توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۶
چشم فرو بندید تا فاطمه(س) عبور کند!
زنان مطرح در قرآن، هریک شاخص‌هاى ویژه‌اى داشته‌اند و فاطمه (سلام الله علیها)، خود به تنهایى همه آن شاخص‌ها را با خود به همراه دارد
چشم فرو بندید تا فاطمه(س) عبور کند!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس تاریخ و حماسه عصر امروز سخن گفتن از شخصیتى که داراى عظمتى ویژه و پرورشى نمونه و حضورى همه جانبه در تمام جهات انسانیت داشته است، عشق و عجز را به همراه خود‌می‌آورد. زنان مطرح در قرآن، هریک شاخص‌هاى ویژه‌اى داشته‌اند و فاطمه (سلام الله علیها)، خود به تنهایى همه آن شاخص‌ها را با خود به همراه دارد.

بنا بر این گزارش امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: حضرت فاطمه‏ ى زهراء (سلام الله علیها) در پیشگاه خداوند "9" اسم مخصوص دارد: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهراء.
 
و این مطلب، دلالت بر عظمت روحى صدیقه کبرى(سلام الله علیها) مى‏ کند، زیرا ایشان زن نمونه بودند. زن نمونه یعنى انسانى کامل که براى بشریت الگو و سرمشق مى‏باشد، لذا همه‏ ى صفات عالى انسانى در ایشان جمع بود و حضرت زهرا(سلام الله علیها) در برابر هر صفت نیک، داراى لقبى خاص بودند.
 
چرا فاطمه (سلام الله علیها)
 
حضرت فاطمه‏ ى زهرا (سلام الله علیها) یک نام رسمى داشت که همان فاطمه مى‏ باشد. این نام را پیامبر اکرم(صلی و علیه وآله) هنگام تولد به امر خداوند براى دخترش برگزید.
 
رسول خدا (صلی و علیه وآله) فرمود: او و شیعیانش از آتش جهنم قطع شده‌اند و فاطمه(سلام الله علیها) به معنای قطع ‌شده و بریده است به همین سبب به این نام برگزیده شده اند. همچنین امام صادق (علیه السلام) فرمودند: زیرا او از هر شر و بدی بریده شده است و نیز چون مردم از رسیدن به معرفت کامل او قطع شده اند به این نام نامگذاری شده اند.

منقبت حضرت زهرا (سلام الله علیها) از دید اهل سنت

منابع حدیثی اهل سنت به ذکر روایات فراوانی از نبی مکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله در فضایل و مناقب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها پرداخته اند که بیشمار می باشد و ما در زیر چند روایت از آن را به مناسبت سالروز شهادت مظلومانه آن حضرت نقل می نماییم.
 
1. إذا كانَ يَوْمُ القيامَةِ نادى مُنادٍ: يا أَهْلَ الجَمْعِ، غُضُّوا أَبْصارَكُمْ حَتى تَمُرَّ فاطِمَة (كنز العمّال ج 13 ص 91 و 93) روز قیامت منادی به اجتماع کنندگان در صحرای محشر اعلام می کند: چشم فرو بندید تا فاطمه عبور کند.  
 
2. كُنْتُ إذا اشْتَقْتُ إِلى رائِحَةِ الجنَّةِ شَمَمْتُ رَقَبَةَ فاطِمَة، (منتخب كنز العمّال ج 5 ص 97) من هر گاه مشتاق به بوی بهشت می شدم، گردن فاطمه را می بوییدم.
 
3.حَسْبُك مِنْ نساءِالعالَميَن أَرْبَع: مَرْيمَ وَآسيَة وَخَديجَة وَفاطِمَة، (مستدرك الصحيحين ج 3 باب مناقب فاطِمَة ص 171) چهار زن برای شما (به عنوان الگو و بزرگی) کافی است: مریم، آسیه، خدیجه و فاطمه.
 
4.يا عَلِي هذا جبريلُ، يُخْبِرنِي أَنَّ اللّهَ زَوَّجَك فاطِمَة، (مناقب الإمام علي من الرياض النضرة: ص 141) ای علی! جبرییل اکنون در پیشگاه من خبر می دهد که خداوند فاطمه را به همسری تو در آورده است. 

5. ما رَضِيْتُ حَتّى رَضِيَتْ فاطِمَة، (مناقب الإمام علي لابن المغازلي: ص 342)
تا فاطمه خشنود نمی شد من نیز خشنود نمی شدم. 

6.يا عَلِيّ إِنَّ اللّهَ أَمَرَنِي أَنْ أُزَوِّجَكَ فاطِمَة، (الصواعق المحرقة باب 11 ص 142)
ای علی! خداوند به من فرمان داده است تا فاطمه را به همسری تو در آورم. 
 
7.إِنّ اللّهَ زَوَّجَ عَليّاً مِنْ فاطِمَة، (الصواعق المحرقة ص 173)
خداوند فاطمه را به همسری علی در آورد. 
 
8.كُلُّ بَنِي أُمّ يَنْتَمونَ إِلى عُصْبَةٍ، إِلاّ وُلدَ فاطِمَة، (الصواعق المحرقة ص 156 و 187)
فرزندان هر مادری به خانواده پدری شان منسوب می شوند مگر فرزندان فاطمه (که به پیامبر منسوب می شوند.)
 
9.كُلِّ بَنِي أُنثى عصْبَتُهم لأَبيهِمْ ماخَلا وُلْد فاطِمَة، (كنز العمّال ج 13ص101)
فرزندان هر زنی به دودمان پدری شان منسوب می شوند مگر فرزندان فاطمه (که به پیامبر منسوب می شوند.) 
 
10.أَحَبُّ أَهْلِي إِليَّ فاطِمَة، (الجامع الصغير ج 1 ح 203 ص 37)
محبوب ترین عضو خانواده ام فاطمه است. 
 
11.خَيْرُ نِساءِ العالَمين أَرْبَع: مَرْيَم وَ آسية وَ خَدِيجَة وَ فاطِمَة،  (الجامع الصغير ج 1 ح 4112 ص 469) بهترین زنان عالم چهار تن اند: مریم، آسیه، خدیجه و فاطمه. 
 
12.سيّدَةُ نِساءِ أَهْلِ الجَنَّةِ فاطِمَة، (صحيح البخاري، كتاب الفضائل، باب مناقب فاطمة)
برترین زنان بهشت فاطمه است.
کد مطلب : 189602