توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۶
ابراز نگرانی ناتو از تحویل سامانه پدافندی اس-400 به ترکیه
یک مقام ناتو بعد از تحویل سامانه پدافندی روسی اس-400 به ترکیه، از عواقب این مسئله برای آنکارا ابراز نگرانی کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، بعد از به زمین نشستن سومین هواپیمای حامل بخش‌های سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ در ترکیه (+)، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» از این مسئله ابراز نگرانی کرد.
 
یک مقام عضو ناتو امروز (جمعه) به خبرگزاری فرانسه در بروکسل گفت: «ما از عواقب احتمالی تصمیم ترکیه برای در اختیار گرفتن سامانه اس-۴۰۰ نگران هستیم».
 
بر اساس بیانیه وزارت دفاع ترکیه، هواپیماهای حامل سامانه اس-۴۰۰ روسی امروز در پایگاه هوایی «مرتد» (با نام پیشین آکینجی) در نزدیکی آنکارا فرود آمده و این سامانه فعلا در آن پایگاه مستقر شده است.
 
به‌غیر از ناتو، دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» نیز هشدار داده بود به محض ورود اولین محموله از سامانه پدافند موشکی روس به خاک ترکیه، تحریم‌های سختی را بر آنکارا اعمال می‌کند.
 
منابعی در وزارت خارجه آمریکا همچنین پیشتر تهدید کرده بودند اگر ترکیه به پیشبرد قرارداد خرید سامانه‌های پدافندی اس-۴۰۰ ادامه بدهد، از برنامه تولید مشترک جنگنده‌های اف-۳۵ کنار گذاشته شده و مابقی هواپیماهای خریداری شده را نیز تحویل نمی‌گیرد.
 
دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.


تصویری که گفته می‌شود مربوط به تخلیه محموله اس-400 در ترکیه است
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 265320