تناقض جالب ترانه علیدوستی؛ از بزرگداشت موسوی تا هشدار علیه منافقین!

 
در صفحه توییتر ترانه علیدوستی، بازیگر سینمای کشورمان تناقض جالبی رخ داده است.

 
این بازیگر به تازگی عکسی طراحی شده با رنگ سبز! از یکی از فتنه‌گران محصور را منتشر کرده و در کنار این عکس نیز شعری با محتوای یادکرد او نوشته است.

 
علیدوستی در همین حال و در چند پست قبلی خود اما اقدام به بازتوییت یک هشدار کرده است که طی آن یک دانشجوی مقیم خارج از کشور، از تلاش سازمان منافقین برای جذب هوادار از میان دانشجویان ایرانی به بهانه تورهای ارزان قیمت گردش در اروپا سخن می‌گوید.

 
*مشخص نیست خانم علیدوستی و سایر کسانی که گاهی اقدام به بزرگداشت شخصی برای فتنه‌گران محصور می‌کنند، در جریان دقیق حوادث سال ۸۸ هستند یا نه!؟ اما حقیقت این است که این حوادث یکی از بزرگترین بسترها را برای فعالیت علنی تروریست‌ها و منافقین علیه مردم و کشورمان فراهم کرد.

 
کار در این زمینه به جایی رسید که سازمان منافقین صراحتا از طرح‌های مدت‌دار خود برای بال و پر دادن به حوادث سخن می‌گفت و یا عبدالمالک ریگی معدوم، بصورت کاملا رسمی در شبکه‌های ماهواره‌ای حاضر می‌شد و به حمایت از چیزی به نام جنبش سبز می‌پرداخت.

 
منافقین در کشورهای اروپایی برای فردی که به طرز کاملا مشکوکی در حوادث فتنه به قتل رسید بزرگداشت می‌گرفتند و کثیری از نیروهای مسلّح آنها نیز بارها در میان معترضان و آشوب‌گران دستگیر شدند.

 
فتنه سال ۸۸، حدی از بستر را برای منافقین فراهم ساخت که آنها برای خود شأن راهبری معترضین را هم قائل شدند و منویات و طرز عملیات خیابانی را بارها و بارها به گوش متجمعین می‌رساندند.

 
و تمام اینها نبود مگر بستری که فتنه‌گران محصور فعلی با تخطی از قانون و حمایت از شورش و اغتشاش، برای این جریانات خطرناک پدید آوردند و هم‌اکنون نیز ۹ سال است که بر سیاق و روش خود اصرار دارند.

 
به گزارش مشرق حال اینکه چگونه می‌توان بین حمایت از این زمینه‌سازان فعال‌شدن عناصر منافق و هشدار پیرامون عملکردهای منافقین تعامل و جمع ایجاد کرد، سؤالیست که خانم علیدوستی و دوستانشان باید به آن پاسخ بدهند...

 
***

 
۱_ http://sharghdaily.ir/fa/main/print/۱۸۹۲۱۶

 
۲_ mshrgh.ir/۸۶۳۷۲۲

 
۳_ http://namehnews.ir/fa/print/۴۸۹۸۱۴

 
۴_ http://www.magiran.com
کد مطلب : 237770