توصيه به ديگران
۰
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۶
گفتگوی تلفنی روسای مجلس ایران و ترکیه
رئیس مجلس شورای اسلامی بر هم‌افزایی، اتحاد و یکپارچگی کشورهای اسلامی در برابر توطئههای رژیم صهیونیستی تأکید کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، "مصطفی شنتوپ" رئیس مجلس ملی ترکیه صبح امروز(جمعه، نهم خرداد 99) ضمن تماس تلفنی  با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، انتخاب وی به ریاست مجلس را تبریک گفت و درباره  تحولات و مسائل منطقه‌ای با وی گفت‌وگو کرد.

قالیباف در ابتدای این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به مشترکات دو کشور، گفت: همواره  روابطی دوستانه در بالاترین سطح  میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه برقرار بوده است.

وی افزود:  مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در جهت گسترش و توسعه مناسبات فیمابین استقبال و حمایت می‌کند.

رئیس مجلس با تأکید بر اهمیت توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور افزود: به دلیل اهمیت  روابط دو کشور انشاءالله به زودی گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس تشکیل خواهد شد.

 قالیباف همچنین  بر اهمیت تداوم گفتگوی سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب توافق آستانه درباره سوریه تأ‌کید کرد.

رؤسای مجالس ایران و ترکیه در این گفت‌وگوی تلفنی برخی تحولات و مسائل منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دادند. قالیباف در این گفت‌وگو، همکاری‌های دو کشور در مباحث منطقه‌ای در جهت برقراری صلح و امنیت پایدار را مهم دانست  و بر همافزایی، اتحاد و یکپارچگی کشورهای اسلامی در برابر توطئههای رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

"شنتوپ"، رئیس مجلس ترکیه نیز در این گفت‌‌و‌گوی تلفنی با تبریک انتخاب قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی بر آمادگی پارلمان ترکیه برای  تقویت و تحکیم مناسبات دوستانه فیمابین در عرصه های محتلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات پارلمانی تأکید کرد.

رئیس مجلس ترکیه  در بخش دیگری  از این گفت‌و‌گو ابراز امیدواری کرد با مهار بحران کرونا سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان ترکیه و ایران به روال گذشته برگردد.

"شنتوپ" در پایان، اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را  محکوم کرد و از رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به ترکیه دعوت رسمی به عمل آورد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 282979