توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۱
گره تحویل سال به یادمان های دفاع مقدس
طی چند سال گذشته برپایی سفره های هفت سین با چفیه هایی مرسوم دفاع مقدس و مزین به ادوات جنگی یکی از زیباترین صحنه های خلق شده از سوی کاروان های دفاع مقدس است.
گره تحویل سال به یادمان های دفاع مقدس
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، طی چند سال گذشته برپایی سفره‌های هفت سین با چفیه هایی به رنگ دفاع مقدس و مزین به ادوات جنگی یکی از زیباترین صحنه‌های خلق شده از سوی کاروان‌های دفاع مقدس است.

 
بازدید افراد بسیاری از مناطق عملیاتی در قالب کاروان‌های راهیان نور انجام می‌شود؛ این سال‌ها اما زائران کوی یار برای حفاظت از حریم عاشقی و دلدادگی در یادمان‌های دفاع مقدس صحنه‌های زیبایی را به میزبانی شهدا رقم زده اند.

 
طی این سال‌ها برپایی سفره هفت سین و تحویل سال، برگزاری مراسم عقد و ازدواج، ماه عسل و مصداق‌هایی از هرآنچه رویداد زیباست را در یادمان‌های دفاع مقدس شاهد هستیم.

 
در دوران دفاع مقدس رزمندگان نسبت به چیدن سفره هفت سین روی چفیه‌های خود اقدام می‌کردند؛ آنها از سلاح، سیم خاردار، سربندهای یا حسین (ع) و یا زهرا (س)، سیم چین برای سفره‌های هفت سین بهره می جستند.

 
عکس امام راحل اما پای ثابت سفره‌های هفت سین رزمندگان بود؛ در این میان گاهی ساعت و سیب هم در خط مقدم پیدا می‌شد تا دو سین از هفت سین آنها متمایز از ادوات جنگی باشد.

 
زائران سرزمین نور همه ساله برای تحویل سال به یادمان‌های دفاع مقدس سفر می‌کنند تا "حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ" آنها به زیباترین شکل ممکن در کنار شهدا مزین به عطر شهادت، دعای شهدای گمنام و در سرزمین خون و وضو رقم بخورد.

 
زائرانی که به دعوت شهدا راهی سرزمین نور شده اند، به مناطق می آیند تا عیدی‌هایشان را هم از شهدا دریافت کنند؛ آنها آمده اند تا تحویل سال خود را به یادمان‌های دفاع مقدس گره و شاهد میزبانی لاله‌های سرخ باشند.

 
آنها با معرفت کوله بار سفر به سوی کوی عاشقان را بسته اند تا تحولی بی نظیر را در کنار شهدا تجربه و با دستی پر از آگاهی به خانه‌های خود برگردند.

 
انس با شهدا

 
مردی روی خاک‌ها کنار یک چفیه و ساعت نشسته و سر به زیر انداخته است؛ زیر لب حرف‌هایی را زمزمه می‌کند چون می‌داند شهدا صدای او را می‌شنوند.

 
او که نامش علی رحیمی است، از استان کرمان برای سومین بار به یادمان‌های دفاع مقدس آمده در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: برای سومین سال متوالی آمده ام تا تحویل سال را در کنار شهدا جشن بگیرم.

 
این زائر کوی یار ادامه می‌دهد: انس با شهدا تنها هدفم از حضور هر ساله در یادمان‌های دفاع مقدس است و به اذن خداوند و شرط حیات هر سال نوروز تحول حال خود در مناطق عملیاتی را با حضور شهدا رقم می زنم.

 
رحیمی با توصیه به دیگر زائران راهیان نور برای حضور در لحظه تحویل سال می‌گوید: حس و حال من اصلاً قابل وصف نیست ولی هرچقدر که از زیبایی‌های سفر به یادمان هادی دفاع مقدس شنیده و یا دیده اند باید بدانند که تحویل سال با شهدا زیبایی‌های دوچندانی دارد.

 
یادآوری آرمان‌های امام و تداوم راه شهدا

 
مردی نسبتاً مسن با موهایی سفید کنار سفره هفت سینش به انتظار سال تحویل نشسته است؛ چفیه، ساعت مچی، سیب، عکس امام و رهبر، پوکه گلوله‌های جنگی و سربند یا حسین (ع) در سفره رنگارنگش خودنمایی می‌کرد.

