توصيه به ديگران
۰
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۸
سامانه بارشی در راه ایران/ هشدار بالا آمدن آب رودخانه‌ها
براساس پیش بینی هواشناسی کشور یک سامانه بارشی طی ساعات آینده وارد کشور خواهد شد که با نفوذ این سامانه بیشتر استانها شاهد بارش باران، برف، کاهش نسبی دمای هوا و حتی در بعضی مناطق بالاآمدن روخانه ها و سیل نیز همراه خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، براساس پیش بینی هواشناسی کشور یک سامانه جدید بارشی طی ساعات آینده وارد کشور می شود که با نفوذ این سامانه در بیشتر مناطق کشور شاهد بارش باران و برف خواهیم بود که با ادامه این وضعیت در بعضی از نقاط و ادامه بارش ها با بالاآمدن روخانه ها و جاری شدن سیل همراه خواهد بود.

با توجه به اخبار هواشناسی و هشدارهای بالا آمدن رودخانه ها و سیل در استان مازندران  شاهد آسمانی ابری همراه با بارش پراکنده هستیم که امروز جمعه آسمان مازندران به‌صورت صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به نفوذ سامانه بارشی از سمت ارتفاعات البرز از بامداد روز شنبه یکم آذر ماه امسال، افزود: پیامد این سامانه بارشی ، بارش باران و برف و وزش باد و کاهش نسبی دما است.

وی با بیان اینکه بارش‌ها تا روز یک‌شنبه در آسمان مازندران ادامه دارد، تصریح کرد: این سامانه بارشی بیشتر ارتفاعات استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شاهد بالاآمدن حجم آب رودخانه‌ها، مه‌آلود شدن،کاهش دید، ریزش سنگ، لغزندگی و اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی استان هستیم.

مسوول روابط عمومی هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به آخرین وضعیت جوی استان اظهار کرد: شرایط ناپایدار جوی از بعد از ظهر و شب جمعه 30 آبان ماه آغاز شده و تا روز سه‌شنبه 4 آذر ماه به ویژه روزهای شنبه و دوشنبه همه نواحی استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی با اشاره به بارش برف و باران در مناطق سردسیر و گاهی رگبار باران و رعد و برق در مناطق گرمسیر افزود: احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی،کاهش دید و لغزندگی جاده‌ای و کولاک برف ( مخصوصا در گردنه‌ها و جاده‌های کوهستانی) پیش‌بینی می‌شود؛ که به هم استانی‌های عزیز توصیه می‌شود از سفرهای غیرضرور اجتناب و تجهیزات زمستانی را به همراه داشته و نکات ایمنی را رعات کنند.

بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر بارش متناوب باران تا آخر هفته در استان آذربایجان غربی است؛  احتمال رعد و برق و بارش برف در ارتفاعات، مه گرفتگی و وزش باد موقتی در استان نیز پیش‌بینی می‌شود که منطقه اثر آن بیشتر در نوار غربی خواهد بود.

همچنین احتمال آبگرفتگی موقتی معابر شهری نیز وجود دارد و لازم است تا شهروندان از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه ها پرهیز کنند.

بر اساس نقشه‌های هواشناسی تا صبح امروز همچنان سامانه ناپایدار در استان اردبیل فعال بوده و موجب ابرناکی، مه، هوای سرد و بارش باران و در برخی مناطق به‌ویژه ارتفاعات بارش برف خواهد شد.

با خروج این سامانه طی امروز موقتاً جو استان پایدار با وزش باد و افزایش چند درجه‌ای دما پیش‌بینی می‌شود.

مجدداً از روز شنبه هفته آینده سامانه ناپایدار دیگری وارد استان می‌شود که این سامانه حرکت سریعی خواهد داشت و موجب بارش‌های خفیف باران خواهد شد اما دوباره در اواسط هفته آینده سامانه بارشی و سرد دیگری وارد استان می‌گردد که بارش‌های باران و برف را در غالب مناطق استان را شاهد خواهیم بود.

براساس گزارش‌های هواشناسی خراسان رضوی، بارش‌های پرحجم از غرب این استان‌ همراه با رعد و برق آغاز شده و در روز یکشنبه هفته آینده مناطق مختلف به ویژه غرب و جنوب استان را فرا می‌گیرد.

این بارش‌ها به علت کاهش محسوس دمای هوا در مناطق کوهستانی و سردسیر استان به صورت برف خواهد بود.
 
کاهش دمای هوا، طی هفته آینده، باعث ایجاد رواناب، وزش باد شدید و مه گرفتگی همراه با کاهش میدان دید در سطح استان خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نیز در خصوص ورود سامانه بارشی جدید به استان خبرداد و گفت: از فردا شنبه تا روز یکشنبه با تقویت سامانه بارشی شاهد گسترش بارش‌ها در سطح استان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: طی این مدت بارش باران در برخی ساعات رگبار و رعد و برق، در ارتفاعات بارش برف، وزش باد( گاهی شدید) مه و کاهش دید به ویژه در گردنه‌ها و نواحی مرتفع مورد انتظار است.اوج بارش‌ها برای شنبه شب تا بامداد یکشنبه پیش‌بینی شده است.
 
اداره کل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد، نقشه‌های هواشناسی بیانگر ورود سامانه‌ی ناپایدار بارشی از روز جمعه از غرب استان است. که بر این اساس در اکثر مناطق استان وضعیت جوی قسمتی ابری، گاهی افزایش ابر و وزش باد پیش بینی می‌شود، اواسط روز جمعه از غرب استان فعالیت سامانه بارشی آغاز شده و تا اواسط هفته آینده در اکثر مناطق استان، بارش باران و در مناطق سردسیر برف، مه‌آلودگی و وزش باد نسبتاً شدید تا شدید پیش‌بینی می‌شود.

اوج فعالیت سامانه طی روزهای شنبه و یک‌شنبه به ویژه در غرب و جنوب استان اصفهان بوده و از همین رو آب‌گرفتگی معابر، اختلال در تردد شهری و جاده‌ای انتظار می‌رود.

کارشناس هواشناسی ایلام گفت: سامانه بارشی قوی امشب به استان ایلام ورود می‌کند و تقریبا تا اوایل صبح روز یکشنبه ادامه دارد.

وی افزود: با ورود سامانه بارشی قوی رگبار و رعد برق، وزش باد شدید موقتی و در برخی نقاط بارش تگرگ پیش بینی می‌شود.

وی ادامه داد: به دنبال این بارش‌ها، آب گرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیرها، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و خطر صاعقه پیش بینی می‌شود.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 290376