توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۴
صدور کارت هویت ویژه مسلمانان فیلیپین؛ تهدیدی علیه اتحاد ملی
اقدام برای صدور کارت هویت ویژه مسلمانان در برخی از نقاط فیلیپین که پس از حمله تروریست های به شهر 'مراوی' در جنوب این کشور در دستور کار قرار گرفت، باعث واکنش های متعدد شد و برخی آن را تهدید علیه اتحاد ملی در فیلیپین دانستند.
صدور کارت هویت ویژه مسلمانان فیلیپین؛ تهدیدی علیه اتحاد ملی
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، تروریست های گروه 'مائوته' که از حدود دو ماه پیش با اشغال بخشی از شهر 'مراوی'، بحران امنیتی برای فیلیپین و منطقه جنوب شرق آسیا ایجاد کردند، باعث شدند برخی از مقامات فیلیپین این قبیل فعالیت های تروریستی را به مسلمانان نسبت دهند.

این تصور باعث پیشنهاد صدور کارت هویت ویژه مسلمانان شد که مخالفان آن را اقدامی نادرست در مقابله با تروریسم می دانند و معتقدند این رویه مشکلی از فیلیپین حل نمی کند.

اواخر هفته گذشته مقامات شهر 'پانیکویی' در فاصله 150 کیلومتری شمال مانیل پایتخت فیلیپین، اعلام کردند به رغم اینکه هیچ مشکلی با مسلمانان ندارند، سیستم کارت هویت مخصوص برای مسلمانان را اجرایی می کنند.

'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین 23 ماه مه (دوم خرداد)، با هدف مقابله نیروهای امنیتی با تروریست ها در مراوی، در جزیره میندانائو با بیش از 20 میلیون جمعیت حکومت نظامی 60 روزه برقرار کرد.

با توجه به افزایش درگیری ها بین نیروهای دولتی و تروریست های مرتبط با داعش، رئیس جمهوری فیلیپین از گسترش دامنه مناطق تحت حکومت نظامی به سراسر جنوب این کشور نیز خبر داد.

از آنجایی که مسلمانان فیلیپین به طور عمده در جنوب این کشور و به ویژه منطقه 'میندانائو' زندگی می کنند و به دلیل نبود شناخت کافی از گروه های تروریستی، برخی مقامات صدور کارت شناسایی ویژه برای مسلمانان را در دستور کار قرار دادند.

'لیزا عالمیا' وکیل مسلمانان در مورد گزارش های اخیر در خصوص صدور کارت ویژه برای مسلمانان یک شهر در جزیره 'لوزون' فیلیپین، گفت که اگر این امر یک فاجعه ناراحت کننده نباشد، یک اقدام زشت است.

برخی از فعالان صلح این کشور نیز این اقدام را 'تبعض آمیز، واکنشی جنون آمیز و ارتجاعی' خواندند.

بیش از 10 درصد از جمعیت 100 میلیونی فیلیپین را مسلمانان تشکیل می دهند که حدود 25 هزار نفر از آنها در 'لوزون' مرکزی جایی که حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد، زندگی می کنند.

جمعیت مسلمانان فیلیپین در 116 شهر از جمله 'پانیکویی' زندگی می کنند و مقامات با این عنوان که آنها نمی خواهند حوادث تروریستی در آنجا رخ دهد، رویه صدور کارت برای مسلمانان را در پیش می گیرند.

'هوجیو هاتامان' فرماندار تنها منطقه مستقل مسلمان نشین این کشور در میندانائو نیز رویه صدور کارت مخصوص برای مسلمانان را یک اقدام خطرناک توصیف کرد.

وی تاکید کرد که مسلمانان جوانی که اهداف اولیه برای جذب گروه های تروریستی هستند، ممکن است که این رویه را تحقیر کننده بدانند.

این مقام دولتی فیلیپین با این عنوان که مسلمانان همچون دیگر گروه ها تحت تاثیرات منفی خشونت ها قرار گرفته اند، تصریح کرد که اگر این اقدامات مرتبط با مسائل امنیتی باشد، صدور کارت هویت باید برای همه افراد جامعه صورت گیرد و تنها محدود به مسلمانان نشود.

مخالفان با این اقدام دولت فیلیپین بر این باورند که پیشنهاد صدور کارت هویت برای مسلمانان که پس از منازعات شهر مراوی در دستور کار قرار گرفته است، به همه مسلمانان حتی آنهایی که تمایلی به اقدامات تروریستی نداشته باشند، برچسب حامیان گروه های تروریستی می زند.

برخی از مخالفان این اقدام، این طرح را در تضاد با اظهارات رئیس جمهوری فیلیپین در مراسم عید فطر امسال می دانند که ضمن تاکید بر توسعه اتحاد ملی گفت خواستار ایجاد کشوری است که در آن صلح، احترام و درک متقابل وجود داشته باشد.

'یاسین مونر' استاد دانشگاه دولتی 'میندانائو' از رویه صدور کارت شناسایی مخصوص مسلمانان به عنوان غرض ورزی فرهنگی سابقه دار یاد کرد.

در پیش گرفتن این رویه توسط برخی مقامات ایالتی فیلیپین نشان می دهد ریشه های افراط گرایی در این کشور به خوبی تشخیص داده نشده است و این قبیل اقدامات می تواند با پیامدها منفی گسترده، اتحاد فیلیپین را تهدید کند.
کد مطلب : 209799