 
حسن امامی که بیش از ۶۰ سال سن دارد و از بوشهر به سرزمین‌های نور خوزستان آمده نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: تعداد سفرهایم به مناطق عملیاتی را به خاطر ندارم اما چند سال است که تجدید بیعتم با شهدا برای تداوم راهشان در ایام نوروز انجام می‌شود.

 
او ادامه می‌دهد: لحظه تحویل سال در یادمان‌های دفاع مقدس حضور پیدا می‌کنم تا آرمان‌های امام و راه شهدا برایم تداعی شود؛ نوروز را در یادمان‌های می‌گذرانم تا یاد شهدا برایم سبزتر از قبل باشد.

 
این زائر سرزمین نور در پایان با توصیه به دیگران برای حضور در یادمان‌های دفاع مقدس می‌گوید: به همه مردم توصیه می‌کنم که برای سفر به یادمان‌ها بیایند، از این سرزمین‌های معرفت در هر زمانی بهره مند شوند خیلی خوب است ولی عید حال و هوای دیگری دارد.

 
تداوم رشادت‌های جوانان انقلابی

 
سفره‌ای پهن نکرده، کم سن و سال است ولی آمده تا لحظه تحویل سال کنار شهدا باشد و با استعانت از آنها راهشان را ادامه بدهد؛ آمده تا با کوله باری معنوی و سرشار از عطر شهدا به خانه برگردد.

 
زینب سادات موسوی ۱۶ ساله که از یزد برای اولین بار به یادمان‌ها آمده نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: جوانان انقلابی به تبعیت از امام راحل برای دفاع از کیان کشور مقابل صدام ایستادند؛ به نظر من برای تداوم رشادت‌های این جوانان و الگوبرداری از اخلاق حسنه آنها باید در مناطق عملیاتی حضور پیدا کرد.

 
او در ادامه با اشک می‌گوید: اینجا سرزمین نور، خون، شهادت، شهامت، مقاومت و ایثار است، در این دیار ردپای رزمندگان به خوبی احساس و شهدا به خوبی میزبان مهمانان خود هستند.

 
این زائر نوجوان یادآور می‌شود: اولین سال حضورم در یادمان هاست و فضای معنوی این فضا برای من آنقدر تأثیرگذار بوده که دوست دارم باز هم به خوزستان بیایم.

 
مدافعان حرم الگوی نمونه رزمندگان

 
بانویی که چادر بر سر کشیده و در حال مناجات است، کنارش یک چفیه پهن شده با سیب، ساعت مچی و چند عکس از شهدای مدافع حرم قرار دارد.

 
او می‌گوید: از شمال آمده ام و اینجا به آرامش خاصی می‌رسم؛ آمده ام تا از الگوهای نمونه‌ای که شهدای مدافع حرم را به ایران اسلامی تقدیم کرده اند، قدردانی کنم.

 
این زائر راهیان نور می‌گوید: شاید همه بگویند که شهدا شرمنده ایم ولی سربلندترین مردمی که شرمنده شهدا نشدند، مدافعان حرم هستند؛ آنها به خوبی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس الگو گرفتند تا ایران و انقلاب سرفراز بماند.

 
او در پایان می‌گوید: بسیاری از زوایای معنوی، ارزشی و اخلاقی دفاع مقدس هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده و امیدوارم جوانان این مرز و بوم از حسن خلق و باورهای خیلی ارزشمند شهدا درس عبرت گرفته و با الگوبرداری صحیح از آنها در زندگی به موفقیت‌های بی شماری دست پیدا کنند.

 
سالی متبرک به عطر شهدا و شروع زندگی

 
زوج جوانی که سفره هفت سینشان مزین به گل، ساعت رومیزی، عکس امام، شهدا و سربند یا زهرا (س) است، آمده اند تا اولین سال زندگی مشترک خود را در یادمان‌های دفاع مقدس جشن بگیرند.

 
مرد جوان می‌گوید: تبرک نام و یاد شهدا وقتی آغازگر زندگی باشد، همواره لزوم تداوم راه آنها و ارزش‌های انقلابی و اسلامی که داشتند را به ما یادآور می‌شود.

 
او ادامه می‌دهد: به یادمان‌های دفاع مقدس آمده ایم تا شهدا را در زندگی خود شریک و از مقام والای آنها تبرک بجوییم؛ امید داریم که با تأسی از راه پربرکت آنها جدول زندگی ما نیز در راه درست خود پر شود.
مرجع : خبرگزاری مهر
کد مطلب : 254925