توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۹
روسیه: هر عملیاتی در سوریه باید با موافقت دمشق انجام شود
سخنگوی وزارت خارجه روسیه بر مواضع اصولی مسکو در این‌باره تأکید کرد که هر عملیاتی در خاک سوریه، به هر بهانه‌ای که باشد، باید با موافقت مقامات دمشق انجام شود و ترکیه باید بطور کامل به تعهدات خویش در چارچوب "تفاهم‌نامه سوچی" عمل کند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از خبرگزاری «تاس»،"ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که هر اقدامی در خاک سوریه باید با موافقت مقامات دمشق صورت بگیرد، برای اینکه صحبت بر سر یک کشور مستقل است.

 
زاخارووا روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در این باره گفت: «اقدامات ضدتروریستی در خاک سوریه نیز باید با موافقت مقامات دمشق انجام شود و این  نخستین و غیرقابل انکارترین شرط در این زمینه است، برای اینکه صحبت بر سر یک کشور مستقل است.»

 
این دیپلمات بلندپایه افزود: «این موضع اصولی روسیه است که هیچ تغییری نمی‌کند و این مسئله در رابطه با عملیاتی نظامی ترکیه در خاک سوریه نیز مطرح است.بدون تردید ما در تماس با شرکای ترکیه‌ای خود در این باره هستیم. مسائلی هستند که پیش از این حل و فصل شده‌اند و مسائلی نیز وجود دارند که در حال حل و فصل شدن هستند. ولی این مسئله هیچ تغییری نمی کند که دولت سوریه به عنوان قدرت حاکمه قانونی در این کشور باید بر تمام خاک این کشور کنترل داشته باشد و حق دارد درباره اقدامات در خاک خود تصمیم گیری کند.»

 
سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو با هر گونه تلاشی برای تجزیه سوریه به هر بهانه‌ای مخالف است. وی گفت: «ما این مسئله را به هیچ وجه قبول نداریم که منطقه‌ای از خاک سوریه به هر بهانه‌ای، مهم نیست که صحبت بر سر چه بهانه‌ای باشد، از این کشور جدا شود.»

 
زاخارووا افزود: «طرف روسی امیدوار است که ترکیه به طور کامل به تمامی تعهدات خویش در چارچوب به تفاهم نامه سوچی درباره سوریه عمل کند.»

 
به گفته وی، دشوارترین وضعیت مربوط به اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب می باشد که تروریست‌های ائتلاف تروریستی "هیئت التحریر الشام" (یکی از عناوین گروه تروریستی "جبهه النصره") حملات خود به تاسیسات نظامی روسیه و مواضع نیروهای دولتی سوریه را متوقف نکرده است.

 
سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآور شد تلاش روسیه و سوریه برای برقراری رژیم آتش‌بس از تاریخ دوم آگوست (11 مرداد ماه) از سوی ترویست‌های مسلح نادیده گرفته شد و بیشتر از 200 بار مورد نقض آتش‌بس به ثبت رسیده است که در نتیجه آنها تعدادی از مردم غیرنظامی منطقه نیز قربانی شده‌اند. در پاسخ به این مسئله، ارتش سوریه با حمایت نیروی هوایی روسیه عملیات دقیقی را برای نابودی مواضع گروه‌های تروریستی انجام داده که این اقدامات برای تامین امنیت ساکنین غیرنظامی در منطقه کاهش تنش ادلب است.


ماریا زاخارووا افزود: «طرف روسی همچنان به تفاهم‌نامه سوچی درباره ایجاد منطقه غیرنظامی در استان ادلب که در اواسط سپتامبر سال 2018 توسط روسای جمهوری روسیه و ترکیه در بندر سوچی به امضاء رسیده، پایبند است. البته ما تصور می کنیم که این سند نباید به عنوان بهانه‌ای برای برای دفاع و محافظت از تروریست‌هایی که شورای امنیت سازمان ملل هم آنها را تروریست نامیده، مورد استفاده قرار بگیرد. ما امیدوار هستیم که شرکای ترکیه‌ای ما بدون هیچ شرطی و با جدیت به تعهدات خویش در چارچوب این تفاهم‌نامه عمل کنند.»
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 267345