توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۰
محمود واعظی بالاخره پیام نگرانی دولت از مجلس یازدهم را ارسال کرد!
چندی پیش و در بحبوبه آغاز مجلس یازدهم شورای اسلامی پیامی ظاهرا از سوی محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی به مجلس تحت کنترل انقلابیون در فضای مجازی انتشار یافت که در واقع نشان از دل نگرانیهای مجموعه دولت اعتدالیون داشت لاکن بدلیل التهابات تشکیل مجلس این پیام زیاد دیده نشد که در این نوشتار واکاوی گذرایی به این پیام خواهیم داشت.
محمود واعظی بالاخره پیام نگرانی دولت از مجلس یازدهم را ارسال کرد!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز چندی پیش و در بحبوبه آغاز مجلس یازدهم شورای اسلامی پیامی ظاهرا از سوی محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی به مجلس تحت کنترل انقلابیون در فضای مجازی انتشار یافت که در واقع نشان از دل نگرانیهای مجموعه دولت اعتدالیون داشت لاکن بدلیل التهابات تشکیل مجلس این پیام زیاد دیده نشد که در این نوشتار واکاوی گذرایی به این پیام خواهیم داشت.

دولتی که در طول هفت و سال و اندی گذشته با خیال راحت و به مدد علی لاریجانی توانسته بود مجلس نهم به ظاهرا اصولگرا و دهم کاملا اصلاح طلب و اعتدالی را از گردونه نظارتی خارج کرده و تمامی خطرات نظارتی و برکناری راس تا ذیل دولت را کاملا خنثی کند، در دوره یازدهم با مجلسی روبرو شده است که از هم اکنون نمایندگان مشهور و یا بعضا گمنام و جوان اما جویای نام برایش پیامهایی مبنی بر بازگشت مجلس به جایگاه نظارتی خود و پررنگ بودن اصل مطالبه گری از دولت می فرستد. در نتیجه محمود واعظی در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی دولت چنین پیامی را ارسال کرده بود که: دولت همواره براساس اصل تفکیک قوا فعالیت کرده، همانطوری که به هیچ عنوان دوست نداریم،‌ شاهد دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در حیطه مسائل اجرایی و وظایف دولت باشیم،‌ خودمان هم چنین شانیتی برای دولت قائل نیستیم که در امور داخلی مرتبط با مجلس شورای اسلامی یا قوای دیگر دخالت کنیم. ( ایسنا/5 خرداد1399/  با کدخبری :99030502432).

نگاهی به ترکیب مجلس یازدهم نشان می دهد که این نگرانی دولتمردان پر بیجا هم نیست. واعظی بخوبی می داند که چیزی را مورد تاکید قرار می دهد که اصولا منطبق بر قانون اساسی و قوانین مصرح کشور نیست به این معنا که دولتها اصلا حق دخالت در امور مجلس را مستقیما ندارند و همینجاست که اصل لابیگری سیاسی دولتی ها و برخی نمایندگان خود نمایی می کند. امری که در مجلس دهم بارها با موفقیت دولتی ها، لبه تیز تیغ نظارت مجلس را کند کرد و در راس امور بودن آنرا از حیض انتفاع ساقط کرد. این بخش دوم پیام واعظی بود، لاکن بخش اول پیام او خواندنی تراز بخش دوم آن است.

او با خطاب قرار دادن مجلس با عنوان دخالت افراد و نهادهای غیر مسئول! بجای لفظ باید و نبایدهایی که در طول این سالها از زبان دولتی ها بسیار شنیدیم از لفظ دوست نداریم استفاده می کند و همین موضوع است که نگاه نگران سخنان واعظی را به سمت مجلس یازدهم سوق می دهد. ظاهرا ایشان همچنان مانند مجلس دهم بدنبال قبولاندن این ضرب المثل به مجلس یازدهم است که: "موسی به دین خود عیسی به دین خود"

اما باید به ایشان گفت که دولت حق دخالت در امور مجلس را ندارد اما مجلس به تصریح قانون اساسی ناظر بر حسن اجرای قوانین در میدان عمل و توسط  دولت است و برای اجرای آن اهرمهای اجرایی منتوعی در اختیار دارد که می تواند در ابتدا مقبولیت و در نهایت مشروعیت هر دولتی را بنام ملت ایران کم کرده و یا سلب نماید.

اولا : این پیام را باید مجلسی ها به دولت بدهند نه برعکس.

ثانیا: باور کنید که دوران علی لاریجانی تمام شد و فصل جدید از راه رسید.

ثالثا: کار مجلس نظارت بر کار دولتمردان در حیطه قانون اساسی است ایراد در برداشت غلط ایشان از اصل تفکیک قواست نه در انجام نمایندگی نمایندگان مجلس.

رضا احمد زاده
کد مطلب : 283058