توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۶
عزم جدی سپاه برای تکمیل سد نرماب؛ دولت به وعده‌هایش عمل کند
ساخت سد نرماب به عنوان بزرگترین پروژه سدسازی در گلستان از سال ۹۰ آغاز شده و از محل فاینانس داخلی و از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال اجراست اما به علت عمل نکردن دولت به تعهداتش، این سد هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، نخستین روزهای سال 90 کلنگ بزرگترین سد مخزنی گلستان به زمین زده شد تا آب شرب بیش از 650 هزار نفر در شرق استان تأمین شود. سدی که قرار بود 5 ساله احداث و آبگیری شود اما حالا با گذشت 7 سال تکمیل و بهره‌برداری از آن با اما و اگر مواجه است.

 
ساخت سدنرماب از محل فاینانس داخلی و از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال انجام بوده اما عدم تحقق برخی وعده‌ها برای بازپرداخت اصل و سود سرمایه از سوی دولت سبب کندی کار شده؛ این در حالی است که در سفر نخست حسن روحانی به گلستان گفته شده بود این پروژه در سال 97 به بهره‌برداری خواهد رسید. در این سال‌ها بازدیدهای گاه و بیگاه وزرا و مسئولان راه به جایی نبرد و اخیرا نیز اعلام شده آبگیری سد نرماب به سال 98 موکول شده است.

 
بی تدبیری دولت سبب شده تا بحران کم‌آبی فشارش را بر گُرده گلستانی‌ها بیشتر کند. فارغ از اثرات کم‌آبی بر بخش کشاورزی که پایه اقتصاد مردمان این خطه را شکل می‌دهد؛ مردمان زیادی در این استان به ظاهر سرسبز شمالی با چالشی به نام تأمین آب شرب مواجه‌اند. مسئله‌ای که در برخی از نقاط به مرز بحران رسیده است.


استان گلستان برخلاف نام سرسبزش، در سال‌های اخیر خشکسالی‌های متعددی را پشت سرگذاشت که بسیاری از شهرها و روستاهای آن با کمبود آب دست و پنجه نرم کردند. هرچند شرایط در همه جای استان یکسان نیست و مناطق جنوبی و غربی استان به دلیل قرار گرفتن در کنار جنگل‌های هیرکانی از منابع آبی نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده اما اوضاع برای ساکنان مناطق شمالی و شرقی استان به شدت بغرنج است. هنوز در این استان بیش از 110 روستا وجود دارد که مردمانش دسترسی به آب شرب بهداشتی ندارند و دبه‌های رنگارنگ، صف های طولانی و دویدن پشت تانکرهایی که هفته‌ای یک یا دوبار به روستا می‌آیند، تمام سهم‌شان از تدبیر دولت است.

 
لزوم تأمین آب شرب بیش از 350 هزارنفر در شرق استان، زمینه‌ساز کلنگ‌زنی بزرگترین سدمخزنی استان شد. سدی که قابلیت ذخیره‌سازی 190 میلیون مترمکعب آب را دارد و آب شرب مورد نیاز 4 شهر مینودشت، کلاله، آزادشهر و مراوه‌تپه و 130 روستای منطقه را فراهم خواهد کرد.

 
شهرام کوسه غراوی، نماینده شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی معتقد است دولت به تعهدات خود در خصوص سد نرماب عمل نکرده است.

 
وی در این باره به تسنیم گفته است: نرماب بزرگترین پروژه استان گلستان در سدسازی در استان است و یک سوم آب شرب استان را تامین خواهد کرد. دولت باید به تعهداتی که درباره این سد داده است عمل کند. قرار بود این پروژه تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری برسد اما این اتفاق رخ نداد که علت اصلی آن، عدم تحقق تعهدات دولت در این پروژه بوده است.

 
دولت به تعهدات خود برای سد نرماب عمل نکرده است

 
غراوی افزود: قرار بود دولت برای پروژه سد نرماب 124 میلیارد تومان اعتبار پرداخت کند اما این اتفاق رخ نداد.

 
موضوعی که علی نظری، مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان نیز در آخرین جلسه شورای اداری استان به آن اشاره کرد و گفت: سال گذشته و امسال در 2 برهه زمانی عملیات ساخت سدنرماب در آستانه تعطیلی بود. سال قبل به دلیل جابه جایی روستاها دچار مشکل شدیم که با پیگیری‌هایی که انجام شد 10.5 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص پیدا کرد. این پروژه از ماده 56 در حال انجام است و سرمایه‌گذار نیز تاکنون به تعهدات خود عمل کرد اما در بازپرداخت اصل و فرع این سرمایه با مشکل مواجه شدیم  که در جلسه هفته گذشته در وزارت نیرو، قرار شد اعتبار ویژه‌ای به این پروژه اختصاص داده شود. در این صورت سد نرماب در سال 98 آماده آبگیری خواهد شد.

 
گفته می‌شود ساخت این سد یک‌هزار و 500  میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که 15 درصد آن سهم دولت و تأمین 85 درصد آن برعهده سرمایه‌گذار است.

 
با اینکه دولت نتوانسته به تعهدات خود در این پروژه عمل کند اما سردار حسین معروفی، فرمانده سپاه نینوا استان از عزم جدی سپاه برای تکمیل سدنرماب خبر داده است.

 
وی گفته بود در دیدارش با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا برای تأمین اعتبار و تسریع در روند احداث سد نرماب گفت‌وگو خواهد کرد.

 
چندی قبل هم سیدمناف هاشمی، استاندار گلستان از افزایش اعتبارات سدنرماب در بودجه سال آینده خبر داده و گفت: برای سدنرماب 30 میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده بود که با تلاش مدیران استان، این مبلغ به 100 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 
حالا مسئولان اظهارامیدواری می‌کنند در صورتی که دولت به قول‌هایش در این پروژه عمل کند، سدنرماب سال 98 آماده آبگیری می‌شود.

 
دومین سفر رئیس جمهور به استان گلستان که دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری انجام می‌شود، فرصت مناسبی است که دولت به مطالبه‌های مردم شرق گلستان در خصوص حل مشکل آب شرب پاسخی منطقی و قابل اجرا دهد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 249580