توصيه به ديگران
۰
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۵
نگاهی متفاوت با سردار سلیمانی!
تعبیر، تاثیر عمیق ظریف بر افکار عمومی و بویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور از کجا آمده است؛ از انکار هولوکاست/ از اظهار عجز و ناتوانی سیستم دفاعی کشور در برابر آمریکا/ از امکان مذاکره بر سر جزایر سه گانه با کشورهای عرب/ از درخواست عقد قرار داد به هر قیمتی از کشورهای غربی برای استمرار ماندن در قدرت/ از راه ندادن نماینده ایران به سازمان ملل و...آیا اینها نشانی از تاثیرات ایشان بر مردم آمریکا و سیاست خارجی امریکا و ایران دارد.
نگاهی متفاوت با سردار سلیمانی!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز محمد جواد ظریف از سوی آمریکا در لیست تحریمی ها قرار گرفت. این خبر بسرعت در فضای مجازی و رسانه ای داخل و خارج به تیتر اول بسیاری از خبر گزاریها و سایت های خبری تبدیل شد. در این میان کاربران فضای رسانه ای نظرات مختلفی در این خصوص بیان کردند.

اما موضوعی که این خبر را جالب کرد جریان ملاقات سردار میادین دفاع و مقاومت سرلشگر پاسدار قاسم سلیمانی با ظریف بود. متن خبر این بود: سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در دیدار صبح امروز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، اظهار داشت: اقدام آمریکا در تحریم شما ثابت کرد که جنابعالی به عنوان مسئول سیاست خارجی کشور، تاثیری عمیق بر افکار عمومی و بویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور دارید. تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا، جنون آمیز و نشانه شکست قطعی کاخ سفید است. (1)

* سردار سلیمانی بدلیل فرماندهی بی نظیر خود در جریان دفاع مقدس و مقابله با تروریستهای داعشی از چنان مقبولیتی برخوردار گردید که تصویرش روی جلد بسیاری از رسانه های مکتوب بین المللی شد و دشمنان مشخصا برای ایشان خط و نشانها کشیدند. از این موضوعات که بگذریم مطالبی در خصوص این ملاقات مدنظرمان هست که بیان می نماییم: 

* قطعا سیاست در هر دوره ای به مقتضیات خود و خصوصا در شرایط فعلی و تساهل و تسامح و مراوده و رفت و آمد با دولتی که با حمایت اصلاح طلبان روی کار است و مشخص ترین ویژگیش میدان داری نه در حوزه عمل و اجرا که در حوزه پروپاگاندا و جنگ و تبلیغ رسانه ای است و حیات امروزش در پاستور نیز مرهون همین ویژگی است هزم و احتیاط زیادی را می طلبد.

* چگونه می شود که محمد جواد ظریف در هر دو حالت تعامل و مقابله با غرب و آمریکا می شود قهرمان ملی و دیپلماسی. این چگونه سیاستی است که بین عزت و ذلت نمی توان تفاوتی قائل شد؟ قطعا یک جای کار می لنگد. رهبری معظم انقلاب بارها در جریان مذاکرات تذکرات خود را به تیم مذاکره کننده و علی الخصوص ظریف دادند اما تمام آن خطوط قرمز نظام رعایت نشد و حتی خود ظریف هم به این موضوع اذعان کردند.

* در اینکه شما فرموده بودید که تحریم ظریف شکست قطعی کاخ سفید بوده است سخنی کاملا بجا و درست است اما اجازه دهید تا بر خلاف دیگران و خصوصا علاقمندان وزیر خارجه که این عمل را نشانه قدرت و سلامت سیاست خارجی ظریف و دولت اعتدال تصور می کنند جور دیگری به قضیه نگاه کنیم و بگوییم که آمریکاییها دلیل تحریم ظریف را این موضوع اعلام می کنند که وی بیان کننده و منتقل کننده مواضع رهبری ایران بوده است (هر چند همین را نیز باید نقد نماییم که فرصتش اینجا نیست) پس اینکه ظریف را به نفسه و برای اقداماتش در تبیین برجام و قدرت دیپلماسی اش تحریم کرده اند برداشتی ناصواب است که اگر بنا به این ادعا بود باید سالها پیش و همراه با عده دیگری که خود شما نیز جزء آنها بودید تحریم می شدند.

* تعبیر، تاثیر عمیق ظریف بر افکار عمومی و بویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور از کجا آمده است که شخص وی را در حد یک اسطوره تاثیر گذار معرفی کرده اید /از انکار هولوکاست/ از اظهار عجز و ناتوانی سیستم دفاعی کشور در برابر آمریکا/ از امکان مذاکره بر سر جزایر سه گانه با کشورهای عرب/ از زانو زدن در برابر شیوخ فاسد عرب و درخواست میانجیگری با عربستان/ از درخواست عقد قرار داد به هر قیمتی از کشورهای غربی برای استمرار ماندن در قدرت/ از راه ندادن نماینده ایران به سازمان ملل/ از بنزین ندادن به هواپیمای ظریف و کشنی های ایرانی در برخی کشورها و بالاخره از تحریم حرکت مکانی به شعاع 800 متر در سازمان ملل برای ظریف/ و.... آیا اینها نشانی از تاثیرات ایشان بر مردم آمریکا و سیاست خارجی امریکا و ایران دارد.

خوب است بدانیم برابر آمارهای اقتصادی و بدون در نظر گرفتن روان پریشی و فساد ترامپ، شرایط حاکی از این است که مردم آمریکا در حال رشد و بهبود وضعیت اقتصادی خود هستند و احتمال اینکه ترامپ دوباره بر مسند قدرت تکیه بزند زیاد است. لذا تاثیر گذاری ظریف بر مردم آمریکا را باید در کجای این کشور دید و لمس کرد.

* امروز روند اسطوره سازی و تطهیر ظریف و جریان اعتدال از مصائب برجام چنان اوج گرفته است که ایشان یک شبه ره صد ساله رفته و از قهرمان رابطه با آمریکا به قهرمان مقابله با آمریکا تبدیل شده است و قطعا اصلاح طلبان مثل همیشه بدون بیان همه حقایق و با استفاده از ترفند رسانه ای بر طبل طهارت و اجتهاد سیاسی وی شدیدتر خواهند کوفت اما دوست نداریم یاران انقلاب را بازیگری ببینیم که در زمین اعتدالیون و اتاقهای فکر اصلاح طلبان ناخواسته ایفای نقش می نمایند. 

رضا احمدزاده 

منبع: 1- دیدار سردار سلیمانی با ظریف/ تابناک/ 15/5/1398/ کد خبر:  916286
کد مطلب : 267002