توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲
اصرار مجلس بر مصوبه قبلی‌اش درباره «سپنتا نیکنام»
براساس مصوبه مجلس حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی شهر و روستا در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف می‌شود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز  و در جریان بررسی بخشی از طرح دو فوریتی اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران که از سوی شورای نگهبان اعاده شده بود، بر مصوبه قبلی خود مبنی بر حضور اقلیت‌های دینی در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اصرار کردند.


بر اساس این گزارش، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی وقتی نمایندگان بر مصوبه قبلی خود اصرار کنند، این موضوع جهت تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود که طرح اصلاح تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران نیز به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

 
نمایندگان مجلس در این جلسه، از مجموع 202 نماینده حاضر، با 134 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع با ارجاع این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کردند.

 
در بخشی از اصلاحیه طرح قانون تشکیلات و انتخابات شوراهای اسلامی کشور آمده است: 

 
ماده 1- دو تبصره به عنوان تبصره‌های یک و 2 به ماده 30 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 به شرح ذیل الحاق و شماره تبصره‌های این ماده اصلاح می‌شود:

 
تبصره 1- اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.

 
تبصره 2- اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

 
در ماده دیگر طرح اصلاح  این قانون آمده است: این قانون از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم‌الاجرا می‌باشد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 227150